Fiasko mimo sukcesu w wyborach. Geert Wilders nie stanie na czele holenderskiego rządu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polityczny zwrot w Holandii. Populista Geert Wilders nie zostanie premierem, mimo iż jego partia wygrała wybory. Partia Wolności kontrowersyjnego polityka nie znalazła koalicjantów.

To był szok nie tylko dla Holendrów. Nawet Geert Wilders nie mógł uwierzyć w to, że jego Partia Wolności wygrała listopadowe wybory. Po euforii przyszło jednak zderzenie z rzeczywistością.

Skrajnie prawicowy polityk po czterech miesiącach negocjacji koalicyjnych skapitulował i ogłosił, że nie będzie premierem. Na wyjątkowo mocno rozdrobnionej holenderskiej scenie politycznej do rządzenia niezbędni są partnerzy. "Mógłbym zostać premierem tylko wtedy, gdyby poparły mnie wszystkie partie koalicji. Tak się nie stało" - wyjaśnia Wilders i dodaje, że jego miłość do kraju i wyborców jest większa i ważniejsza niż jego własne stanowisko. Geert Wilders uważa, że to, iż nie zostanie premierem, jest "niezgodne z konstytucją i niedemokratyczne". - Bez względu na to, jak bardzo to boli, jak bardzo jest to niesprawiedliwe i niekonstytucyjne, to podjąłem decyzję o tym, by mój własny interes odłożyć na bok - podkreśla.

Prasa wytyka Wildersowi, że mija się z prawdą, bo holenderska konstytucja wcale nie stanowi, że premierem zostaje lider największej partii. To jedynie niepisana zasada i zwyczaj polityczny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Impas w koalicji. Geert Wilders nie będzie premierem Holandii

Lider zwycięskiej partii stawał na czele koalicji rządowych nieprzerwanie od 1982 roku. Ale od tamtego czasu wyborów nie wygrała partia z zerową zdolnością koalicyjną. - Każdy lider partii, która wygrywa wybory, chce oczywiście stanąć na czele kraju. To również i nasze zobowiązanie. Jesteśmy otwarci na rozmowy i negocjacje. Nie wiem, jaki będzie ich efekt, ale byłoby dziwne, gdyby szef zwycięskiej partii nie miał ambicji zostania premierem - mówił Wilders 13 grudnia 2023 roku.

Rząd z Geertem Wildersem na czele nie powstał, bo jego Partia Wolności sprzeciwiła się przyjęciu prawa, które nałożyłoby na samorządy obowiązek przyjmowania osób starających się o azyl. Fiasko Wildersa to sygnał dla całej Europy, że skrajną prawicę nadal da się skutecznie izolować mimo jej rosnącego poparcia.

Wilders jest powszechnie zaliczany do jednego grona z innymi prawicowymi populistami. Od lat głosi hasła antyimigracyjne i antyeuropejskie. Ponad 10 lat temu zbijał kapitał polityczny na straszeniu rodaków Polakami.

Przywódca Partii Wolności (PVV) Geert Wilders  po tym, jak jego formacja odniosła wyborczy sukces w Holandii
Przywódca Partii Wolności (PVV) Geert Wilders po tym, jak jego formacja odniosła wyborczy sukces w HolandiiReuters Archive

Polski przykład

- Czy chcecie oddać władzę partiom Le Pen, Meloni, Orbana, Wildersa? - pytała przewodnicząca frakcji europarlamentu Odnówmy Europę Valerie Hayer. Te słowa padły we Francji, gdzie kampanię przed eurowyborami rozpoczęła partia prezydenta Emmanuela Macrona. Rolę pozytywnego przykładu odegrała między innymi Polska. - Powstańmy, by wesprzeć naszych sojuszników, przeciwników Orbana na Węgrzech. Tych, którzy wygrali z polskimi konserwatystami czy słoweńskimi populistami. Niech ich przykład nas zainspiruje, a ich sukcesy pobudzą nas do działania - dodała Hayer.

Na czele Holandii wciąż stoi przymierzany do roli nowego szefa NATO Mark Rutte. Przejściowy premier obiecał, że odejdzie po powstaniu nowego rządu. Po fiasku Wildersa najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje, że do nowego rządu nie wejdą partyjni przywódcy, a nowy gabinet utworzą eksperci i politycy niezależni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS