Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

USS Gerald R. Ford na stałe stacjonuje w Norfolk w Wirginii, największej amerykańskiej bazie marynarki wojennej na Atlantyku, ale teraz jest na misji w Europie. W poniedziałek pokład okrętu odwiedził ambasador Mark Brzezinski w towarzystwie kilkunastu najwyższych rangą polskich wojskowych.

USS Gerald R. Ford to najnowocześniejszy i największy na świecie lotniskowiec z napędem atomowym, a zarazem największy na świecie okręt wojenny. To także duma amerykańskiej marynarki wojennej i Stanów Zjednoczonych.

Pokład okrętu odwiedził ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w towarzystwie kilkunastu najwyższych rangą polskich wojskowych. - Tak jak było to w filmie "Top Gun". Wylądowaliśmy samolotem na pokładzie lotniskowca z wykorzystaniem liny, która łapała za hak przy ogonie i zatrzymywała samolot. (...) Ja trochę się boję latać, więc siedziałem koło jednego z polskich generałów, kolegi generała Andrzejczaka, i owinąłem moje ramię o jego ramię. Cieszę się, że nie ma z tego zdjęć - opowiada o wizycie ambasador Brzezinski.

USS Gerald R. Ford odwiedził Wielką Brytanię i Norwegię, a teraz pływa po wodach Morza Śródziemnego.

- To pierwszy od 40 lat lotniskowiec zaprojektowany całkowicie od nowa. Cieszymy się ze wszystkich nowych technologii, które tu mamy, zwłaszcza z elektromagnetycznych katapult. Dzięki nim możemy wystartować cięższe typy samolotów, ale także samoloty bezzałogowe. Nowe katapulty w mniejszym stopniu obciążają maszynę, a to sprawia, że żywotność samolotów się wydłuża - mówi kpt. Paul Lanzilotta, dowódca okrętu.

USS Gerald R. FordWandering views/Shutterstock

- W tej chwili mamy system, który może wynieść zarówno samolot F-18, jak i 180-kilogramowy dron, dokładnie z tego samego miejsca. To jest ważne dla polskiego bezpieczeństwa, ponieważ niezależnie od tego czy to będzie F-18, czy dron, to mamy tutaj dynamiczny system technologii na polskim niebie i terenach wokół Polski, który gwarantuje to, że Polska jest bezpieczna - podkreśla Mark Brzezinski.

Na znak współpracy i szczególnie bliskich więzi

Na dowód łączących Polskę i Stany Zjednoczone szczególnie bliskich więzi Mark Brzeziński zabrał na pokład USS Gerald Ford szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Rajmunda Andrzejczaka. Razem obserwowali zdolności operacyjne okrętu.

- Generał Andrzejczak oraz 15 innych polskich wojskowych mogło zobaczyć te najbardziej strzeżone elementy tego niesamowicie ważnego dla amerykańskich sił zbrojnych lotniskowca. To już nie jest tylko kwestia zrobienia wspólnego zdjęcia, tu chodzi o dzielenie się nauką, technologią oraz taktykami wojennymi po to, żebyśmy w przyszłości byli bezpieczniejsi - zapewnia ambasador USA w Polsce.

Podczas trwającej nawet 12 miesięcy misji lotniskowiec jest domem dla czterech tysięcy żołnierzy i żołnierek, marynarzy, pilotów, inżynierów. O ich zdrowie psychiczne dba trzyletnia Sage - przeszkolony golden retriver, który potrafi łagodzić stres związany ze służbą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Ambasada USA w Warszawie

Pozostałe wiadomości

Jest wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że ten wniosek to jest 50-stronicowy akt oskarżenia wobec człowieka, który mówił o sobie, że jest talibem Prawa i Sprawiedliwości. Co dokładnie jest w tym wniosku?

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - zapewnia Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN

Premier ogłosił zmiany w rządzie. Niektóre nazwiska są zaskoczeniem, bo połowa z nowych ministrów to nie politycy. Powodem rekonstrukcji jest start czterech ministrów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Rekonstrukcja rządu. Premier podał nazwiska nowych ministrów

Rekonstrukcja rządu. Premier podał nazwiska nowych ministrów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie wiemy, gdzie dalej podróżował, z kim się zadawał, z kim żył i z kim miał kontakt - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując podróż sędziego Szmydta na Białoruś w 2023 roku, o czym "najprawdopodobniej nie wiedziały służby". - Zapytajmy się, dlaczego służby podległe Donaldowi Tuskowi pozwoliły sędziemu Szmydtowi uciec na Białoruś - sugerował z kolei Karol Karski (PiS).

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Źródło:
TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

Skrajnie prawicowe skrzydło republikanów chciało doprowadzić do usunięcia przedstawiciela ich własnej partii z urzędu spikera Izby Reprezentantów. Cała sytuacja pokazała tak naprawdę, jak mocno podzieleni są republikanie, bo na 217 reprezentantów tej partii tylko 43 zagłosowało za odwołaniem Mike'a Johnsona. Ponieważ zmiany nie chcieli też demokraci - wniosek przepadł. Liderką grupy chcącej zmiany była Marjorie Taylor Greene, która ten wniosek zapowiadała od dawna. Dlaczego to forsowała i jakie były okoliczności głosowania?

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS