Dzieci spędzają coraz więcej czasu w internecie. "Straszne zagrożenie dla rozwoju"


Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że spędzanie czasu przed ekranem telewizora sprawia, że dzieci czują się samotne. I, co może zaskakiwać, kiedy da im się wybór na przykład między grą na komputerze albo grą planszową, nie wahają się - wolą spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Naukowcy więc apelują: nie narzekajmy na to, że nasze dzieci cały czas siedzą przy komputerze, tylko zaoferujmy alternatywę.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Wciągające i uzależniające. 13-letni Charlie gra sam lub z przyjaciółmi w internecie przez dwie godziny dziennie. Tylko, bo na tyle pozwalają rodzice.

- Musi robić też inne rzeczy. Na przykład wyprowadzać psa. O 22.00 musi kończyć grę, albo straci do niej dostęp. To są bariery jakie postanowiliśmy, by kontrolować dostęp do uzależniającej gry - mówi Adrian Talbot, ojciec 13-letniego Charliego.

Coraz więcej czasu w sieci

W domu i w szkole - przed komputerem i w telefonie - uczniowie spędzają co raz więcej czasu w sieci. W brytyjskich szkołach prowadzone są nawet zajęcia, które uczą dzieci, jak zachowywać się w internecie.

- Rodzice martwią się, że niektóre gry mogą wpływać na zachowanie ich dzieci. Dlatego oferujemy też wsparcie dla rodziców - mówi Gemma Adams, wicedyrektor szkoły podstawowej.

Według przeprowadzonych przez jedną z brytyjskich organizacji badań aż 58 procent dzieci w wielu szkolnym przyznaje, że czują się samotne - to wzrost o 7 procent w ciągu roku. Dzieci spędzają w sieci aż trzy godziny dziennie. Ponad jedna czwarta z nich chce jednak spędzać więcej czasu z dala od ekranów.

Siedząc przed ekranem dzieci nie mają czasu na ćwiczenie podstawowych umiejętności. Badania przeprowadzane w Kanadzie dowiodły, że w przypadku dwu i trzylatków zbyt dużo czasu przed ekranem może skończyć się opóźnieniami w rozwoju - takimi jak problemy z komunikowaniem się, mniejsza sprawność ruchowa, czy trudności w rozwijaniu umiejętności społecznych.

- To jest straszne zagrożenie dla rozwoju dzieci. My, po raz pierwszy w historii ludzkości, dopuszczamy, żeby młodzi podejmowali takie aktywności, które mogą zmienić model anatomiczny i fizjologiczny naszego mózgu - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kontrola

- Problemy pogłębiają się z wiekiem, bo dzieci coraz więcej korzystają z technologii, więcej czasu spędzają w internecie. Gdy pytamy 5- czy 6-latków o to, czy są szczęśliwe mówią "tak", ale gdy dorastają, coraz więcej dzieci mówi, że są nieszczęśliwe. Może tu chodzić oczywiście o wiek dorastania, ale też o wpływ technologii i mediów społecznościowych - mówi James Davies, szef organizacji Childwise.

I tu zadanie dla rodziców - to oni kontrolować mają co i ile dzieci oglądają. Amerykańska akademia pediatryczna zaleca, by dzieci do 18 miesiąca życia nie miały kontaktu z ekranami i internetem. Przedszkolaki powinny oglądać nie więcej niż godzinę dziennie starannie wybranych programów. W telefonach przydają się specjalne aplikacje.

- Mam właśnie taką aplikację pozakładaną na telefonach dzieci, która teoretycznie im nie przeszkadza, ale monitoruje i blokuje wybrane aplikacje - mówi Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny pclab.pl

Ważna jest nie tylko kontrola, ale także inicjatywa i czas dla dzieci, bo jak pokazują badania, one często chcą oderwać się od internetu. I choć na chwilę grę komputerową zamienić na planszową.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS