AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

Mathilde ma 16 lat, pochodzi z Niemiec. Jeszcze przed eurowyborami została zapytana o najważniejszą kwestię, jaką jej zdaniem powinni zająć się politycy. - Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl, jest, oczywiście, ochrona środowiska. W tej sprawie mamy najwięcej do zrobienia, a robimy najmniej. Ten temat jest często ignorowany - zwraca uwagę 16-latka.

Rówieśnicy Mathildy zostali dopuszczeni do głosowania w Niemczech, Austrii, Belgii, Grecji i na Malcie, ale nie wszyscy mają takie priorytety jak ona. O ile pięć lat temu, w poprzednich eurowyborach, partie stawiające na ekologię były pierwszym wyborem młodych, to w tym roku trend zmienił się.

- Wielu młodych wyborców głosowało na AfD i to jest dużym zaskoczeniem w Niemczech, bo wydawało się, że młodzież jest raczej progresywnie nastawiona, że głosuje na przykład na Zielonych, a teraz okazuje się, że młodzi ludzie zagłosowali w dużej mierze właśnie na skrajną prawicę - komentuje Wojciech Szymański, dziennikarz Deutsche Welle.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjny polityk AfD nie wejdzie w skład przyszłej delegacji partii w Parlamencie Europejskim

Niemieccy Zieloni zaliczyli spadek poparcia aż o 8 procent. AfD, niemal nieobecna w tradycyjnych mediach, postawiła na media społecznościowe. Na Deutsche Welle można przeczytać, że "już kilka lat temu AfD jak żadna inna niemiecka partia ukierunkowała się na młodych ludzi - i to się opłaciło. Dzięki ukierunkowanym kampaniom w mediach społecznościowych - głównie na TikToku i Instagramie - AfD udało się trafić do młodych, bo jej przekazy są emocjonalne i łatwe do zrozumienia".

- Byliśmy i nadal jesteśmy zdania, że ​​w eurowyborach należy głosować od 16. roku życia. Pamiętam, że Bruksela nigdy tego nie chciała i padało stwierdzenie: "Młodzież jest z gruntu lewicowa". To już dawno nieaktualne, nie można klasyfikować młodzieży jako grupy prawicowej czy lewicowej - mówi Marie-Agnes Stack-Zimmermann, główna kandydatka niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej w wyborach europejskich.

Influencer i polityk jak influencer

Gdyby w polskim głosowaniu do Parlamentu Europejskiego wzięli udział tylko młodzi ludzie między 18. a 29. rokiem życia, pierwsze miejsce zajęłaby Konfederacja.

Miażdżące zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji to po części zasługa jego młodego szefa. 28-letni Jordan Bardella nazywany jest "królem francuskiego TikToka".

Brytyjski "The Telegraph" napisał nawet: "Według analityków Bardella bardziej przypomina stylem influencerów z sieci społecznościowych niż szefa partii politycznej".

- Młodzież również nie jest odporna na skrajną prawicę i na te ciągoty skrajnie prawicowe. Wynika to z tego, że ten głos jest głosem sprzeciwu, głosem sprzeciwu przeciwko wyrzeczeniom, które Unia Europejska ze słusznych skądinąd powodów, ale jednak każe ludziom ponosić. Wiele z tych wyrzeczeń dotyka młodych ludzi - komentuje profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Siłę rażenia mediów społecznościowych wsród młodych wyborców udowodnił 24-letni Fidias Panayiotou z Cypru. Prowadzący popularne kanały na YouTube i TikToku influencer zajął trzecie miejsce w skali kraju i wszedł do europarlamentu jako kandydat niezależny. Jego sukces jest odbierany jako sprzeciw wobec całej klasy politycznej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: AfD/Materiały partyjne

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS