AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

Mathilde ma 16 lat, pochodzi z Niemiec. Jeszcze przed eurowyborami została zapytana o najważniejszą kwestię, jaką jej zdaniem powinni zająć się politycy. - Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl, jest, oczywiście, ochrona środowiska. W tej sprawie mamy najwięcej do zrobienia, a robimy najmniej. Ten temat jest często ignorowany - zwraca uwagę 16-latka.

Rówieśnicy Mathildy zostali dopuszczeni do głosowania w Niemczech, Austrii, Belgii, Grecji i na Malcie, ale nie wszyscy mają takie priorytety jak ona. O ile pięć lat temu, w poprzednich eurowyborach, partie stawiające na ekologię były pierwszym wyborem młodych, to w tym roku trend zmienił się.

- Wielu młodych wyborców głosowało na AfD i to jest dużym zaskoczeniem w Niemczech, bo wydawało się, że młodzież jest raczej progresywnie nastawiona, że głosuje na przykład na Zielonych, a teraz okazuje się, że młodzi ludzie zagłosowali w dużej mierze właśnie na skrajną prawicę - komentuje Wojciech Szymański, dziennikarz Deutsche Welle.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjny polityk AfD nie wejdzie w skład przyszłej delegacji partii w Parlamencie Europejskim

Niemieccy Zieloni zaliczyli spadek poparcia aż o 8 procent. AfD, niemal nieobecna w tradycyjnych mediach, postawiła na media społecznościowe. Na Deutsche Welle można przeczytać, że "już kilka lat temu AfD jak żadna inna niemiecka partia ukierunkowała się na młodych ludzi - i to się opłaciło. Dzięki ukierunkowanym kampaniom w mediach społecznościowych - głównie na TikToku i Instagramie - AfD udało się trafić do młodych, bo jej przekazy są emocjonalne i łatwe do zrozumienia".

- Byliśmy i nadal jesteśmy zdania, że ​​w eurowyborach należy głosować od 16. roku życia. Pamiętam, że Bruksela nigdy tego nie chciała i padało stwierdzenie: "Młodzież jest z gruntu lewicowa". To już dawno nieaktualne, nie można klasyfikować młodzieży jako grupy prawicowej czy lewicowej - mówi Marie-Agnes Stack-Zimmermann, główna kandydatka niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej w wyborach europejskich.

Influencer i polityk jak influencer

Gdyby w polskim głosowaniu do Parlamentu Europejskiego wzięli udział tylko młodzi ludzie między 18. a 29. rokiem życia, pierwsze miejsce zajęłaby Konfederacja.

Miażdżące zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji to po części zasługa jego młodego szefa. 28-letni Jordan Bardella nazywany jest "królem francuskiego TikToka".

Brytyjski "The Telegraph" napisał nawet: "Według analityków Bardella bardziej przypomina stylem influencerów z sieci społecznościowych niż szefa partii politycznej".

- Młodzież również nie jest odporna na skrajną prawicę i na te ciągoty skrajnie prawicowe. Wynika to z tego, że ten głos jest głosem sprzeciwu, głosem sprzeciwu przeciwko wyrzeczeniom, które Unia Europejska ze słusznych skądinąd powodów, ale jednak każe ludziom ponosić. Wiele z tych wyrzeczeń dotyka młodych ludzi - komentuje profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Siłę rażenia mediów społecznościowych wsród młodych wyborców udowodnił 24-letni Fidias Panayiotou z Cypru. Prowadzący popularne kanały na YouTube i TikToku influencer zajął trzecie miejsce w skali kraju i wszedł do europarlamentu jako kandydat niezależny. Jego sukces jest odbierany jako sprzeciw wobec całej klasy politycznej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: AfD/Materiały partyjne

Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS