Fiasko mimo sukcesu w wyborach. Geert Wilders nie stanie na czele holenderskiego rządu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polityczny zwrot w Holandii. Populista Geert Wilders nie zostanie premierem, mimo iż jego partia wygrała wybory. Partia Wolności kontrowersyjnego polityka nie znalazła koalicjantów.

To był szok nie tylko dla Holendrów. Nawet Geert Wilders nie mógł uwierzyć w to, że jego Partia Wolności wygrała listopadowe wybory. Po euforii przyszło jednak zderzenie z rzeczywistością.

Skrajnie prawicowy polityk po czterech miesiącach negocjacji koalicyjnych skapitulował i ogłosił, że nie będzie premierem. Na wyjątkowo mocno rozdrobnionej holenderskiej scenie politycznej do rządzenia niezbędni są partnerzy. "Mógłbym zostać premierem tylko wtedy, gdyby poparły mnie wszystkie partie koalicji. Tak się nie stało" - wyjaśnia Wilders i dodaje, że jego miłość do kraju i wyborców jest większa i ważniejsza niż jego własne stanowisko. Geert Wilders uważa, że to, iż nie zostanie premierem, jest "niezgodne z konstytucją i niedemokratyczne". - Bez względu na to, jak bardzo to boli, jak bardzo jest to niesprawiedliwe i niekonstytucyjne, to podjąłem decyzję o tym, by mój własny interes odłożyć na bok - podkreśla.

Prasa wytyka Wildersowi, że mija się z prawdą, bo holenderska konstytucja wcale nie stanowi, że premierem zostaje lider największej partii. To jedynie niepisana zasada i zwyczaj polityczny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Impas w koalicji. Geert Wilders nie będzie premierem Holandii

Lider zwycięskiej partii stawał na czele koalicji rządowych nieprzerwanie od 1982 roku. Ale od tamtego czasu wyborów nie wygrała partia z zerową zdolnością koalicyjną. - Każdy lider partii, która wygrywa wybory, chce oczywiście stanąć na czele kraju. To również i nasze zobowiązanie. Jesteśmy otwarci na rozmowy i negocjacje. Nie wiem, jaki będzie ich efekt, ale byłoby dziwne, gdyby szef zwycięskiej partii nie miał ambicji zostania premierem - mówił Wilders 13 grudnia 2023 roku.

Rząd z Geertem Wildersem na czele nie powstał, bo jego Partia Wolności sprzeciwiła się przyjęciu prawa, które nałożyłoby na samorządy obowiązek przyjmowania osób starających się o azyl. Fiasko Wildersa to sygnał dla całej Europy, że skrajną prawicę nadal da się skutecznie izolować mimo jej rosnącego poparcia.

Wilders jest powszechnie zaliczany do jednego grona z innymi prawicowymi populistami. Od lat głosi hasła antyimigracyjne i antyeuropejskie. Ponad 10 lat temu zbijał kapitał polityczny na straszeniu rodaków Polakami.

Przywódca Partii Wolności (PVV) Geert Wilders  po tym, jak jego formacja odniosła wyborczy sukces w Holandii
Przywódca Partii Wolności (PVV) Geert Wilders po tym, jak jego formacja odniosła wyborczy sukces w HolandiiReuters Archive

Polski przykład

- Czy chcecie oddać władzę partiom Le Pen, Meloni, Orbana, Wildersa? - pytała przewodnicząca frakcji europarlamentu Odnówmy Europę Valerie Hayer. Te słowa padły we Francji, gdzie kampanię przed eurowyborami rozpoczęła partia prezydenta Emmanuela Macrona. Rolę pozytywnego przykładu odegrała między innymi Polska. - Powstańmy, by wesprzeć naszych sojuszników, przeciwników Orbana na Węgrzech. Tych, którzy wygrali z polskimi konserwatystami czy słoweńskimi populistami. Niech ich przykład nas zainspiruje, a ich sukcesy pobudzą nas do działania - dodała Hayer.

Na czele Holandii wciąż stoi przymierzany do roli nowego szefa NATO Mark Rutte. Przejściowy premier obiecał, że odejdzie po powstaniu nowego rządu. Po fiasku Wildersa najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje, że do nowego rządu nie wejdą partyjni przywódcy, a nowy gabinet utworzą eksperci i politycy niezależni.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS