Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

USS Gerald R. Ford na stałe stacjonuje w Norfolk w Wirginii, największej amerykańskiej bazie marynarki wojennej na Atlantyku, ale teraz jest na misji w Europie. W poniedziałek pokład okrętu odwiedził ambasador Mark Brzezinski w towarzystwie kilkunastu najwyższych rangą polskich wojskowych.

USS Gerald R. Ford to najnowocześniejszy i największy na świecie lotniskowiec z napędem atomowym, a zarazem największy na świecie okręt wojenny. To także duma amerykańskiej marynarki wojennej i Stanów Zjednoczonych.

Pokład okrętu odwiedził ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w towarzystwie kilkunastu najwyższych rangą polskich wojskowych. - Tak jak było to w filmie "Top Gun". Wylądowaliśmy samolotem na pokładzie lotniskowca z wykorzystaniem liny, która łapała za hak przy ogonie i zatrzymywała samolot. (...) Ja trochę się boję latać, więc siedziałem koło jednego z polskich generałów, kolegi generała Andrzejczaka, i owinąłem moje ramię o jego ramię. Cieszę się, że nie ma z tego zdjęć - opowiada o wizycie ambasador Brzezinski.

USS Gerald R. Ford odwiedził Wielką Brytanię i Norwegię, a teraz pływa po wodach Morza Śródziemnego.

- To pierwszy od 40 lat lotniskowiec zaprojektowany całkowicie od nowa. Cieszymy się ze wszystkich nowych technologii, które tu mamy, zwłaszcza z elektromagnetycznych katapult. Dzięki nim możemy wystartować cięższe typy samolotów, ale także samoloty bezzałogowe. Nowe katapulty w mniejszym stopniu obciążają maszynę, a to sprawia, że żywotność samolotów się wydłuża - mówi kpt. Paul Lanzilotta, dowódca okrętu.

USS Gerald R. FordWandering views/Shutterstock

- W tej chwili mamy system, który może wynieść zarówno samolot F-18, jak i 180-kilogramowy dron, dokładnie z tego samego miejsca. To jest ważne dla polskiego bezpieczeństwa, ponieważ niezależnie od tego czy to będzie F-18, czy dron, to mamy tutaj dynamiczny system technologii na polskim niebie i terenach wokół Polski, który gwarantuje to, że Polska jest bezpieczna - podkreśla Mark Brzezinski.

Na znak współpracy i szczególnie bliskich więzi

Na dowód łączących Polskę i Stany Zjednoczone szczególnie bliskich więzi Mark Brzeziński zabrał na pokład USS Gerald Ford szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Rajmunda Andrzejczaka. Razem obserwowali zdolności operacyjne okrętu.

- Generał Andrzejczak oraz 15 innych polskich wojskowych mogło zobaczyć te najbardziej strzeżone elementy tego niesamowicie ważnego dla amerykańskich sił zbrojnych lotniskowca. To już nie jest tylko kwestia zrobienia wspólnego zdjęcia, tu chodzi o dzielenie się nauką, technologią oraz taktykami wojennymi po to, żebyśmy w przyszłości byli bezpieczniejsi - zapewnia ambasador USA w Polsce.

Podczas trwającej nawet 12 miesięcy misji lotniskowiec jest domem dla czterech tysięcy żołnierzy i żołnierek, marynarzy, pilotów, inżynierów. O ich zdrowie psychiczne dba trzyletnia Sage - przeszkolony golden retriver, który potrafi łagodzić stres związany ze służbą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Ambasada USA w Warszawie

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS