Żony obrońców Mariupola o sytuacji w mieście: w tej chwili krytyczna

Żony obrońców Mariupola o sytuacji w mieście: w tej chwili krytyczna
Żony obrońców Mariupola o sytuacji w mieście: w tej chwili krytyczna
Fakty po południu TVN24
Żony obrońców Mariupola o sytuacji w mieście: w tej chwili krytycznaFakty po południu TVN24

Żołnierze pułku Azow cały czas bohatersko bronią atakowanego przez Rosjan Mariupola. Sytuacja na miejscu jest dramatyczna. Brakuje wody i leków, a pod gruzami miasta cały czas ukrywają się cywile. O sytuacji w mieście na antenie TVN24 opowiadały Michałowi Sznajderowi żony obrońców miasta Kateryna Prokopenko i Anna Naumenko.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Żołnierze pułku Azow cały czas stawiają opór Rosjanom. O sytuacji w mariupolskich zakładach Azowstal opowiadały na antenie TVN24 żony przebywających tam żołnierzy. - Cały czas prowadzony jest ostrzał. Z każdej broni, którą Rosjanie mają. Z ziemi, z okrętów, z lotnictwa. Czołgi działają. Snajperzy również pracują na tym terenie. Sytuacja naprawdę jest bardzo krytyczna. Trzeba bardzo mocno pracować teraz nad rozwiązaniem tej sytuacji i stworzyć drogi ewakuacji - poinformowała Kateryna Prokopenko, żona dowódcy pułku Azow. Dodała ona również, że cały czas trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i na wsparcie ze strony państw europejskich.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

Nie stracić kontaktu

Pomimo dramatycznej sytuacji w Mariupolu kobiety cały czas pozostają w kontakcie ze swoimi mężami, którzy informują je o tym, co aktualnie dzieje się w zakładach Azowstal. - Z moim mężem rozmawiałam przedwczoraj. Wtedy akurat trwała ewakuacja. Mówił, że wraca do tych pomieszczeń, gdzie znajduje się dużo rannych. Mówił również o tym, że brakuje antybiotyków. Ludzie chorują i bardzo cierpią. Nie ma leków przeciwbólowych. Jeżeli są jakiekolwiek leki, to są one przekazywane do bardzo ciężkich zabiegów operacyjnych. Natomiast inni ranni nie dostają żadnych leków przeciwbólowych. Bardzo mało wody zostało im w szpitalach, które znajdują się w podziemiach. Bardzo trudno jest przekazywać wodę, żywność - opowiada Anna Naumenko, żona żołnierza z pułku Azow. Dodaje ona również, że pojawiają się pytania, czy osoby przebywające w zakładach Azowstal zdołają w ogóle przetrwać. - Sytuacja jest w tej chwili krytyczna - podkreśla.

Mąż Kateryny Prokopenko znajduje się w wyjątkowej sytuacji. Jako dowódca pułku Azow musi znaleźć czas, aby komunikować się zarówno ze światem, jak i z najbliższymi. - Wszystkie kontakty są bardzo krótkie. Zawsze pisze "trzymamy się, trwamy. Jest ciężko, ale trwamy". Przekazuje mi zawsze słowa wsparcia. Ciepłe słowa - opowiada Kateryna, która zawsze czeka na jakikolwiek kontakt ze swoim mężem. Dodaje też, że bardzo chciałaby pojechać do Mariupola i być razem z żołnierzami w Azowstalu. Rozumie jednak, że w tej chwili musi być tak, jak jest. - Rozumiem, że on jest tam, a ja jestem tutaj. Tutaj mam wodę, tutaj mam jedzenie, a oni nie mają ani wody, ani jedzenia. (...) Jedzą tylko raz dziennie - mówi Kateryna.

"Cały czas prowadzony jest ostrzał"
"Cały czas prowadzony jest ostrzał"

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Dramat cywilów

Dramat w atakowanym przez Rosjan Mariupolu jest również tragedią przebywającej tam wciąż ludności cywilnej. - Tam jest dużo ruin. W związku z tym pod ruinami też mogą znajdować się cywile - mówi Kateryna. Chociaż obrońcy Mariupola starają się spod gruzów wydobywać przebywających tam ludzi, to jest to utrudnione przez Rosjan, którzy otoczyli zakłady Azowstal. - Sytuacja jest naprawdę krytyczna. Coś z tym trzeba zrobić. Jakieś decyzje trzeba podjąć. Jak najszybciej. Dlatego, że tam mogą być cały czas pod ruinami żywi ludzie. Nie wiemy, ilu ich tam jest i jak długo będą mogli jeszcze żyć - apeluje Kateryna.

TVN24 PO UKRAIŃSKU

Miasto gruzów

Zdjęcia z Mariupola pokazują, że miasto przez Rosjan zostało dosłownie zrównane z ziemią. W wszechobecnych gruzach trudno szukać obrazów pięknego, europejskiego miasta, jakim Mariupol był przed wybuchem wojny. - Ludzie stamtąd wyjechali i mówią, że to miasto zostało zrównane z ziemią. Jest strasznie. Nawet trudno nazwać to miejsce "miastem" w tej chwili - mówi Anna Naumenko. - Nic naprawdę nie zostało. Te wszystkie duże budynki zostały zniszczone bombami, ładunkami wybuchowymi. Ludzie stracili domy. Stracili wszystko. Świat nie może zobaczyć tego, jak ogromny jest rozmiar katastrofy i tragedii, która odbywała się i wciąż trwa w Mariupolu. Trzeba cały czas ratować naszych mężczyzn, którzy tam są, żebyśmy mogli dalej kontynuować tę historię - dodaje.

Mariupol stawał się prawdziwie europejskim miastem
Mariupol stawał się prawdziwie europejskim miastem

Anna Naumenko podkreśla również, że obecni w Mariupolu dziennikarze pracują dla Rosji i przekazują swoją wersje prawdy o wydarzeniach z miasta.

- Z miasta nic nie zostało. Mogę tak powiedzieć - przekonuje Kateryna. - Mąż powiedział, że tam wszędzie są ruiny. Ja nie wiem, co raszyści zamierzają jeszcze robić z tym miastem - dodaje. Żona dowódcy pułku Azow mówi również, że Rosjanie starają się stworzyć wrażanie, że wszystko jest w porządku, że separatyści bronią zaledwie jakiegoś fragmentu zawalonego budynku. - Prawda jest taka, że zwłoki są zbierane przez raszytsów i wrzucane do masowych krematoriów. Nie można nawet zidentyfikować tych ludzi. Ci ludzi zostali zamordowani przez raszystów, a oni tutaj zaczynają mówić o jakichś defiladach zwycięstwa. To nie jest zwycięstwo. To tragedia, to smutek, to ból. Nie mamy nawet słów, jako Ukraińcy, by opisać, jakie to piekło. To piekło na ziemi. Jesteśmy zszokowani tym, że coś takiego może mieć miejsce. Że wróg jest aż tak cyniczny. Nie wiedziałam, że to jest możliwe - alarmuje Kateryna i przekonuje, że to, co Rosjanie robią z Ukraińcami, to ludobójstwo.

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

Proputinowscy raszyści

Po ataku Rosjan na Ukrainę zaczęło funkcjonować sformułowanie "raszyzm", które bezpośrednio odwołuje się do działań prowadzonych przez Władimira Putina. - Raszyści to absolutnie wszyscy, którzy uważają, że nie ma nic oprócz Rosji. Ludzie, którzy nie szanują innych narodowości. Przede wszystkim nie szanują Ukraińców. Uważają, że nie ma ukraińskiego państwa. Nie ma kultury, nie ma języka ukraińskiego. Uważają, że trzeba zniszczyć nasz naród i inne kraje Europy też trzeba zniszczyć - wyjaśnia Kateryna. - Oni w sposób masowy prowadzą propagandę rosyjską i to jest właśnie realizacja tej rosyjskiej propagandy - dodaje.

Kateryna przyznaje, że istnieje niewielki procent ludzi w Rosji, u których myślenie jest inne, ale większość i tak myśli prowojennie. - Zwykli ludzie nie potrafią jakkolwiek sortować informacji. Przyjmują po prostu informacje proputinowskie. Taka osoba automatycznie staje się raszystą. (...) Raszyści to wszyscy, którzy uważają, że Rosja jest najwspanialsza i że wszystkie inne narody trzeba zniszczyć, a Putin jest bohaterem - mówi Kateryna.

Kim są raszyści?
Kim są raszyści?Fakty po południu TVN24

UWAGA NA FAKE NEWSY

Życie przed wojną

Atak Rosji na Ukrainę zmienił rzeczywistość milionów osób o 180 stopni. Codzienne przyzwyczajenia i plany musiały zostać odłożone na bok, a głównym celem Ukraińców stało się przetrwanie i walka o wolność. - Miałam dobrą pensję, miałam dużo pracy, uprawiałam sport. Często jeździłam za granicę z moim mężem czy z przyjaciółmi. Często jeździłam również do Mariupola, żeby spotykać się z nim (mężem - przyp. red.). Mieliśmy po prostu pełne, prawdziwe życie. Życie o standardzie europejskim. Naprawdę było wspaniale - opowiada Anna Naumenko. - My mieliśmy życie normalne. Widzieliśmy, jak wygląda świat. Wiedzieliśmy, jak bardzo wartościowe jest życie. Podróżowaliśmy. Staraliśmy się mieć kontakt z kulturą. Patrzyliśmy, co dzieje się za granicą. Jesteśmy ludźmi oświeconymi, wykształconymi. Wykształcenie u nas jest naprawdę dobre - dodaje.

Anna przyznaje również, że Ukraińcy przez całą historię walczą o swoją wolność od Rosji. - Wiemy, że wrócimy do swoich domów, ale szkoda żyć, które zostały utracone - mówi.

Źródło: Fakty po południu TVN24

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN