25 lat temu do NATO wstąpiły też Węgry. Viktor Orban był w USA, ale nie spotkał się z Bidenem, tylko z Trumpem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO w tym samym czasie. Jednak Budapeszt dziś nie dba o strategiczne interesy Europy, tylko o własny interes z Putinem. Viktor Orban w tej sprawie dobrze dogaduje się z Donaldem Trumpem. W ubiegły piątek odwiedził go w rezydencji w Mar-a-Lago, gdzie Trump miał podzielić się z nim szczegółami swojego planu zakończenia wojny w Ukrainie.

- Nie ma nikogo, kto byłby mądrzejszym, lepszym przywódcą niż Viktor Orban. Jest fantastyczny. Poznajcie premiera Węgier. Wcale nie jest kontrowersyjną osobą - stwierdził Donald Trump. Były prezydent USA wychwala swojego gościa Viktora Orbana. Mówi nawet, że goszczenie go w rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie to wielki zaszczyt. W ubiegłym tygodniu, kilka dni przed 25. rocznicą przystąpienia Węgier, Polski i Czech do NATO, Orban był w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie dostał zaproszenia do Białego Domu i - co znaczące - nawet o takie zaproszenie nie zabiegał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykański ambasador wezwany do MSZ Węgier. Chodzi o słowa Bidena pod adresem Orbana

Orbanowi nie po drodze z obecną administracją demokratów. "To bardzo nietypowe zagranie. Zagraniczny przywódca przyjeżdża z wizytą do Stanów Zjednoczonych, zatrzymuje się między innymi w stolicy, ale nie spotyka się z urzędującym prezydentem, tylko z jego politycznym rywalem" - ocenia "The Washington Post". - Wiecie, z kim się spotkał w Mar-a-Lago? Z Orbanem z Węgier, który wprost mówi, że jego zdaniem demokracja nie działa. Orban to jedyny lider w NATO, który chce dyktatury. Właśnie z nim spotyka się Trump. Moim celem jest obrona demokracji, a nie jest umniejszanie - skomentował sytuację Joe Biden.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Skandal zaszkodził popularności". Poparcie dla Fideszu "najniższe od lat"

Orban został przyjęty przez Trumpa z honorami. Przed rezydencją ustawiono flagi obu państw, były prezydent osobiście oprowadzał premiera Węgier i pokazał mu między innymi kolekcję piłeczek golfowych. Potem politycy usiedli do stołu i - jak poinformowano - rozmawiali o różnych ważnych sprawach. Jednym z tematów była wojna w Ukrainie. Od dawna Trump i Orban mają podobne prorosyjskie i antyukraińskie stanowisko. Obaj sprzeciwiają się udzielaniu Ukraińcom pomocy.

Orban chwali plan Trumpa na zakończenie wojny. Nie przyznaje tylko, że ceną niepewnego pokoju byłaby utrata przez Ukrainę części terytorium. - On ma bardzo jasną wizję, z którą nie sposób się nie zgadzać. Po pierwsze - nie da na wojnę w Ukrainie ani centa, więc wojna się skończy. To jasne, że Ukraina sama sobie nie poradzi. Jeśli Amerykanie i Europejczycy nie będą jej dawać pieniędzy i broni, to wojna się skończy - stwierdził Orban.

Orban: Węgry patrzą na ten konflikt przez węgierskie okulary
Orban: Węgry patrzą na ten konflikt przez węgierskie okulary TVN24

Europejski autokrata

W wywiadzie udzielonym publicznej prorządowej węgierskiej telewizji Orban mówił też, że stanowisko Donalda Trumpa wobec NATO - uzależnienie udzielenia pomocy wojskowej danemu państwu od wysokości nakładów finansowych tego państwa na obronność - jest jak najbardziej uzasadnione. Nie dodał, że dopiero w 2023 roku sami Węgrzy przekroczyli próg 2 procent PKB wydatków na obronność.

25 lat temu Orban inaczej rozumiał ponadnarodową solidarność. - Los mieszkańców Europy Środkowej jest taki, że wciąż bez końca muszą walczyć o wolność. Ta samotna walka sprawiła, że staliśmy się przyjaciółmi. To ogromna radość, że robimy ten historyczny krok razem z Czechami i Polską - mówił Orban w 1999 roku. Od tamtego czasu Orban stał się populistycznym autokratą, który mimo bezprawnej agresji Rosji na Ukrainę nadal spotyka się z Władimirem Putinem i który do ostatniej chwili opóźniał ratyfikację przystąpienia Szwecji do NATO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Orban po spotkaniu z Trumpem: on nie da centa na wojnę i wojna się skończy

Jego sposób sprawowania władzy wyraźnie podoba się Donaldowi Trumpowi. - Jest taki człowiek, nazywa się Viktor Orban. Czy ktoś o nim słyszał? To jeden z najmocniejszych przywódców na świecie. To przywódca Turcji - stwierdził w 2023 roku były prezydent USA. Orban nie żywi do Trumpa urazy za to, że pomylił go z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Wprost popiera jego kandydaturę w listopadowych wyborach. - Tu w Ameryce trwa kampania wyborcza. To Amerykanie dokonają wyboru, ale my Węgrzy powinniśmy uczciwie przyznać, że dla świata i dla Węgier byłoby lepiej, gdyby wrócił Donald Trump - skwitował Orban.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: FB/ORBANVIKTOR

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS