223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"
223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

Tak wygląda cywilizowane przekazanie władzy, którego od Holendrów mógłby uczyć się cały świat. Serdecznie żegnany przez swojego następcę Mark Rutte odjeżdża, na końcu pozdrawiając dziennikarzy. Nowy premier Dick Schoof też wykonuje ukłon w ich stronę. - To pierwsze spotkanie z udziałem całej Rady Ministrów. Nie mogę się doczekać i niewątpliwie z wieloma z was będę często widywał się w nadchodzących latach, na co też nie mogę się doczekać - powiedział do dziennikarzy nowy premier Holandii.

Holandia czekała na nowy rząd aż 223 dni, bo tyle czasu minęło od jesiennych przyspieszonych wyborów do momentu zaprzysiężenia przez króla nowego gabinetu.

Na wyjątkowo rozdrobnionej scenie politycznej udało się w końcu stworzyć koalicję czterech partii, z której najsilniejsza jest skrajnie prawicowa Partia Wolności Geerta Wildersa. Kontrowersyjny polityk musiał jednak usunąć się w cień, podobnie jak inni liderzy partii koalicyjnych.

CZYTAJ TEŻ: Jest porozumienie w sprawie utworzenia rządu w Holandii

Nowy premier ma być gwarantem apolityczności. 67-letni Dick Schoof to urzędnik, był między innymi szefem wywiadu, koordynatorem do spraw zwalczania terroryzmu, nadzorował też służbę do spraw imigracji. Na pytanie, czy Geert Wilders będzie sterował rządem z tylnego siedzenia, Schoof odpowiada, że nie widzi siebie "chodzącego na smyczy".

Nowa polityka wobec UE

Wbrew obietnicom większość członków nowego gabinetu to politycy, a nie bezpartyjni eksperci. Zmęczeni wielomiesięcznymi targami politycznymi Holendrzy raczej nie odetchną z ulgą.

Brukselski portal Politico ocenia: "Poza chęcią sprawowania władzy koalicjantów nie łączy prawie nic. Wygląda na to, że polityczny chaos w Holandii - zamiast skończyć się wraz z powołaniem premiera - dopiero się zaczyna". Chaos może pogłębić wojna na trzy fronty, którą nowy gabinet ma rozpocząć z Brukselą. Koalicja rządowa chce, by Holandię przestała obowiązywać część wynegocjowanych przez poprzednie rządy zapisów dotyczących imigracji i ekologii. Chce też obniżyć składkę do wspólnego unijnego budżetu o ponad półtora miliarda euro.

Na unijne szczyty w końcu przestanie jeździć Marke Rutte, który już w ubiegłym roku obiecał odejście z polityki, ale dopiero od momentu wyłonienia nowego premiera.

Mark Rutte miał skupić sią na karierze akademickiej, ale został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO. Holender znany jest z nieprzejednanej postawy wobec Rosji Putina. Rutte i jego rodacy boleśnie przekonali się, jak bezwzględnie potrafi działać Kreml po zamachu na lot MH17 w 2014 roku. Po ataku rosyjskiej rakiety nad terytorium Ukrainy zginęło wtedy 193 Holendrów. Mimo niezbitych dowodów Putin do dziś umywa ręce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/REMKO DE WAAL

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS