Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Charles Michel o jedność europejskiej wobec rosyjskiej agresji
Charles Michel o jedność europejskiej wobec rosyjskiej agresjiFakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Charles Michel o jedność europejskiej wobec rosyjskiej agresjiFakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Jakub Loska, "Fakty o Świecie" TVN24 BIS: Witamy w Polsce panie przewodniczący. Czy Polska wróciła na ścieżkę praworządności?

Charles Michel, Przewodniczący Rady Europejskiej: Jestem tego pewien, ponieważ znam bardzo dobrze premiera Donalda Tuska i wiem, że jest absolutnie zdeterminowany, by chronić rządy prawa. Z jednej strony czuję polityczną wolę i polityczną szczerość Donalda Tuska i jego rządu. Z drugiej strony nie lekceważę wyzwań, ponieważ przypuszczam, że istnieją pewne wyzwania, kiedy zostaje się premierem i kiedy są rzeczy, które koniecznie trzeba przeprowadzić.

Jakub Loska: Pańska praca polega na codziennych rozmowach ze wszystkimi przywódcami europejskimi. Jaka jest ich ocena? Czy mają wątpliwości?

Charles Michel: Nie. Moim priorytetem jest budowanie zjednoczonej Unii Europejskiej, a Rada Europejska odgrywa w tym bardzo ważną rolę. Powiedziałbym, że Rada Europejska jest strażnikiem jedności europejskiej. Ufamy Donaldowi Tuskowi i widzimy podejmowane przez niego wysiłki.

Charles Michel: Polska wróciła na ścieżkę praworządności, a Donald Tusk jest zdeterminowany, by chronić rządy prawa
Charles Michel: Polska wróciła na ścieżkę praworządności, a Donald Tusk jest zdeterminowany, by chronić rządy prawaFakty o Świecie TVN24 BiS

ZOBACZ TAKŻE: "To nie działalność dobroczynna". Szef NATO o pomocy dla Ukrainy

Jakub Loska: Spotkał się pan w Warszawie z kilkoma przywódcami. Jak ocenia pan europejską jedność wobec rosyjskiej agresji? Czy nadal istnieje? Jakie są główne zagrożenia dla jedności europejskiej?

Charles Michel: Jesteśmy niezwykle zjednoczeni i prawdopodobnie zaskoczyliśmy Kreml, ponieważ prawdopodobnie zakładał, że bardzo szybko się podzielimy. A tak się nie stało. Spójrzmy: punkt pierwszy to sankcje, które wprowadziliśmy. Punkt drugi to wsparcie dla Ukrainy, wsparcie polityczne wraz z otwarciem negocjacji akcesyjnych, wsparcie finansowe, dodatkowy pakiet 50 miliardów euro dla Ukrainy. To pewne, że Ukraina stoi przed trudnymi wyzwaniami i musimy zrobić więcej. Zrobić więcej w zakresie sprzętu wojskowego, to jest bardzo pilne.

Spójrzmy na to, co wydarzyło się wczoraj (czwartek - przyp. red.) i przedwczoraj (środa - przyp. red.), ten straszny atak na elektrownię w pobliżu Kijowa i jego skutki. Stoimy ramię w ramię z Ukrainą, ponieważ bronimy prawa międzynarodowego, bronimy Karty Narodów Zjednoczonych. W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu. Dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne.

Charles Michel o jedność europejskiej wobec rosyjskiej agresji
Charles Michel o jedność europejskiej wobec rosyjskiej agresjiFakty o Świecie TVN24 BiS

Charles Michel: to, co robimy, ma fundamentalne znaczenie dla naszej wspólnej przyszłości

Jakub Loska: Pozostanę przy kwestii za zagrożeń. Co z rządami na Słowacji i Węgrzech? Panowie Orban i Fico są uważani za polityków prorosyjskich, prokremlowskich. Czy są zagrożeniem dla jedności europejskiej?

Charles Michel: Jedno jest absolutnie jasne: decyzje w Radzie Europejskiej podejmowane są jednomyślnie, również z poparciem panów Orbana i Fico. Nie jest tajemnicą, że czasami wyrażają oni różne głosy i różne stanowiska. Ale podkreślmy jeszcze raz: zawsze w Radzie Europejskiej podejmowaliśmy decyzje jednomyślnie, to znaczy zawsze z poparciem wszystkich 27 państw.

Jakub Loska: Za chwilę mamy wybory europejskie, czy ma pan jakiś pomysł, jak stawić czoła skrajnie prawicowym, przeważnie prokremlowskim partiom. Nie tylko Orbanowi, ale też AfD, Marine Le Pen?

Charles Michel: Jest tylko jeden sposób. Wszyscy ci, którzy wierzą w wartość dodaną projektu europejskiego w kwestiach pokoju, stabilności, dobrobytu muszą wyjaśnić ludziom, że to, co robimy, ma fundamentalne znaczenie dla naszej wspólnej przyszłości. To jest demokracja. To ciężka walka, ponieważ czasami próbuje się wykorzystywać fake newsy, dezinformację, by wywrzeć presję na tych, którzy szczerze wierzą w naszą wspólną przyszłość.

Mamy różne sondaże, wszyscy się im przyglądamy i komentujemy, ale tak naprawdę ważny jest tylko jeden sondaż - są nim wybory i zobaczymy, co z nich wyniknie.

Jestem przekonany, czuję to, że nasi obywatele w całej Unii, nawet jeśli czasami pojawiają się jakieś pokusy, widzą, że jako Unia podjęliśmy ważne decyzje dotyczące walki z COVID-19. Widzą, że kiedy Rosja zdecydowała się na wojnę energetyczną przeciwko nam, to my zareagowaliśmy większą solidarnością. Widzą, że kiedy wspieramy Ukrainę, wspieramy naszą przyszłość i nasze dzieci.

Sprawa paktu migracyjnego

Jakub Loska: Chciałbym zapytać o niedawno przyjęty w Parlamencie Europejskim pakt w sprawie migracji i azylu. Pojawiają się głosy, że może upaść z powodu nowego programu relokacji. Nawet pana poprzednik, Donald Tusk, powiedział, że może być przeciwko. Co by mu pan powiedział, by przekonać go do poparcia paktu?

Charles Michel: Zawsze szanuję demokratyczną debatę w Unii i zawsze dopuszczam to, że niektóre państwa członkowskie mają swoją specyficzną wrażliwość i opinię. Szczerze czuję, że ten pakt migracyjny jest krokiem w dobrym kierunku, ponieważ jest to przesłanie, że jesteśmy w stanie współpracować i rozwijać większą solidarność w kwestii migracji.

Na przykład, bądźmy szczerzy, będzie to bardzo przydatne narzędzie, aby poprawić możliwości polityki odsyłania migrantów, która dziś jest słabym punktem na poziomie całej Unii. Podjęliśmy też znacznie więcej wysiłków na rzecz współpracy z krajami trzecimi: Tunezją, Egiptem, Mauretanią i wieloma innymi. Zwarliśmy partnerskie umowy z tymi krajami, by wspólnie powstrzymywać nielegalną imigrację to jest skuteczne.

Mnie bardziej niepokoi coś innego, a mianowicie wykorzystanie, a nawet instrumentalizacja migracji jako narzędzia do przeprowadzania hybrydowych ataków na Unię Europejską. To jest wyzwanie również dla Polski. Niepierwszy raz borykamy się z takim trudnościami ze strony Białorusi. I tutaj chcę powiedzieć, że ja i Unia Europejska jesteśmy w obliczy tego wyzwania razem z Donaldem Tuskiem. Musimy pokazać naszą solidarność, gdy jedno z naszych państw członkowskich stoi w obliczu takiej sytuacji.

CZTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk: pakt migracyjny nie do przyjęcia dla Polski

Jakub Loska: Czy uważa pan, że Polska mogłaby być wyłączona z programy relokacji, dlatego że przyjęliśmy około miliona ukraińskich uchodźców?

Charles Michel: Nie chcę tego przesądzać, ponieważ w sprawie paktu migracyjnego istnieje cały proces decyzyjny. Niedawno odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim, a następnie Pakt będzie wdrażany przy uwzględnieniu wielu czynników. Ale to prawda, że Polska jest krajem, która przyjmuje wielu ukraińskich uchodźców i chciałbym wyrazić wdzięczność za to, że wasz kraj zdecydował się przyjąć ich tak wielu.

Polska a pakt migracyjny. Przewodniczący Rady Europejskiej odpowiada
Polska a pakt migracyjny. Przewodniczący Rady Europejskiej odpowiadaFakty o Świecie TVN24 BiS

Jakub Loska: Ale czy uważa pan, że jest szansa, by znaleźć się poza programem relokacji? Słowo "relokacja" jest bardzo często używane w polskiej polityce, by wywołać w wyborcach strach.

Charles Michel: Nie zamierzam ingerować w debatę wewnętrzną w Polsce, to nie jest moja rola. Moj punkt widzenia jest bardzo prosty - mamy zasady, mamy proces decyzyjny dotyczący tego paktu migracyjnego, mamy za sobą duży krok w postaci głosowania w Parlamencie Europejskim i dopiero potem zobaczymy, co pakt oznacza dla każdego państwa członkowskiego. Praworządność oznacza, że kiedy powstają przepisy, to musimy je szanować i sprawdzać na jakich zasadach należy je wprowadzać w życie.

Jakub Loska: Teraz pytanie osobiste. W styczniu ogłosił pan, że skróci pan swoją kadencję, by wystartować w eurowyborach. Potem, po ostrej krytyce, zmienił pan zdanie. Czy mógłby pan wyjaśnić naszym widzom swoją postawę?

Charles Michel: To bardzo proste. Po ogłoszeniu moje decyzji bardzo szybko zrozumiałem, że niektórzy postanowili wykorzystać ją, by spróbować podważyć lub wręcz zdestabilizować Radę Europejską. A Rada Europejska jest najważniejszym organem politycznym. To najwyższy szczebel. Z 27 głowami państw i szefami rządów pracującymi razem nad budowaniem jedności europejskiej. Dla mnie było bardzo jasne, że fundamentalne znaczenie ma ochrona Rady i upewnienie się, że będziemy podejmować decyzje, które są niezbędne. Po pierwsze - w najpierw w kwestii strategicznej agendy, politycznych kierunków na nadchodzące pięć lat. Pod drugie, będziemy musieli odegrać ważną rolę w kwestii personaliów po eurowyborach. Musimy odegrać swoją rolę w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: antyeuropejscy, prawicowi populiści mogą odnieść sukces w wyborach do europarlamentu

Jakub Loska: Były obawy, że spotkania Rady Europejskiej mógłby prowadzić Viktor Orban. Czy Pan sobie wyobrazić taki scenariusz?

Charles Michel: To pytanie nie jest już aktualne, ale mogę powiedzieć, że taka możliwość w praktyce nie istniała.

Jakub Loska: Kto będzie następnym przewodniczącym Rady Europejskiej po eurowyborach?

Charles Michel: Odpowiem na to pytanie po wyborach europejskich, kiedy Rada Europejska podejmie niezbędne decyzje.

Jakub Loska: A na kogo Pan stawia?

Charles Michel: Nie zamierzam grać w tę grę.

Cała rozmowa z Przewodniczącym Rady Europejskiej
Cała rozmowa z Przewodniczącym Rady EuropejskiejJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS