Fakty o Świecie

 • Foto: CNN
 • "Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"
 • Macron i Merkel nie przekonali pozostałych. UE nie będzie prowadzić dialogu z Putinem

Transpłciowa Kataluna Enriquez została Miss Nevady. "Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy"

Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężczynią jednego ze stanów została transseksualna kobieta. 27-letnia Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą Nevady, a w listopadzie stanie do walki o tytuł Miss USA. Społeczność LGBT+ przyznaje, że wygrana 27-latki wykracza daleko poza sam konkurs, bo historia Enriquez jest nadzieją i szansą dla innych osób, które zdecydowały się na korektę płci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W całej blisko 60-letniej historii konkursu Miss Stanów Zjednoczonych nie zdarzyło się, by któryś ze stanów - w regularnych zawodach - reprezentowała kobieta po korekcie płci, choć organizatorzy Miss Universe już blisko 10 lat temu dopuścili te osoby do rywalizacji.

- Jestem pierwszą transpłciową kobietą (w konkursie - przyp. red.), a w dodatku moja skóra wcale nie jest biała. Nadszedł czas, aby nasze głosy zostały usłyszane - mówi Kataluna Enriquez, zwyciężczyni w stanowym konkursie Miss Nevada. - To niesamowite tym bardziej, że to Miesiąc Dumy osób LGBT i 52. rocznica zamieszek w Stonewall. To szczególny moment dla mojej społeczności - dodaje.

Stany Zjednoczone dołączają między innymi do RPA i Hiszpanii, w których transpłciowe uczestniczki nie tylko walczą o koronę w konkursach dla najpiękniejszej, ale mogą zostać ich laureatkami. W 2018 roku Hiszpanka Angela Ponce jako pierwsza transkobieta reprezentowała kraj w wyborach Miss Universe.

- Angela, twoi ludzie są z tobą, wspierają cię. Wszyscy jesteśmy z ciebie bardzo dumni. Już przeszłaś do historii - mówiła wtedy Maria Andres, przyjaciółka Ponce.

Stała się inspiracją dla innych

Amerykanka filipińskiego pochodzenia jest gotowa, by przetrzeć szlak dla innych transkobiet.

- Kiedy byłam młoda, miałam nadzieję, że pewnego dnia na podium konkursu piękności zobaczę kogoś takiego jak ja. Udało się - mówi Kataluna Enriquez, Miss Nevady.

Selena również dokonała korekty płci. Przyznaje, że historia Kataluny jest nie tylko inspirująca, ale dla wielu może być też przełomowa. - Śledziłam jej historię w mediach społecznościowym. Ludzie pisali jej: wygrałaś dla nas. Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy - mówi Selena McAteer.

"Każdy z nas powinien sobie zrobić rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja

W sobotę ruszyła kampania społeczna "Bez LGBT+ nie ma PoLski". Jej idea polega na "wykluczeniu"...

Kobieta podkreśla, że zwycięstwo Enriquez w wyborach Miss Nevady może wpłynąć na życie innych, a niektóre życia może nawet uratować.

- Gdzieś w tym kraju mogła żyć osoba transpłciowa pogrążona w depresji, bo czuła się samotna jak nigdy. Ale oglądając ten konkurs, zobaczyła kogoś takiego jak ona. Zobaczyła, że nie jest sama, to da jej nadzieję - zwraca uwagę Selena.

Nadzieję ma też nowa Miss Nevady, chociaż przyznaje, że sama nie miała łatwo. - Moje życie to była walka. Zmagałam się przemocą fizyczną i seksualną, miałam problemy ze zdrowiem psychicznym. Gdy dorastałam, nie czułam od innych wsparcia - wspomina Kataluna Enriquez.

Teraz sama chce dawać wsparcie innym. - Nie chcę, by ktoś przechodził przez to samo. Jeśli ja i moje zwycięstwo mogą komuś pomóc, to jest to właśnie ten czas - dodaje Kataluna.

Czas, by historia Kataluny i jej doświadczenie pomogły społeczności LGBT+ poradzić sobie z problemami, z którymi muszą się zmagać każdego dnia.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Po pandemicznej przerwie powróciło Forum Ekonomiczne w Davos

  Po pandemicznej przerwie powróciło Forum Ekonomiczne w Davos

  Forum Ekonomiczne w Davos wraca po dwóch latach pandemicznej przerwy, wyjątkowo nie wśród ośnieżonych alpejskich stoków, ale kwitnących górskich łąk. Od lat w tym szwajcarskim kurorcie najważniejsi i najbogatsi ludzie na świecie spotykali się, by dyskutować o globalnych problemach i wyzwaniach. W 2022 roku kryzysów do omówienia, niestety, nie brakowało. Wojna w Ukrainie czy zmiany klimatyczne to tylko niektóre z nich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: wojsko zajmie się dystrybucją mleka w proszku

  USA: wojsko zajmie się dystrybucją mleka w proszku

  Sprawa mleka w proszku stała się w Stanach Zjednoczonych sprawą wielkiej wagi. Do tego stopnia, że dystrybucją deficytowego towaru zajmie się teraz wojsko. Mleka brakuje, bo zamknięta została jedna z głównych fabryk. Zdesperowani rodzice, których pociechy żywione są pokarmem modyfikowanym, chwytają się każdej metody, by napełnić butelki i wymagające specjalnej diety brzuszki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Afgańskie prezenterki otrzymały zakaz pokazywania swoich twarzy na wizji

  Afgańskie prezenterki otrzymały zakaz pokazywania swoich twarzy na wizji

  Afgańskie prezenterki nie mogą pokazywać swoich twarzy w telewizji - to nowe zasady ogłoszone przez talibów. Kobiety przyznają, że bardzo trudno jest im wytrzymać na antenie przez kilka godzin z zasłoniętymi twarzami, ale za złamanie nakazu mogą nawet stracić pracę. Ukarani mogą zostać też ich pracodawcy. Dziennikarki obawiają się, że wkrótce zostaną całkowicie wykluczone z zawodu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: Oklahoma dąży do niemal całkowitego zakazu aborcji

  USA: Oklahoma dąży do niemal całkowitego zakazu aborcji

  W czwartek stanowy parlament Oklahomy przyjął ustawę o niemal całkowitym zakazie aborcji. Jedynie podpis gubernatora dzieli stan od wprowadzenia najsurowszego prawa antyaborcyjnego w całych Stanach Zjednoczonych. Nowa ustawa zakazuje aborcji na każdym etapie ciąży. Zabiegi mają być nadal możliwe w nagłych przypadkach medycznych, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Inflacja w Wielkiej Brytanii sięgnęła 9 procent

  Inflacja w Wielkiej Brytanii sięgnęła 9 procent

  Tak drogo w Zjednoczonym Królestwie nie było od 40 lat. Inflacja sięgnęła właśnie dziewięciu procent. Prawie wszyscy obywatele szukają oszczędności - a niektórzy szukają dodatkowej pracy. Niestety - sytuacja szybko się nie poprawi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: kobiety i mężczyźni grający w piłkę nożną mają zarabiać tyle samo

  USA: kobiety i mężczyźni grający w piłkę nożną mają zarabiać tyle samo

  W Stanach Zjednoczonych kobiety i mężczyźni grający w piłkę nożną mają zarabiać tyle samo. Walka o finansowe równouprawnienie trwała od dziesięcioleci. Piłkarki dziękują dziś zawodniczkom, które tę batalię rozpoczęły. Udało się, bo skutecznie obaliły argumenty, że kobieca piłka nożna nikogo nie interesuje, albo, że dzieci nie noszą koszulek z ich nazwiskami. Co więcej - to właśnie Amerykanki są wielokrotnymi mistrzyniami świata w piłce nożnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W USA brakuje mleka modyfikowanego dla niemowląt

  W USA brakuje mleka modyfikowanego dla niemowląt

  W Stanach Zjednoczonych drastycznie brakuje mleka modyfikowanego dla niemowląt. Tylko cztery firmy kontrolują prawie cały amerykański rynek. Fabryka jednej z nich z powodu skażenia produktu została tymczasowo zamknięta. Efekt? Ogromne niedobory i jeszcze większe kłopoty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Europejska turystyka odradza się po dwóch latach pandemii

  Europejska turystyka odradza się po dwóch latach pandemii

  Europejska turystyka odradza się po dwóch latach pandemii. Na ulicach Paryża znów usłyszeć można wszystkie języki świata, a właściciele hoteli i restauracji we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji cieszą się ze znoszenia kolejnych restrykcji i z nadzieją patrzą w przyszłość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix