Fakty o Świecie

 • Foto: TVN24 BiS | Video: Hubert Kijek / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Przyznano nagrody Pulitzera. Ukraińscy dziennikarze ze specjalnym wyróżnieniem
 • Nie wyjdą z lokalu, dopóki nie skończą pracy. Wyjątkowa kawiarnia w Tokio

Dostaje pogróżki, trafił na "czarną listę". Pokazywał w Chinach prawdę o ataku Rosji

Mieszkający w Odessie chiński bloger Wang Jixian relacjonuje wojnę w Ukrainie. Nagrywa między innymi vlogi i udostępnia je w mediach społecznościowych. To jednak spotkało się z ostrą reakcją władz w Pekinie. Wanga wymazano z chińskiego internetu - zablokowano konta, a jego wizerunek trafił na "czarną listę". Bloger zaczął też dostawać anonimowe pogróżki, ale - jak mówi - nie zamierza rezygnować. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tak rosyjska propaganda wykorzystuje groźbę wojny nuklearnej

Rosja nie tylko atakuje Ukrainę, ale też co chwila straszy jej sojuszników bombą atomową. Potem...

Wang Jixian jest programistą. Do Odessy przeprowadził się trzy miesiące temu. Jego firma ma tam oddział. 24 lutego portowe miasto nad Morzem Czarnym stało się celem rosyjskiej inwazji. Od początku wojny mężczyzna publikuje nagrania. Chce pokazać, jak wygląda życie w atakowanym mieście.

- Gdy ktoś morduje twoich sąsiadów, to powinieneś uciekać? Nie wiem, jak używa się broni, ale wiem, jak korzystać z telefonu, więc mogę pokazywać światu, co tu się dzieje. (...) Spójrzcie na moje nagrania. Zwróćcie uwagę na dzieci, zwierzęta i pokojowych mieszkańców Odessy. Przypatrzcie się im. To według Rosjan są naziści. Oni chcą ich wymordować, oni chcą zabić dziecko, które nie umie nawet mówić - mówi w rozmowie z TVN24 BiS chiński bloger.

Wang swoje filmy udostępniał nie tylko w zachodnich mediach społecznościowych, ale także w chińskich. Obraz przedstawiany przez niego odbiega od stanowiska rządu w Pekinie. Chińscy komuniści mówią o specjalnej operacji wojskowej, nie używają słowa inwazja. Z kolei media powtarzają rosyjską propagandę.

- Może się mylę, ale bardzo trudno jest znaleźć jasne stanowisko chińskiego rządu na temat sytuacji w Ukrainie. W CCTV - to oficjalna telewizja rządu - usłyszymy jedynie, że "rosyjskie media donoszą" - mówi Wang.

Idący pod prąd chińskim władzom bloger zdobywał popularność w ojczyźnie. Jednak ze sławą przyszła także krytyka. Na cel wzięli go chińscy nacjonaliści i trolle. Wang otrzymuje między innymi obraźliwe nagrania: "mam nadzieję, że złapią cię Czeczenii. Ty zdrajco" - słychać na jednym z nich.

- Tylko jedna narracja jest dopuszczana przez władze. Jeśli masz inne zdanie, nie ważne na jaki temat, ale wyłamujesz się z linii partyjnej, to zostaniesz usunięty - zwraca uwagę bloger.

W Chinach jego wizerunek trafił na "czarną listę"

Po udzieleniu wywiadów kilku zachodnim mediom Wanga wymazano z chińskiego internetu - zablokowano konta, a jego wizerunek trafił na "czarną listę". W odpowiedzi bloger nagrał krótki performance.

- Nie mówię jedynie o mediach społecznościowych, ale także o na przykład aplikacji do słuchania muzyki. Zapłaciłem za subskrypcję, a oni zablokowali moje konto. To niedorzeczne. Dwa dni temu zrobiłem mały test. Znajomy opublikował moje nagranie, na którym nic nie mówię. Widać jedynie moją twarz, a w tle słychać muzykę. Jego konto także zablokowano. Oglądanie mnie nie jest nielegalne, pokazywanie mojej twarzy w Chinach jest gorsze od filmów pornograficznych - mówi Wang.

Rosjanie próbują zniszczyć Azowstal. Zaatakowali też Odessę i okoliczne miejscowości

76. dnia wojny Rosjanie wciąż bombardują miasta na wschodzie Ukrainy. Nie ustają też walki o...

Przez blokadę stracił kontakt z rodziną na kilka tygodni. Mimo to kontynuował pracę, nagrywał uśmiechniętych ludzi, tętniące życiem ulice i ogłuszające syreny alarmowe.

Dla Wanga codzienne vlogi są misją. Wie, że może umrzeć, dlatego w internecie opublikował testament, który kwituje w następujący sposób: "To moja ostatnia wola. Proszę, byście ją zachowali na swoich komórkach. Będzie ona dowodem, że tacy jak ja istnieli. Pamiętajcie, nie jesteśmy cieniasami".

- I tak już jestem trupem. Więcej niż jeden kraj chce mojej śmierci. Rosja chce, żebym zginął, a także moja ojczyzna. Choć może Pekin nie powiedział tego wprost, to napuścili na mnie obywateli. Ale technicznie rzecz biorąc mogę umrzeć raz. Nie mogą mnie zabić, odrodzić i ponownie zabić. Jestem już trupem, to pozwoliło mi przemyśleć znaczenie mojego życia. Dlatego muszę zrobić coś, czego nie będę żałował - mówi Wang Jixian.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Hubert Kijek / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • USA: strzelaniny w Buffalo w stanie Nowy Jork i w kościele w Kalifornii

  USA: strzelaniny w Buffalo w stanie Nowy Jork i w kościele w Kalifornii

  Jeden weekend i dwie masowe strzelaniny w Stanach Zjednoczonych. W sobotę w Buffalo w stanie Nowy Jork 18-letni Payton Gendron w supermarkecie zabił 10 osób i ranił trzy. W niedzielę uzbrojony napastnik wtargnął do kościoła prezbiteriańskiego w Laguna Woods w Kalifornii, gdzie zabił jedną osobę i ranił pięć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Koronawirus w Korei Północnej. Reżimowa telewizja udziela porad, jak być zdrowym

  Koronawirus w Korei Północnej. Reżimowa telewizja udziela porad, jak być zdrowym

  Koronawirus dotarł do Korei Północnej. Kim Dzong Un nakazał użycie wojska do "natychmiastowego ustabilizowania dostaw leków", a w telewizji państwowej zaczęły pojawiać się propagandowe materiały, w których lekarze udzielają absurdalnych z medycznego punktu widzenia porad, jak radzić sobie z zakażeniem i objawami. Sytuacją w Korei Północnej zaniepokojona jest Światowa Organizacja Zdrowia, która ostrzega, że wirus może rozprzestrzeniać się tam w błyskawicznym tempie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Odbudowa Ukrainy po wojnie może kosztować nawet 500 miliardów euro

  Odbudowa Ukrainy po wojnie może kosztować nawet 500 miliardów euro

  Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa wojna, ale rząd Ukrainy już zastanawia się nad powojenną odbudową kraju. Należy nie tylko odbudować zniszczone domy, drogi i fabryki, ale także przeprowadzić gigantyczną akcję rozminowywania pól. Jedno z wyliczeń zakłada, że plan dla Ukrainy kosztowałby od 200 do nawet 500 miliardów euro. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szwecja jest o krok przed decyzją o wstąpieniu do NATO. Najpierw porozumienie z Wielką Brytanią

  Szwecja jest o krok przed decyzją o wstąpieniu do NATO. Najpierw porozumienie z Wielką Brytanią

  Szwecja ogłosiła, że osiągnęła porozumienie ze Zjednoczonym Królestwem. W razie ataku zbrojnego oba kraje udzielą sobie pomocy wojskowej. Szwecja wzmacnia swoje bezpieczeństwo, bo lada dzień ma ogłosić, że zamierza wstąpić do NATO. Ponadto kraj przyjął duży plan wzmocnienia obrony na strategicznej bałtyckiej wyspie: Gotlandii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: demokraci chcą ochronić prawo Amerykanek do aborcji

  USA: demokraci chcą ochronić prawo Amerykanek do aborcji

  Jak ochronić prawo Amerykanek do aborcji? To pytanie stawiają sobie nie tylko aktywistki, ale też Partia Demokratyczna. Joe Biden rozważa specjalne rozporządzenia - a Demokraci w Kongresie chcą zagwarantować to prawo przez odpowiednie ustawodawstwo. Do działań już przystępują władze niektórych stanów. Jednocześnie rośnie obawa, że jeśli Sąd Najwyższy na poziomie krajowym uchyli ochronę prawną dla przerywania ciąży - to będzie to oznaczać ogromne zagrożenie dla kobiet, których życie i zdrowie jest przez ciążę zagrożone. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pożary na Syberii. Żołnierze nie pomagają, bo giną w Ukrainie

  Pożary na Syberii. Żołnierze nie pomagają, bo giną w Ukrainie

  Syberia płonie. Pożary lasów pochłaniają coraz większe obszary, płoną budynki, są ofiary śmiertelne. W niektórych regionach wprowadzono stan wyjątkowy. Eksperci wskazują, że w gaszeniu ognia praktycznie nie ma obecnie wsparcia ze strony armii rosyjskiej. To z powodu dużej liczby żołnierzy wysłanych na wojnę w Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ustawa Lend-Lease dla Ukrainy podpisana

  Ustawa Lend-Lease dla Ukrainy podpisana

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę Lend-Lease, dzięki której amerykański sprzęt wojskowy szybciej i sprawniej trafi do Ukraińców, ale i być może do innych państw regionu. Nazwa ustawy nie jest przypadkowa - oryginalny Lend-Lease Act był ustawą federalną podpisaną 11 marca 1941, by umożliwić transfer wojskowej pomocy aliantom walczącym z hitlerowskimi Niemcami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.Fakty o Świecie TVN24 BiS

  czytaj więcej »
tvnpix