Ataki Donalda Trumpa zjednoczyły Kanadyjczyków. Kawę americano Kanadyjczycy zastępują "canadiano"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wielokrotnie groził Kanadzie. Ustępującego premiera Justina Trudeau szyderczo nazywał "gubernatorem". Powtarzał, że Kanada powinna stać się "ukochanym 51. stanem" Ameryki. Obywatele Kanady rezygnują z wyjazdów do Stanów Zjednoczonych, bojkotują amerykańskie towary i wygwizdują amerykański hymn na meczach hokejowych. Na fali działań Donalda Trumpa w Kanadzie wzrasta poczucie patriotyzmu. 

Amerykańskie towary usuwane są ze sklepowych półek, restauratorzy bojkotują produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Kawiarnie w Kanadzie kawę americano w menu zastępują patriotycznym "canadiano".

- Czujemy się zastraszani. W Stanach Zjednoczonych mieszka 300-400 milionów ludzi. Kanadę zamieszkuje około 40 milionów. To nie my zaczęliśmy. To oni atakują nas - wskazuje Allan Sinclair, właściciel kawiarni w mieście Victoria w Kolumbii Brytyjskiej.

"Myśleliśmy, że jesteśmy przyjaciółmi" - mówi dziś wielu Kanadyjczyków, którzy twierdzą, że wojna handlowa nieodwracalnie nadszarpnęła więzi między wieloletnimi sojusznikami. Mieszkańcy Kanady mają dość gróźb ze strony Donalda Trumpa i podkreślają, że nie chcą i nigdy nie będą 51. amerykańskim stanem. Kanadyjska flaga stała się symbolem dumy narodowej i oporu.

- Odczuwam lęk, niepokój. To dziwne, że osoba rządząca krajem, który ma być naszym sojusznikiem, stała się nietolerancyjnym tyranem. To naprawdę powoduje obawy - mówi Lana, mieszkanka Kanady.

W Kanadzie, gdzie amerykański hymn narodowy jest wygwizdywany podczas meczów hokejowych z drużynami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych, pojawiła się cała masa aplikacji, które poprzez skanowanie kodów QR umożliwiają klientom sprawdzenie, skąd pochodzi dany produkt. Odkąd Trump zaczął grozić Kanadzie, obywatele uważniej sprawdzają etykiety, robiąc zakupy.

- Kiedy idę na zakupy, szukam produktów z symbolem liścia klonu, który wiele sklepów spożywczych promuje na półkach. Staram się kupować kanadyjskie produkty albo meksykańskie. Wszystko, co nie pochodzi ze Stanów - mówi Laura, mieszkanka Kanady.

CZYTAJ TAKŻE: "Musimy walczyć z tą bzdurą". Kanada ogłasza nowe cła odwetowe

Na bojkocie amerykańskich towarów się nie kończy

Kanadyjczycy rezygnują też z odwiedzin u sąsiada. Ucierpi na tym amerykańska branża turystyczna, bo mieszkańcy żadnego innego kraju nie odwiedzają Stanów Zjednoczonych tak często jak Kanadyjczycy. Na odpoczynek najchętniej wybierają Kalifornię, Florydę, Nevadę, Nowy Jork i Teksas. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone odwiedziło blisko 20,5 miliona Kanadyjczyków.

- Planowałam podróż do Los Angeles, aby spotkać się z przyjacielem. Zamiast tego postanowiliśmy pojechać do Meksyku - mówi Zina Oukil, mieszkanka Kanady.

- Wiem, że wiele osób odwołuje wyjazdy. Znam ludzi, którzy sprzedali swoje wakacyjne domy po drugiej stronie granicy. Znam osoby, które powiedziały, że ich noga nigdy więcej nie postanie w Stanach Zjednoczonych - wskazuje John Liedtke, mieszkaniec Kanady.

Wojna handlowa rozlewa się na cały świat
Wojna handlowa rozlewa się na cały światJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W lutym liczba Kanadyjczyków wybierających się w podróż do Stanów samochodem spadła o 23 procent w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Liczba rezerwacji w amerykańskich hotelach zmalała o 20 procent.

- Od momentu inauguracji Donalda Trumpa, obserwujemy spadek popytu na pokoje w hotelach położonych najbliżej granicy - zauważa Jan Freitag, analityk Costar.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Turystyki Kanadyjczycy odwiedzający Stany Zjednoczone wydają trzy razy więcej niż Amerykanie podróżujący po kraju. 10-procentowy spadek liczby kanadyjskich turystów może kosztować Stany Zjednoczone ponad dwa miliardy dolarów. Pracę może stracić 14 tysięcy ludzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS