Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji za atak Ukrainy na obwód kurski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji za atak Ukrainy na obwód kurski
Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji za atak Ukrainy na obwód kurski
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji za atak Ukrainy na obwód kurskiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Wołodymyr Zełenski był w czwartek z wizytą na wschodzie Ukrainy, w obwodzie sumskim, gdzie uściskał architekta ofensywy w obwodzie kurskim - generała Ołeksandra Syrskiego. Zajęcie rosyjskich ziem to sukces, którego Ukraińcy w przeddzień Święta Niepodległości bardzo potrzebowali. Pytanie tylko, jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić. Amerykańska ambasada w Kijowie już ostrzega przed odwetem Rosji, a ambasada Chin ocenia, że podróż do Ukrainy wiążę się obecnie z większym ryzykiem niż zazwyczaj.

Kiedy ukraińska armia publikuje kolejne zdjęcia z ostrzału w obwodzie kurskim, amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed odwetem Rosji. W najbliższych kilku dniach ma dojść do nasilonych ataków rakietowych i dronowych na ukraińskie miasta.

Ambasada Chin ostrzega swoich obywateli, że podróż do Ukrainy w najbliższym czasie wiąże się z jeszcze większym ryzykiem niż dotychczas. Na sobotę zaplanowane są obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. Rosja chce je zepsuć i wziąć odwet za wtargnięcie ukraińskich wojsk na jej terytorium.

Jednak prezydent Ukrainy w telewizyjnym wystąpieniu ogłosił, że armia dalej będzie działać na rosyjskiej ziemi. - Nasza operacja w rejonie Kurska trwa. Kontynuujemy działania bojowe. Kontrolujemy wyznaczone obszary. Dziękuję wszystkim naszym chłopakom i jednostkom za uzupełnianie funduszy wymiany - powiedział Wołodymyr Zełenski.

ZOBACZ TAKŻE: ISW: ani Rosja, ani Ukraina nie są w stanie wygrać wojny decydującą operacją

Ukraina nazywa "funduszem wymiany" rosyjskich jeńców, którzy w przyszłości zostaną wymienieni na ukraińskich żołnierzy więzionych w Rosji. Prezydent Wołodymyr Zełenski pojawił się osobiście tuż przy granicy z Rosją. Serdecznie uściskał Ołeksandra Syrskiego. Dowódca ukraińskich sił zbrojnych miał do ostatniej chwili utrzymywać w ścisłej tajemnicy zamiar ataku na obwód kurski. O akcji miał rozmawiać tylko z Zełenskim. Przy okazji prezydent Ukrainy poinformował, że ukraińskie wojska zdobyły kolejną wioskę w obwodzie kurskim.

- Już trzeci tydzień trwa ta operacja i Rosja nie znalazła na razie recepty, jak jej przeciwdziałać. Nie ma wystarczających sił, aby zatrzymać Ukraińców, a co dopiero odbić utracone terytoria, więc to jest ogromny problem dla Putina. Taki gwóźdź w bucie, który go cały czas uwiera, dopóki czegoś z tym nie zrobi - ocenia gen. Stanisław Koziej, były szef BBN.

Rosjan uwiera też między innymi to, że razem z wojskami ukraińskimi w obwodzie kurskim pojawił się zachodni dziennikarz - korespondent CNN Nick Paton Walsh. Federalna Służb Bezpieczeństwa wydała nakaz jego aresztowania. To między innymi dzięki Walshowi Zachód wie, co dzieje się w obwodzie kurskim. 

Niemcy ograniczą pomoc dla Ukrainy?

Kanclerz Olaf Schol pytany o ukraińską operację, stwierdził, że jest za wcześnie, by ją ocenić. Dodał, że nie była ona konsultowana z Niemcami. - Ukraina przygotowała operację wojskową w obwodzie kurskim w tajemnicy, bez informacji zwrotnej. To bardzo ograniczona operacja pod względem obszaru i prawdopodobnie również pod względem czasu. Na razie więc nie będziemy jej komentować, tę operację będzie można ocenić dopiero po pewnym czasie - oświadczył kanclerz Niemiec.

Olaf Scholz w czasie wizyty w Mołdawii zapewnił, że jego kraj nadal będzie wspierał finansowo Ukrainę. W ostatnim czasie pojawiły się wzmacniane przez rosyjską propagandę pogłoski, że rząd w Berlinie chciał ograniczyć wsparcie dla Kijowa z budżetu państwa.

- Niemcy nie przestaną wspierać Ukrainy, będą jej udzielać pomocy tak długo, jak będzie to konieczne. Pozostaniemy największym wsparciem Ukrainy w Europie. Tylko Stany Zjednoczone udzielają jej więcej pomocy - mówił Olaf Scholz.

Premier Indii przyleciał do Polski z oficjalną wizytą po raz pierwszy od ponad 40 lat
Premier Indii przyleciał do Polski z oficjalną wizytą po raz pierwszy od ponad 40 latJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta premiera Indii w Kijowie

Ukraina coraz mocniej naciska, by na wsparcie dla niej przeznaczyć część wpływów z rosyjskich aktywów zamrożonych w krajach Unii Europejskiej. Czechy ogłosiły, że już w najbliższym czasie kupią amunicję dla Ukrainy za rosyjskie pieniądze.

- Omawiamy z partnerami podjęcie rzeczywistych decyzji w sprawie obiecanych 50 miliardów dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów. Nasi partnerzy złożyli już wiele oświadczeń politycznych, ale potrzebujemy realnego mechanizmu. Konieczne jest, aby środki z aktywów agresora zostały wykorzystane na rzeczywistą pomoc w obronie przed tym agresorem - podkreśla Wołodymyr Zełenski.

CZYTAJ TEŻ: Rosjanie budują schrony. Mówią o "ukraińskich dywersantach" w kolejnym regionie

Wołodymyr Zełenski z wielkimi nadziejami oczekuje na przyjazd do Kijowa Narendry Modiego. Premier Indii będzie chciał zatrzeć fatalne wrażenie, które powstało po jego lipcowej wizycie w Rosji. Kiedy Modi wpadł Putinowi w ramiona i wymieniał się z nim żartami, rosyjskie rakiety spadały na szpital dziecięcy w stolicy Ukrainy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook

Pozostałe wiadomości

Ginekologia estetyczna nie jest fanaberią i ciekawostką. Dla wielu kobiet to realna poprawa komfortu życia. To taka chirurgia plastyczna, ale ginekologiczna. Często niezbędna po ciężkim porodzie.

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Źródło:
Fakty TVN

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Do Polski nadciągają potężne ulewy. Najgorzej będzie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie w ciągu trzech dni może spaść tyle deszczu, ile pada zwykle przez pół roku. Dolny Śląsk i jego stolica szykuje się na najgorsze. To może nie być powtórka z 1997 roku, ale i na taki scenariusz służby są gotowe. Czyszczone są studzienki kanalizacyjne, udrażniane rury spustowe. Zlewnia Odry jest gotowa do przyjęcia nadmiaru wody.

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezydent nie podpisuje żadnych dokumentów związanych z ambasadorami. To jest tak, jakby odmówił wykonywania urzędu - powiedział w "Faktach po Faktach" szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Paweł Kowal: mamy do czynienia z realnym strajkiem prezydenckim

Paweł Kowal: mamy do czynienia z realnym strajkiem prezydenckim

Źródło:
TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

Z jednej strony Serbia podpisuje z Putinem umowy, a z drugiej kupuje od Francji myśliwce i jest państwem kandydującym do Unii Europejskiej. To celowo niejednoznaczna polityka, natomiast serbskie społeczeństwo czuje większą sympatię do Rosji i Chin niż do zachodnich demokracji.

Rosjanie w Serbii czują się jak w domu. "Utworzyli tu swoje mikrospołeczeństwo"

Rosjanie w Serbii czują się jak w domu. "Utworzyli tu swoje mikrospołeczeństwo"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS