Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowisk

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowisk
Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowisk
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowiskMaciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prawica zyskała, ale centrum utrzymało przewagę. Europa po eurowyborach niekoniecznie musi zmieniać kurs. Nowy europarlament ma więcej skrajnie prawicowych posłów, ale kosztem liberałów i zielonych, nie chadeków i demokratów. Poza tym skrajna prawica jest wewnętrznie podzielona.

Skrajna prawica zdominowała 10 czerwca nagłówki bardziej niż sam Parlament Europejski. Tam ciągle najwięcej głosów zachowuje szeroka koalicja centroprawicy, centrolewicy i liberałów, która liczy na ponad 400 mandatów. Szczególnie triumfuje Europejska Partia Ludowa, wygrywając w 12 krajach, w tym w Niemczech, w Hiszpanii i w Polsce. Mając 185 miejsc, zwiększyła swoje posiadanie, zajmując ponad 25 procent miejsc na sali.

To wskazuje, że Europejska Partia Ludowa, frakcja, do której z Polski należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, będzie dominować w ruszających już rozmowach o unijnej układance stanowisk i otwarta pozostaje droga dla Ursuli von der Leyen, by na kolejną kadencję pozostać szefową Komisji Europejskiej.

Dotkliwa porażka Macrona i podzielona skrajna prawica

Pozostałe grupy tej europejskiej koalicji - socjaldemokracja i liberałowie - są osłabieni. Dotkliwie zmalała siła głosu francuskiego prezydenta, który boleśnie przegrał w kraju z partią Marine Le Pen i trudniej mu będzie teraz promować swoich kandydatów.

Szefowa Komisji Europejskiej do akceptacji swojej nominacji potrzebuje 361 głosów, a jeśli do szerokiej proeuropejskiej koalicji zaliczmy też Zielonych, to niemiecka przewodnicząca nie będzie musiała szukać głosów na prawo od Europejskiej Partii Ludowej. To właśnie tej perspektywy - koniecznego sojuszu z radykalną prawicą - najbardziej obawiało się centrum.

ZOBACZ TEŻ: "Chłopak z sąsiedztwa" z wytrenowanym uśmiechem wstrząsnął Francją. Kim jest Jordan Bardella?

Macron: postanawiam rozwiązać Zgromadzenie Narodowe
Macron: postanawiam rozwiązać Zgromadzenie NarodoweYoutube/Emmanuel Macron

Choć skrajna prawica zwiększa swoje posiadanie, to jednak wciąż nie na tyle, by wpływać na pracę unijnych instytucji. Szczególnie, że sama jest podzielona. 17 posłów Alternatywy dla Niemiec nie powiększa zasobów żadnej z frakcji, bo AfD przed wyborami została wyrzucona z grupy Tożsamość i Demokracja. Partia Le Pen w wyborach poradziła sobie świetnie, ale Liga Matteo Salviniego - fatalnie. W innej grupie - w EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) - po wyborach posłów od premier Meloni jest więcej, ale z PiS-u - mniej.

Teraz skrajna prawica, zamiast unijne stanowiska, będzie musiała poukładać sama siebie, ale z powodu wielu personalnych konfliktów ta integracja nie będzie łatwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Philippe STIRNWEISS/EP

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS