Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Organizacja Save the Children International opublikowała właśnie raport dotyczący dzieci w Strefie Gazy, który zawiera niepokojące liczby. - Z naszych szacunków wynika, że co najmniej 17 tysięcy dzieci jest pozostawionych bez opieki lub oddzielonych od członków rodziny, którzy przeżyli - informuje Alexandra Saieh, dyrektorka ds. polityki humanitarnej Organizacji Save the Children.

Organizacja mówi też o czterech tysiącach dzieci uznawanych obecnie za zmarłe - ich ciała mają się znajdować pod ruinami zniszczonych budynków. - Dzieci stanowią 40 procent ofiar w Gazie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że co najmniej 10 tysięcy ludzi jest zakopanych pod gruzami, to oznacza, że co najmniej 4 tysiące z nich to dzieci - wskazuje Alexandra Saieh.

Save the Children mówi o jeszcze jednej nieokreślonej statystyce. Według organizacji nieznana liczba palestyńskich dzieci została pochowana w masowych grobach. Identyfikację ciał utrudnia fakt, że w wielu przypadkach nikt z krewnych nie przeżył.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strach i rozpacz cywilów w Rafah. "Śmierć jest bardziej godna niż to"

- Niepewność związana z tym, czy ich bliscy żyją albo gdzie się znajdują, to dla rodzin tortury. Żaden rodzic nie powinien przeszukiwać gruzów czy masowych grobów w poszukiwaniu ciała swojego dziecka. Żadne dziecko nie powinno być same i bez opieki w strefie wojny. Żadne dziecko nie powinno przebywać w areszcie ani być zakładnikiem - podkreśla Jeremy Stoner, dyrektor Organizacji Save the Children International na Bliskim Wschodzie.

Od ataku Hamasu z 7 października, który zapoczątkował wojnę, zginęło 33 izraelskie dzieci. Ta liczba nie obejmuje zakładników przetrzymywanych przez Hamas. W trudnej sytuacji są także Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu. Nieznany jest los 250 dzieci zatrzymanych przez izraelskie siły.

W obliczu wojny w Gazie życie dzieci jest w ciągłym niebezpieczeństwie, nawet jeśli mają rodzinę, opiekę i są w potencjalnie bezpiecznym miejscu.

Strefa Gazy. Nie żyje 6-letnia Hinda Rajab
Strefa Gazy. Nie żyje 6-letnia Hinda Rajab11.02Reuters

Są niedożywione, nie mogą mówić i spać

Majd urodził się nieco ponad pół roku temu, a więc już w czasie wojny. Był zdrowym dzieckiem. - Gdy go urodziłam, ważył trzy i pół kilograma. Był bardzo zdrowym dzieckiem, ale potem nie przybyło mu wagi. Obecnie waży trzy osiemset, a ma prawie siedem miesięcy - mówi Nisreen al-Khateeb, mama chłopca.

ZOBACZ TEŻ: Osieroconych zostało 19 tysięcy dzieci. Warunki w Strefie Gazy blisko "krytycznego punktu"

Przypadek Majda to tylko jeden z tysięcy. W obliczu niedoboru wody matki ze Strefy Gazy przygotowują posiłki, wykorzystując na przykład deszczówkę filtrowaną przez bandaże. To niebezpieczne, bo dzieci mogą nabawić się bardzo niebezpiecznej biegunki. - Z powodu niedożywienia dzieci nie mają odporności. W zasadzie wszystkie infekcje złapane w schroniskach, gdzie żyją dzieci, mogą prowadzić do poważnych chorób płuc - informuje Ahmed al-Kahlout, pielęgniarz z Oddziału Neonatologii Szpitala Kamal Adwan.

Według organizacji pozarządowych dzieci ze Strefy Gazy przeżyły tak potężną traumę, że czasami nie mogą jeść, mówić i spać. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej dane zbierane od połowy stycznia tego roku wskazują, że ponad siedem tysięcy dzieci z Gazy w wieku od 6 miesięcy do pięciu lat jest niedożywionych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS