AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

Mathilde ma 16 lat, pochodzi z Niemiec. Jeszcze przed eurowyborami została zapytana o najważniejszą kwestię, jaką jej zdaniem powinni zająć się politycy. - Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl, jest, oczywiście, ochrona środowiska. W tej sprawie mamy najwięcej do zrobienia, a robimy najmniej. Ten temat jest często ignorowany - zwraca uwagę 16-latka.

Rówieśnicy Mathildy zostali dopuszczeni do głosowania w Niemczech, Austrii, Belgii, Grecji i na Malcie, ale nie wszyscy mają takie priorytety jak ona. O ile pięć lat temu, w poprzednich eurowyborach, partie stawiające na ekologię były pierwszym wyborem młodych, to w tym roku trend zmienił się.

- Wielu młodych wyborców głosowało na AfD i to jest dużym zaskoczeniem w Niemczech, bo wydawało się, że młodzież jest raczej progresywnie nastawiona, że głosuje na przykład na Zielonych, a teraz okazuje się, że młodzi ludzie zagłosowali w dużej mierze właśnie na skrajną prawicę - komentuje Wojciech Szymański, dziennikarz Deutsche Welle.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjny polityk AfD nie wejdzie w skład przyszłej delegacji partii w Parlamencie Europejskim

Niemieccy Zieloni zaliczyli spadek poparcia aż o 8 procent. AfD, niemal nieobecna w tradycyjnych mediach, postawiła na media społecznościowe. Na Deutsche Welle można przeczytać, że "już kilka lat temu AfD jak żadna inna niemiecka partia ukierunkowała się na młodych ludzi - i to się opłaciło. Dzięki ukierunkowanym kampaniom w mediach społecznościowych - głównie na TikToku i Instagramie - AfD udało się trafić do młodych, bo jej przekazy są emocjonalne i łatwe do zrozumienia".

- Byliśmy i nadal jesteśmy zdania, że ​​w eurowyborach należy głosować od 16. roku życia. Pamiętam, że Bruksela nigdy tego nie chciała i padało stwierdzenie: "Młodzież jest z gruntu lewicowa". To już dawno nieaktualne, nie można klasyfikować młodzieży jako grupy prawicowej czy lewicowej - mówi Marie-Agnes Stack-Zimmermann, główna kandydatka niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej w wyborach europejskich.

Influencer i polityk jak influencer

Gdyby w polskim głosowaniu do Parlamentu Europejskiego wzięli udział tylko młodzi ludzie między 18. a 29. rokiem życia, pierwsze miejsce zajęłaby Konfederacja.

Miażdżące zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji to po części zasługa jego młodego szefa. 28-letni Jordan Bardella nazywany jest "królem francuskiego TikToka".

Brytyjski "The Telegraph" napisał nawet: "Według analityków Bardella bardziej przypomina stylem influencerów z sieci społecznościowych niż szefa partii politycznej".

- Młodzież również nie jest odporna na skrajną prawicę i na te ciągoty skrajnie prawicowe. Wynika to z tego, że ten głos jest głosem sprzeciwu, głosem sprzeciwu przeciwko wyrzeczeniom, które Unia Europejska ze słusznych skądinąd powodów, ale jednak każe ludziom ponosić. Wiele z tych wyrzeczeń dotyka młodych ludzi - komentuje profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Siłę rażenia mediów społecznościowych wsród młodych wyborców udowodnił 24-letni Fidias Panayiotou z Cypru. Prowadzący popularne kanały na YouTube i TikToku influencer zajął trzecie miejsce w skali kraju i wszedł do europarlamentu jako kandydat niezależny. Jego sukces jest odbierany jako sprzeciw wobec całej klasy politycznej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: AfD/Materiały partyjne

Pozostałe wiadomości

Od dawna wiadomo, że o wyniku wyborów prezydenckich zadecydują stany wahające się. Jakie panują tam emocje? Wielu wyborców, którzy wypowiadali się przed kamerą "Faktów" TVN, niezależnie od poglądów podkreśla, że to nie tylko wyścig o Biały Dom, a święto demokracji.

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Źródło:
Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piesi są często ofiarami wypadków na drodze nie tylko przez nieuwagę czy lekceważenie przepisów przez kierowców. Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" udowodniła, że sami też nie zachowują odpowiedniej ostrożności.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS