Brał udział w proteście przeciw kościelnej pedofilii. Sąd chce ustalić, czy 16-latek nie jest zdemoralizowany

13.01.2019 | Brał udział w proteście przeciw kościelnej pedofilii. Sąd chce ustalić, czy 16-latek nie jest zdemoralizowany
13.01.2019 | Brał udział w proteście przeciw kościelnej pedofilii. Sąd chce ustalić, czy 16-latek nie jest zdemoralizowany
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
13.01.2019 | Brał udział w proteście przeciw kościelnej pedofilii. Sąd chce ustalić, czy 16-latek nie jest zdemoralizowanyJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Jeśli kogoś zdziwił wniosek komendanta głównego policji o uchylenie immunitetu posłance Joannie Scheuring-Wielgus za wzięcie udziału w akcji przeciw pedofilii i zawieszenie bucików i plakatu na parkanie przed katedrą w Toruniu, to pewnie jeszcze bardziej zaskoczy go postępowanie sądowe wobec 16-latka. On też wziął udział w tej akcji, co może zostać uznane teraz za przejaw demoralizacji.

16-letni Paweł Wenderlich wierzył, że nie każdy przejdzie obojętnie obok dziecięcych bucików zawieszonych na ogrodzeniu Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. - Chciałbym mieć jakiś wpływ na zmiany, żeby Polska szła w dobrą stronę - tłumaczy.

Licealista odbiera teraz surową lekcję wychowania obywatelskiego. Za udział w proteście i wieszanie bucików pod katedrą w Toruniu sąd rodzinny z Lipna, gdzie chłopak mieszka, z urzędu postanowił ustalić, czy nieletni swoim zachowaniem nie wykazuje przejawów demoralizacji. - Ja uważam, że nie jestem zdemoralizowany. Czy osoby zdemoralizowane bronią ofiar, bronią ofiar pedofilów? - pyta Paweł.

W akcji, w której wziął udział Paweł, wszędzie w Polsce towarzyszyły niemałe emocje. Paweł, choć bardzo młody, miał prawo nie tylko wieszać dziecięce buciki, ale nawet - gdyby chciał - głośno krzyczeć. - Wolność słowa czy prawo do protestu obywatelskiego nie ma limitu wieku - mówi adwokat Krzysztof Budnik.

Policja pod oknem

16-latek jest najmłodszą osobą z grona tych, którzy mają kłopoty z powodu protestu w formie wieszania bucików na ogrodzeniach kościołów. - Brakuje mi komentarza do tego. Ja byłabym dumna, gdybym miała takie dziecko, gdybym miała takiego syna. Paweł już jest stygmatyzowany jako ten, który demoralizuje środowisko. To totalny absurd - uważa Katarzyna Lewandowska, aktywistka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Na policyjnych wezwaniach i działaniach sądu się nie kończy. - Policja pod oknami mi wystaje, więc próbują wywrzeć jakąś presję tutaj na mnie. Codziennie mam patrol policji, ten sam radiowóz zazwyczaj do mnie tutaj podjeżdża. Po mieście też za mną jeżdżą - mówi Paweł Wenderlich.

- Demoralizacją jest zachowanie policji. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości świat stanął na głowie - komentuje posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z partii Teraz.

"Nadgorliwość"

Najbardziej zaskakujące jest to, że kuria nie zgłosiła zawiadomienia o żadnym wykroczeniu albo przestępstwie. - Tutaj jest ewidentnie nadgorliwość ze strony policji - ocenia Krzysztof Budnik.

Konsekwencje dla nastolatka mogą się okazać całkiem poważne. - Grozi mu to, że będzie postępowanie przed sądem dla nieletnich i może na przykład otrzymać kuratora, czyli jego dalsze działania, zachowania, będą monitorowane - mówi psychiatra i biegły sądowy Jerzy Pobocha.

16-latek zapewnia, że skrzydeł mu to nie podetnie. - Chciałbym coś robić dla ludzi - tłumaczy.

Z obywatelskiej aktywności nie zamierza zrezygnować.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS