Ataki Donalda Trumpa zjednoczyły Kanadyjczyków. Kawę americano Kanadyjczycy zastępują "canadiano"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wielokrotnie groził Kanadzie. Ustępującego premiera Justina Trudeau szyderczo nazywał "gubernatorem". Powtarzał, że Kanada powinna stać się "ukochanym 51. stanem" Ameryki. Obywatele Kanady rezygnują z wyjazdów do Stanów Zjednoczonych, bojkotują amerykańskie towary i wygwizdują amerykański hymn na meczach hokejowych. Na fali działań Donalda Trumpa w Kanadzie wzrasta poczucie patriotyzmu. 

Amerykańskie towary usuwane są ze sklepowych półek, restauratorzy bojkotują produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Kawiarnie w Kanadzie kawę americano w menu zastępują patriotycznym "canadiano".

- Czujemy się zastraszani. W Stanach Zjednoczonych mieszka 300-400 milionów ludzi. Kanadę zamieszkuje około 40 milionów. To nie my zaczęliśmy. To oni atakują nas - wskazuje Allan Sinclair, właściciel kawiarni w mieście Victoria w Kolumbii Brytyjskiej.

"Myśleliśmy, że jesteśmy przyjaciółmi" - mówi dziś wielu Kanadyjczyków, którzy twierdzą, że wojna handlowa nieodwracalnie nadszarpnęła więzi między wieloletnimi sojusznikami. Mieszkańcy Kanady mają dość gróźb ze strony Donalda Trumpa i podkreślają, że nie chcą i nigdy nie będą 51. amerykańskim stanem. Kanadyjska flaga stała się symbolem dumy narodowej i oporu.

- Odczuwam lęk, niepokój. To dziwne, że osoba rządząca krajem, który ma być naszym sojusznikiem, stała się nietolerancyjnym tyranem. To naprawdę powoduje obawy - mówi Lana, mieszkanka Kanady.

W Kanadzie, gdzie amerykański hymn narodowy jest wygwizdywany podczas meczów hokejowych z drużynami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych, pojawiła się cała masa aplikacji, które poprzez skanowanie kodów QR umożliwiają klientom sprawdzenie, skąd pochodzi dany produkt. Odkąd Trump zaczął grozić Kanadzie, obywatele uważniej sprawdzają etykiety, robiąc zakupy.

- Kiedy idę na zakupy, szukam produktów z symbolem liścia klonu, który wiele sklepów spożywczych promuje na półkach. Staram się kupować kanadyjskie produkty albo meksykańskie. Wszystko, co nie pochodzi ze Stanów - mówi Laura, mieszkanka Kanady.

CZYTAJ TAKŻE: "Musimy walczyć z tą bzdurą". Kanada ogłasza nowe cła odwetowe

Na bojkocie amerykańskich towarów się nie kończy

Kanadyjczycy rezygnują też z odwiedzin u sąsiada. Ucierpi na tym amerykańska branża turystyczna, bo mieszkańcy żadnego innego kraju nie odwiedzają Stanów Zjednoczonych tak często jak Kanadyjczycy. Na odpoczynek najchętniej wybierają Kalifornię, Florydę, Nevadę, Nowy Jork i Teksas. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone odwiedziło blisko 20,5 miliona Kanadyjczyków.

- Planowałam podróż do Los Angeles, aby spotkać się z przyjacielem. Zamiast tego postanowiliśmy pojechać do Meksyku - mówi Zina Oukil, mieszkanka Kanady.

- Wiem, że wiele osób odwołuje wyjazdy. Znam ludzi, którzy sprzedali swoje wakacyjne domy po drugiej stronie granicy. Znam osoby, które powiedziały, że ich noga nigdy więcej nie postanie w Stanach Zjednoczonych - wskazuje John Liedtke, mieszkaniec Kanady.

Wojna handlowa rozlewa się na cały świat
Wojna handlowa rozlewa się na cały światJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W lutym liczba Kanadyjczyków wybierających się w podróż do Stanów samochodem spadła o 23 procent w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Liczba rezerwacji w amerykańskich hotelach zmalała o 20 procent.

- Od momentu inauguracji Donalda Trumpa, obserwujemy spadek popytu na pokoje w hotelach położonych najbliżej granicy - zauważa Jan Freitag, analityk Costar.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Turystyki Kanadyjczycy odwiedzający Stany Zjednoczone wydają trzy razy więcej niż Amerykanie podróżujący po kraju. 10-procentowy spadek liczby kanadyjskich turystów może kosztować Stany Zjednoczone ponad dwa miliardy dolarów. Pracę może stracić 14 tysięcy ludzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS