25 lat temu do NATO wstąpiły też Węgry. Viktor Orban był w USA, ale nie spotkał się z Bidenem, tylko z Trumpem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO w tym samym czasie. Jednak Budapeszt dziś nie dba o strategiczne interesy Europy, tylko o własny interes z Putinem. Viktor Orban w tej sprawie dobrze dogaduje się z Donaldem Trumpem. W ubiegły piątek odwiedził go w rezydencji w Mar-a-Lago, gdzie Trump miał podzielić się z nim szczegółami swojego planu zakończenia wojny w Ukrainie.

- Nie ma nikogo, kto byłby mądrzejszym, lepszym przywódcą niż Viktor Orban. Jest fantastyczny. Poznajcie premiera Węgier. Wcale nie jest kontrowersyjną osobą - stwierdził Donald Trump. Były prezydent USA wychwala swojego gościa Viktora Orbana. Mówi nawet, że goszczenie go w rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie to wielki zaszczyt. W ubiegłym tygodniu, kilka dni przed 25. rocznicą przystąpienia Węgier, Polski i Czech do NATO, Orban był w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie dostał zaproszenia do Białego Domu i - co znaczące - nawet o takie zaproszenie nie zabiegał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykański ambasador wezwany do MSZ Węgier. Chodzi o słowa Bidena pod adresem Orbana

Orbanowi nie po drodze z obecną administracją demokratów. "To bardzo nietypowe zagranie. Zagraniczny przywódca przyjeżdża z wizytą do Stanów Zjednoczonych, zatrzymuje się między innymi w stolicy, ale nie spotyka się z urzędującym prezydentem, tylko z jego politycznym rywalem" - ocenia "The Washington Post". - Wiecie, z kim się spotkał w Mar-a-Lago? Z Orbanem z Węgier, który wprost mówi, że jego zdaniem demokracja nie działa. Orban to jedyny lider w NATO, który chce dyktatury. Właśnie z nim spotyka się Trump. Moim celem jest obrona demokracji, a nie jest umniejszanie - skomentował sytuację Joe Biden.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Skandal zaszkodził popularności". Poparcie dla Fideszu "najniższe od lat"

Orban został przyjęty przez Trumpa z honorami. Przed rezydencją ustawiono flagi obu państw, były prezydent osobiście oprowadzał premiera Węgier i pokazał mu między innymi kolekcję piłeczek golfowych. Potem politycy usiedli do stołu i - jak poinformowano - rozmawiali o różnych ważnych sprawach. Jednym z tematów była wojna w Ukrainie. Od dawna Trump i Orban mają podobne prorosyjskie i antyukraińskie stanowisko. Obaj sprzeciwiają się udzielaniu Ukraińcom pomocy.

Orban chwali plan Trumpa na zakończenie wojny. Nie przyznaje tylko, że ceną niepewnego pokoju byłaby utrata przez Ukrainę części terytorium. - On ma bardzo jasną wizję, z którą nie sposób się nie zgadzać. Po pierwsze - nie da na wojnę w Ukrainie ani centa, więc wojna się skończy. To jasne, że Ukraina sama sobie nie poradzi. Jeśli Amerykanie i Europejczycy nie będą jej dawać pieniędzy i broni, to wojna się skończy - stwierdził Orban.

Orban: Węgry patrzą na ten konflikt przez węgierskie okulary
Orban: Węgry patrzą na ten konflikt przez węgierskie okulary TVN24

Europejski autokrata

W wywiadzie udzielonym publicznej prorządowej węgierskiej telewizji Orban mówił też, że stanowisko Donalda Trumpa wobec NATO - uzależnienie udzielenia pomocy wojskowej danemu państwu od wysokości nakładów finansowych tego państwa na obronność - jest jak najbardziej uzasadnione. Nie dodał, że dopiero w 2023 roku sami Węgrzy przekroczyli próg 2 procent PKB wydatków na obronność.

25 lat temu Orban inaczej rozumiał ponadnarodową solidarność. - Los mieszkańców Europy Środkowej jest taki, że wciąż bez końca muszą walczyć o wolność. Ta samotna walka sprawiła, że staliśmy się przyjaciółmi. To ogromna radość, że robimy ten historyczny krok razem z Czechami i Polską - mówił Orban w 1999 roku. Od tamtego czasu Orban stał się populistycznym autokratą, który mimo bezprawnej agresji Rosji na Ukrainę nadal spotyka się z Władimirem Putinem i który do ostatniej chwili opóźniał ratyfikację przystąpienia Szwecji do NATO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Orban po spotkaniu z Trumpem: on nie da centa na wojnę i wojna się skończy

Jego sposób sprawowania władzy wyraźnie podoba się Donaldowi Trumpowi. - Jest taki człowiek, nazywa się Viktor Orban. Czy ktoś o nim słyszał? To jeden z najmocniejszych przywódców na świecie. To przywódca Turcji - stwierdził w 2023 roku były prezydent USA. Orban nie żywi do Trumpa urazy za to, że pomylił go z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Wprost popiera jego kandydaturę w listopadowych wyborach. - Tu w Ameryce trwa kampania wyborcza. To Amerykanie dokonają wyboru, ale my Węgrzy powinniśmy uczciwie przyznać, że dla świata i dla Węgier byłoby lepiej, gdyby wrócił Donald Trump - skwitował Orban.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: FB/ORBANVIKTOR

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS