Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji za atak Ukrainy na obwód kurski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji za atak Ukrainy na obwód kurski
Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji za atak Ukrainy na obwód kurski
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji za atak Ukrainy na obwód kurskiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Wołodymyr Zełenski był w czwartek z wizytą na wschodzie Ukrainy, w obwodzie sumskim, gdzie uściskał architekta ofensywy w obwodzie kurskim - generała Ołeksandra Syrskiego. Zajęcie rosyjskich ziem to sukces, którego Ukraińcy w przeddzień Święta Niepodległości bardzo potrzebowali. Pytanie tylko, jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić. Amerykańska ambasada w Kijowie już ostrzega przed odwetem Rosji, a ambasada Chin ocenia, że podróż do Ukrainy wiążę się obecnie z większym ryzykiem niż zazwyczaj.

Kiedy ukraińska armia publikuje kolejne zdjęcia z ostrzału w obwodzie kurskim, amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji. W najbliższych kilku dniach ma dojść do nasilonych ataków rakietowych i dronowych na ukraińskie miasta.

Ambasada Chin ostrzega swoich obywateli, że podróż do Ukrainy w najbliższym czasie wiąże się z jeszcze większym ryzykiem niż dotychczas. Na sobotę zaplanowane są obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. Rosja chce je zepsuć i wziąć odwet za wtargnięcie ukraińskich wojsk na jej terytorium.

Jednak prezydent Ukrainy w telewizyjnym wystąpieniu ogłosił, że armia dalej będzie działać na rosyjskiej ziemi. - Nasza operacja w rejonie Kurska trwa. Kontynuujemy działania bojowe. Kontrolujemy wyznaczone obszary. Dziękuję wszystkim naszym chłopakom i jednostkom za uzupełnianie funduszy wymiany - powiedział Wołodymyr Zełenski.

ZOBACZ TAKŻE: ISW: ani Rosja, ani Ukraina nie są w stanie wygrać wojny decydującą operacją

Ukraina nazywa "funduszem wymiany" rosyjskich jeńców, którzy w przyszłości zostaną wymienieni na ukraińskich żołnierzy więzionych w Rosji. Prezydent Wołodymyr Zełenski pojawił się osobiście tuż przy granicy z Rosją. Serdecznie uściskał Ołeksandra Syrskiego. Dowódca ukraińskich sił zbrojnych miał do ostatniej chwili utrzymywać w ścisłej tajemnicy zamiar ataku na obwód kurski. O akcji miał rozmawiać tylko z Zełenskim. Przy okazji prezydent Ukrainy poinformował, że ukraińskie wojska zdobyły kolejną wioskę w obwodzie kurskim.

- Już trzeci tydzień trwa ta operacja i Rosja nie znalazła na razie recepty, jak jej przeciwdziałać. Nie ma wystarczających sił, aby zatrzymać Ukraińców, a co dopiero odbić utracone terytoria, więc to jest ogromny problem dla Putina. Taki gwóźdź w bucie, który go cały czas uwiera, dopóki czegoś z tym nie zrobi - ocenia gen. Stanisław Koziej, były szef BBN.

Rosjan uwiera też między innymi to, że razem z wojskami ukraińskimi w obwodzie kurskim pojawił się zachodni dziennikarz - korespondent CNN Nick Paton Walsh. Federalna Służb Bezpieczeństwa wydała nakaz jego aresztowania. To między innymi dzięki Walshowi Zachód wie, co dzieje się w obwodzie kurskim. 

Niemcy ograniczą pomoc dla Ukrainy?

Kanclerz Olaf Schol pytany o ukraińską operację, stwierdził, że jest za wcześnie, by ją ocenić. Dodał, że nie była ona konsultowana z Niemcami. - Ukraina przygotowała operację wojskową w obwodzie kurskim w tajemnicy, bez informacji zwrotnej. To bardzo ograniczona operacja pod względem obszaru i prawdopodobnie również pod względem czasu. Na razie więc nie będziemy jej komentować, tę operację będzie można ocenić dopiero po pewnym czasie - oświadczył kanclerz Niemiec.

Olaf Scholz w czasie wizyty w Mołdawii zapewnił, że jego kraj nadal będzie wspierał finansowo Ukrainę. W ostatnim czasie pojawiły się wzmacniane przez rosyjską propagandę pogłoski, że rząd w Berlinie chciał ograniczyć wsparcie dla Kijowa z budżetu państwa.

- Niemcy nie przestaną wspierać Ukrainy, będą jej udzielać pomocy tak długo, jak będzie to konieczne. Pozostaniemy największym wsparciem Ukrainy w Europie. Tylko Stany Zjednoczone udzielają jej więcej pomocy - mówił Olaf Scholz.

Premier Indii przyleciał do Polski z oficjalną wizytą po raz pierwszy od ponad 40 lat
Premier Indii przyleciał do Polski z oficjalną wizytą po raz pierwszy od ponad 40 latJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta premiera Indii w Kijowie

Ukraina coraz mocniej naciska, by na wsparcie dla niej przeznaczyć część wpływów z rosyjskich aktywów zamrożonych w krajach Unii Europejskiej. Czechy ogłosiły, że już w najbliższym czasie kupią amunicję dla Ukrainy za rosyjskie pieniądze.

- Omawiamy z partnerami podjęcie rzeczywistych decyzji w sprawie obiecanych 50 miliardów dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów. Nasi partnerzy złożyli już wiele oświadczeń politycznych, ale potrzebujemy realnego mechanizmu. Konieczne jest, aby środki z aktywów agresora zostały wykorzystane na rzeczywistą pomoc w obronie przed tym agresorem - podkreśla Wołodymyr Zełenski.

CZYTAJ TEŻ: Rosjanie budują schrony. Mówią o "ukraińskich dywersantach" w kolejnym regionie

Wołodymyr Zełenski z wielkimi nadziejami oczekuje na przyjazd do Kijowa Narendry Modiego. Premier Indii będzie chciał zatrzeć fatalne wrażenie, które powstało po jego lipcowej wizycie w Rosji. Kiedy Modi wpadł Putinowi w ramiona i wymieniał się z nim żartami, rosyjskie rakiety spadały na szpital dziecięcy w stolicy Ukrainy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS