Ataki Donalda Trumpa zjednoczyły Kanadyjczyków. Kawę americano Kanadyjczycy zastępują "canadiano"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wielokrotnie groził Kanadzie. Ustępującego premiera Justina Trudeau szyderczo nazywał "gubernatorem". Powtarzał, że Kanada powinna stać się "ukochanym 51. stanem" Ameryki. Obywatele Kanady rezygnują z wyjazdów do Stanów Zjednoczonych, bojkotują amerykańskie towary i wygwizdują amerykański hymn na meczach hokejowych. Na fali działań Donalda Trumpa w Kanadzie wzrasta poczucie patriotyzmu. 

Amerykańskie towary usuwane są ze sklepowych półek, restauratorzy bojkotują produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Kawiarnie w Kanadzie kawę americano w menu zastępują patriotycznym "canadiano".

- Czujemy się zastraszani. W Stanach Zjednoczonych mieszka 300-400 milionów ludzi. Kanadę zamieszkuje około 40 milionów. To nie my zaczęliśmy. To oni atakują nas - wskazuje Allan Sinclair, właściciel kawiarni w mieście Victoria w Kolumbii Brytyjskiej.

"Myśleliśmy, że jesteśmy przyjaciółmi" - mówi dziś wielu Kanadyjczyków, którzy twierdzą, że wojna handlowa nieodwracalnie nadszarpnęła więzi między wieloletnimi sojusznikami. Mieszkańcy Kanady mają dość gróźb ze strony Donalda Trumpa i podkreślają, że nie chcą i nigdy nie będą 51. amerykańskim stanem. Kanadyjska flaga stała się symbolem dumy narodowej i oporu.

- Odczuwam lęk, niepokój. To dziwne, że osoba rządząca krajem, który ma być naszym sojusznikiem, stała się nietolerancyjnym tyranem. To naprawdę powoduje obawy - mówi Lana, mieszkanka Kanady.

W Kanadzie, gdzie amerykański hymn narodowy jest wygwizdywany podczas meczów hokejowych z drużynami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych, pojawiła się cała masa aplikacji, które poprzez skanowanie kodów QR umożliwiają klientom sprawdzenie, skąd pochodzi dany produkt. Odkąd Trump zaczął grozić Kanadzie, obywatele uważniej sprawdzają etykiety, robiąc zakupy.

- Kiedy idę na zakupy, szukam produktów z symbolem liścia klonu, który wiele sklepów spożywczych promuje na półkach. Staram się kupować kanadyjskie produkty albo meksykańskie. Wszystko, co nie pochodzi ze Stanów - mówi Laura, mieszkanka Kanady.

CZYTAJ TAKŻE: "Musimy walczyć z tą bzdurą". Kanada ogłasza nowe cła odwetowe

Na bojkocie amerykańskich towarów się nie kończy

Kanadyjczycy rezygnują też z odwiedzin u sąsiada. Ucierpi na tym amerykańska branża turystyczna, bo mieszkańcy żadnego innego kraju nie odwiedzają Stanów Zjednoczonych tak często jak Kanadyjczycy. Na odpoczynek najchętniej wybierają Kalifornię, Florydę, Nevadę, Nowy Jork i Teksas. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone odwiedziło blisko 20,5 miliona Kanadyjczyków.

- Planowałam podróż do Los Angeles, aby spotkać się z przyjacielem. Zamiast tego postanowiliśmy pojechać do Meksyku - mówi Zina Oukil, mieszkanka Kanady.

- Wiem, że wiele osób odwołuje wyjazdy. Znam ludzi, którzy sprzedali swoje wakacyjne domy po drugiej stronie granicy. Znam osoby, które powiedziały, że ich noga nigdy więcej nie postanie w Stanach Zjednoczonych - wskazuje John Liedtke, mieszkaniec Kanady.

Wojna handlowa rozlewa się na cały świat
Wojna handlowa rozlewa się na cały światJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W lutym liczba Kanadyjczyków wybierających się w podróż do Stanów samochodem spadła o 23 procent w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Liczba rezerwacji w amerykańskich hotelach zmalała o 20 procent.

- Od momentu inauguracji Donalda Trumpa, obserwujemy spadek popytu na pokoje w hotelach położonych najbliżej granicy - zauważa Jan Freitag, analityk Costar.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Turystyki Kanadyjczycy odwiedzający Stany Zjednoczone wydają trzy razy więcej niż Amerykanie podróżujący po kraju. 10-procentowy spadek liczby kanadyjskich turystów może kosztować Stany Zjednoczone ponad dwa miliardy dolarów. Pracę może stracić 14 tysięcy ludzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS