Netanjahu "po raz kolejny porzuca zakładników i naraża ich"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Benjamin Netanjahu krytykowany za wizytę w USA. "Po raz kolejny porzuca zakładników i naraża ich"
Benjamin Netanjahu krytykowany za wizytę w USA. "Po raz kolejny porzuca zakładników i naraża ich"
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Benjamin Netanjahu krytykowany za wizytę w USA. "Po raz kolejny porzuca zakładników i naraża ich"Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump przyjmie pierwszego zagranicznego lidera. Jego gościem będzie Benjamin Netanjahu. Wizyta została krytycznie skomentowana w Izraelu, bo - jak zauważono - powoduje opoźnienia w rozmowach z Hamasem. Najpóźniej w poniedziałek, zgodnie z zapisami wynegocjowanej umowy, powinny rozpocząć się negocjacje dotyczące drugiego z trzech etapów zawieszenia broni. 

Premier Izraela w poniedziałek wylądował w Waszyngtonie, a we wtorek będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który w Białym Domu spotka się z nowym amerykańskim prezydentem. - Myślę, że to bardzo wymowne. Dowodzi też o sile sojuszu Izraela z Ameryką i naszej przyjaźni, która przyniosła znaczące rezultaty na Bliskim Wschodzie - ocenił Netanjahu.

Ale - jak wskazują media za oceanem - równie wymowny jest fakt, że izraelski premier dla tej wizyty złamał warunki zawieszenia broni w Strefie Gazy. - Zgodnie z porozumieniem negocjacje drugiej fazy powinny rozpocząć się w poniedziałek - informuje Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani, premier i minister spraw zagranicznych Kataru.

To wtedy mija 16. dzień pierwszej fazy rozejmu i to właśnie najpóźniej w poniedziałek, zgodnie z zapisami wynegocjowanej umowy, powinny rozpocząć się rozmowy dotyczące drugiego z trzech etapów zawieszenia broni. 

Otaczali ją uzbrojeni i zamaskowani terroryści. Tak przebiegało uwolnienie jednej z izraelskich zakładniczek
Otaczali ją uzbrojeni i zamaskowani terroryści. Tak przebiegało uwolnienie jednej z izraelskich zakładniczek Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Krytyka w stronę premiera Izraela

Izraelski rząd nie ujawnił nawet jeszcze składu delegacji, która miała rozmawiać z Hamasem. - Żądamy, by Hamas i Izrael zaangażowali się natychmiast w rozmowy dotyczące drugiej fazy porozumienia, zgodnie z jego ustaleniami - oświadczył premier i minister spraw zagranicznych Kataru.

Biuro Netanjahu w przeddzień jego podróży do Stanów Zjednoczonych poinformowało, że "negocjacje dotyczące drugiego etapu rozejmu w Strefie Gazy rozpoczną się od spotkania przywódców w Waszyngtonie", a Donald Trump wydawał się aprobować takie podejście. 

- Rozmowy na temat Bliskiego Wschodu z Izraelem i innymi państwami postępują. We wtorek spotykam się z Bibim Netanjahu. Mamy zaplanowane kilka ważnych spotkań - przekazał prezydent USA. 

ZOBACZ TEŻ: Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Wielu ekspertów jednoznacznie oceniło postawę izraelskiego premiera. "Odmowa przez Netanjahu rozpoczęcia negocjacji w dniu określonym w porozumieniu jest jego wyraźnym naruszeniem. Izrael żąda, by Hamas przestrzegał wszystkich warunków rozejmu, a sam tego nie robi. Netanjahu po raz kolejny porzuca zakładników i naraża ich na niebezpieczeństwo" - napisał Gershon Baskin, izraelski dziennikarz zaangażowany w sprawę uwolnienia izraelskich zakładników porwanych przez Hamas.

Izraelska opozycja otwarcie wezwała Netanjahu do rozpoczęcia kolejnego etapu negocjacji. - Nie ma żadnego politycznego powodu, który uniemożliwiałby Netanjahu przejście do następnej fazy - stwierdził Jair Lapid, lider izraelskiej opozycji.

Izraelski rząd zatwierdził porozumienie o rozejmie z Hamasem. Co w nim się znajduje?
Izraelski rząd zatwierdził porozumienie o rozejmie z Hamasem. Co w nim się znajduje?Jacek Tacik/Fakty TVN

"Musimy walczyć o resztę zakładników"

Pierwsza faza rozejmu ma trwać 42 dni, a więc wygaśnie 1 marca. Dzięki niej do tej pory Hamas uwolnił 18 zakładników przetrzymywanych w Gazie, a Izrael zwolnił z aresztów 583 Palestyńczyków. Ostatnia wymiana miała miejsce w sobotę. Tego dnia do Izraela wróciło trzech obywateli porwanych przez terrorystów 7 października 2023 roku. 

- Czuję wielką ulgę, że wrócił. Czuję, że znów mogę oddychać, ale wciąż musimy walczyć o resztę zakładników - przyznała Leora Schwartz, krewna wypuszczonego zakładnika, Keitha Siegela.

W tym czasie Palestyńczykom zezwolono też na powrót do północnej Strefy Gazy. Zwiększono napływ pomocy humanitarnej do tego obszaru. I - po raz pierwszy od maja ubiegłego roku - otworzono przejście graniczne w Rafah, którym ewakuowano rannych Palestyńczyków między innymi do Egiptu. 

- Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że od 12 tysięcy do 14 tysięcy pacjentów w stanie krytycznym musi zostać ewakuowanych poza Gazę - przekazał dr Richard Peeperkorn z WHO. 

Palestyńczycy wracają do Strefy GazyHAITHAM IMAD/PAP/EPA

Nakaz MTK a wizyta w USA

Druga faza porozumienia według wstępnych ustaleń zakłada między innymi całkowite wycofanie się izraelskiego wojska z Gazy i uwolnienie przez Hamas wszystkich pozostałych zakładników. Wszelkie szczegóły miały jednak zostać dopiero dopracowane, ale nie w Waszyngtonie między izraelskim a amerykańskim przywódcą, tylko między negocjatorami między innymi z Hamasu, Egiptu i Kataru. 

CZYTAJ TEŻ: Benjamin Netanjahu: Izrael zachowuje prawo do wznowienia wojny

Jednak o ile opóźniając te rozmowy przez przylot do Stanów Zjednoczonych, premier Izraela mógł zaryzykować przerwanie rozejmu z Hamasem, o tyle wylatując z kraju, nie ryzykował własnego aresztowania. - Stany Zjednoczone nie mają obowiązku aresztowania lub wydania Netanjahu - przypomniał Gerry Simpson, prawnik z London School of Economics.

W listopadzie Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania m.in. izraelskiego premiera za domniemane zbrodnie wojenne popełnione w Strefie Gazy. Ale ani Izrael, ani Stany Zjednoczone nie są stroną Trybunału, a więc nie podlegają jego jurysdykcji. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: DEBBIE HILL/PAP

Pozostałe wiadomości

Kobiety po poronieniu przechodzą przez ciężkie chwile. Prawo dopuszcza w ich przypadku urlop, ale jak wyznają - ciężko się w tych przepisach odnaleźć. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstaje zespół, który ma opracować przepisy, jak im pomóc. Pierwsze spotkanie zespołu ma odbyć się jeszcze w lutym. 

"Podejście było, jakby to była mechaniczna procedura". Nowe prawo ma zmienić sytuację kobiet po poronieniu

"Podejście było, jakby to była mechaniczna procedura". Nowe prawo ma zmienić sytuację kobiet po poronieniu

Źródło:
Fakty TVN

Styczeń to kolejny miesiąc, gdy "Fakty" TVN były zdecydowanie najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce. W styczniu oglądało nas średnio ponad dwa miliony siedemset tysięcy widzów. 

Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
Fakty TVN

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Sejmu krytykuje ostatnie wydarzenia na sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. Szymon Hołownia uważa, że jej członkowie powinni byli zaczekać w piątek na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został doprowadzony przez policję, ale za późno - komisja zdążyła zakończyć posiedzenie.

Dwugłos w rządzie po decyzji komisji w sprawie Ziobry. "Ja uważam, że komisja powinna poczekać"

Dwugłos w rządzie po decyzji komisji w sprawie Ziobry. "Ja uważam, że komisja powinna poczekać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zbigniew Ziobro zachowuje się w sposób kompletnie lekceważący dla instytucji państwa polskiego - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Wawrykiewicz zauważył, że w sprawie byłego ministra sprawiedliwości "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza", czyli to, czego dotyczą potencjalne zarzuty wobec niego i przedmiot działania komisji śledczej ds. Pegasusa.

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

Źródło:
TVN24

W tej chwili system, moim zdaniem, trzeszczy w szwach, bo pacjentów ostrych jest tak dużo, że po prostu wypełniają całe oddziały - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. W programie odniósł się do rosnącej liczby zachorowań na grypę, hospitalizacji pacjentów oraz szczepień, które zmniejszają ryzyko wystąpienia ostrej postaci choroby.

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

Źródło:
TVN24

Filip Antosiak zginął, broniąc Ukrainy. Miał 19 lat. Poległ pod Pokrowskiem, gdzie teraz trwa silne natarcie rosyjskiego agresora i próba przełamania frontu. Rodzice żołnierza mówią o swoim smutku, ale i dumie.

​19-letni Polak zginął w walkach pod Pokrowskiem. W Kijowie pożegnano go z honorami

​19-letni Polak zginął w walkach pod Pokrowskiem. W Kijowie pożegnano go z honorami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS