Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

USS Gerald R. Ford na stałe stacjonuje w Norfolk w Wirginii, największej amerykańskiej bazie marynarki wojennej na Atlantyku, ale teraz jest na misji w Europie. W poniedziałek pokład okrętu odwiedził ambasador Mark Brzezinski w towarzystwie kilkunastu najwyższych rangą polskich wojskowych.

USS Gerald R. Ford to najnowocześniejszy i największy na świecie lotniskowiec z napędem atomowym, a zarazem największy na świecie okręt wojenny. To także duma amerykańskiej marynarki wojennej i Stanów Zjednoczonych.

Pokład okrętu odwiedził ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w towarzystwie kilkunastu najwyższych rangą polskich wojskowych. - Tak jak było to w filmie "Top Gun". Wylądowaliśmy samolotem na pokładzie lotniskowca z wykorzystaniem liny, która łapała za hak przy ogonie i zatrzymywała samolot. (...) Ja trochę się boję latać, więc siedziałem koło jednego z polskich generałów, kolegi generała Andrzejczaka, i owinąłem moje ramię o jego ramię. Cieszę się, że nie ma z tego zdjęć - opowiada o wizycie ambasador Brzezinski.

USS Gerald R. Ford odwiedził Wielką Brytanię i Norwegię, a teraz pływa po wodach Morza Śródziemnego.

- To pierwszy od 40 lat lotniskowiec zaprojektowany całkowicie od nowa. Cieszymy się ze wszystkich nowych technologii, które tu mamy, zwłaszcza z elektromagnetycznych katapult. Dzięki nim możemy wystartować cięższe typy samolotów, ale także samoloty bezzałogowe. Nowe katapulty w mniejszym stopniu obciążają maszynę, a to sprawia, że żywotność samolotów się wydłuża - mówi kpt. Paul Lanzilotta, dowódca okrętu.

USS Gerald R. FordWandering views/Shutterstock

- W tej chwili mamy system, który może wynieść zarówno samolot F-18, jak i 180-kilogramowy dron, dokładnie z tego samego miejsca. To jest ważne dla polskiego bezpieczeństwa, ponieważ niezależnie od tego czy to będzie F-18, czy dron, to mamy tutaj dynamiczny system technologii na polskim niebie i terenach wokół Polski, który gwarantuje to, że Polska jest bezpieczna - podkreśla Mark Brzezinski.

Na znak współpracy i szczególnie bliskich więzi

Na dowód łączących Polskę i Stany Zjednoczone szczególnie bliskich więzi Mark Brzeziński zabrał na pokład USS Gerald Ford szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Rajmunda Andrzejczaka. Razem obserwowali zdolności operacyjne okrętu.

- Generał Andrzejczak oraz 15 innych polskich wojskowych mogło zobaczyć te najbardziej strzeżone elementy tego niesamowicie ważnego dla amerykańskich sił zbrojnych lotniskowca. To już nie jest tylko kwestia zrobienia wspólnego zdjęcia, tu chodzi o dzielenie się nauką, technologią oraz taktykami wojennymi po to, żebyśmy w przyszłości byli bezpieczniejsi - zapewnia ambasador USA w Polsce.

Podczas trwającej nawet 12 miesięcy misji lotniskowiec jest domem dla czterech tysięcy żołnierzy i żołnierek, marynarzy, pilotów, inżynierów. O ich zdrowie psychiczne dba trzyletnia Sage - przeszkolony golden retriver, który potrafi łagodzić stres związany ze służbą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Ambasada USA w Warszawie

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS