Jedni stracili, inni zyskali, ale skrajna prawica raczej nie zyska wpływu na obsadzenie unijnych stanowisk

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prawica zyskała, ale centrum utrzymało przewagę. Europa po eurowyborach niekoniecznie musi zmieniać kurs. Nowy europarlament ma więcej skrajnie prawicowych posłów, ale kosztem liberałów i zielonych, nie chadeków i demokratów. Poza tym skrajna prawica jest wewnętrznie podzielona.

Skrajna prawica zdominowała 10 czerwca nagłówki bardziej niż sam Parlament Europejski. Tam ciągle najwięcej głosów zachowuje szeroka koalicja centroprawicy, centrolewicy i liberałów, która liczy na ponad 400 mandatów. Szczególnie triumfuje Europejska Partia Ludowa, wygrywając w 12 krajach, w tym w Niemczech, w Hiszpanii i w Polsce. Mając 185 miejsc, zwiększyła swoje posiadanie, zajmując ponad 25 procent miejsc na sali.

To wskazuje, że Europejska Partia Ludowa, frakcja, do której z Polski należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, będzie dominować w ruszających już rozmowach o unijnej układance stanowisk i otwarta pozostaje droga dla Ursuli von der Leyen, by na kolejną kadencję pozostać szefową Komisji Europejskiej.

Dotkliwa porażka Macrona i podzielona skrajna prawica

Pozostałe grupy tej europejskiej koalicji - socjaldemokracja i liberałowie - są osłabieni. Dotkliwie zmalała siła głosu francuskiego prezydenta, który boleśnie przegrał w kraju z partią Marine Le Pen i trudniej mu będzie teraz promować swoich kandydatów.

Szefowa Komisji Europejskiej do akceptacji swojej nominacji potrzebuje 361 głosów, a jeśli do szerokiej proeuropejskiej koalicji zaliczmy też Zielonych, to niemiecka przewodnicząca nie będzie musiała szukać głosów na prawo od Europejskiej Partii Ludowej. To właśnie tej perspektywy - koniecznego sojuszu z radykalną prawicą - najbardziej obawiało się centrum.

ZOBACZ TEŻ: "Chłopak z sąsiedztwa" z wytrenowanym uśmiechem wstrząsnął Francją. Kim jest Jordan Bardella?

Macron: postanawiam rozwiązać Zgromadzenie Narodowe
Macron: postanawiam rozwiązać Zgromadzenie NarodoweYoutube/Emmanuel Macron

Choć skrajna prawica zwiększa swoje posiadanie, to jednak wciąż nie na tyle, by wpływać na pracę unijnych instytucji. Szczególnie, że sama jest podzielona. 17 posłów Alternatywy dla Niemiec nie powiększa zasobów żadnej z frakcji, bo AfD przed wyborami została wyrzucona z grupy Tożsamość i Demokracja. Partia Le Pen w wyborach poradziła sobie świetnie, ale Liga Matteo Salviniego - fatalnie. W innej grupie - w EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) - po wyborach posłów od premier Meloni jest więcej, ale z PiS-u - mniej.

Teraz skrajna prawica, zamiast unijne stanowiska, będzie musiała poukładać sama siebie, ale z powodu wielu personalnych konfliktów ta integracja nie będzie łatwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Philippe STIRNWEISS/EP

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS