Fakty o Świecie

  • Foto: tvn24 | Video: Jakub Loska / Fakty o Świecie TVN24 BiS
  • Rosjanie promują zamienniki słynnych amerykańskich produktów
  • Ukraińska nauczycielka uczyła dzieci online ze swojego schronu, od rana do wieczora

Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Jakie są powody?

Niepłodność to coraz częściej męski problem. Naukowcy, szukając jej przyczyn, wskazują na groźne substancje chemiczne, które mogą dostać się do organizmu wraz z jedzeniem i kosmetykami. To między innymi Bisfenol A - obecny w foliowych woreczkach do gotowania kaszy czy ryżu, butelkach plastikowych i wewnętrznej warstwie puszek, czy w opakowaniach kosmetyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Usłyszeć mama, tata". Reportaż Marty Abramczyk o bezpłodności

Kiedy w rodzinie w czasie świętowania Wielkanocy po raz kolejny padają pytania "kiedy ciąża?",...

Młody, silny, wysportowany - taki opis coraz częściej pasuje do pacjentów klinik leczenia niepłodności.

Według wciąż funkcjonującego stereotypu - przyczyna problemów z zajściem w ciążę leży zazwyczaj po stronie kobiety. Dla mężczyzn niepłodność to powód do wstydu i temat tabu. - Na 10 dziewczyn osiem przyjdzie do lekarza, a na 10 facetów przyjdzie tylko dwóch, żeby się w ogóle zdiagnozować, bo wydaje nam się, że to nie jest problem po naszej stronie. A w dzisiejszych czasach ten problem rozkłada się, według naszych obserwacji i badań, idealnie pół na pół - mówi doktor Wojciech Sierka, embriolog z Kliniki Gyncentrum.

Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Przyczynę stale pogarszającej się jakości nasienia nauka widzi przede wszystkim w zatruciu środowiska i coraz powszechniejszej obecności chemikaliów w naszym życiu. Magazyn naukowy "Environment International" opublikował właśnie badania duńskich lekarzy, którzy przebadali stu mężczyzn od 18. do 30. roku życia. W ich moczu wykryto chemikalia szkodzące płodności w stężeniu nawet stukrotnie wyższym od dopuszczalnego. Wyjątkowo groźny okazał się Bisfenol A (BPA). To substancja chemiczna stosowana na szeroką skalę w produkcji opakowań żywności i kosmetyków. Z łatwością może do nich przenikać, zwłaszcza w podwyższonej temperaturze.

Choć już kilkadziesiąt lat temu udowodniono, że Bisfenol A negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, nie zakazano jego produkcji. - Nie jesteśmy w stanie odwrócić się od tej chemii albo ochronić się przed nią. Oczywiście możemy próbować. Wszystko, co jest zależne od nas, oczywiście jesteśmy w stanie zmieniać. Ale są rzeczy, na które my nie mamy wpływu: to, czym oddychamy, to, co nosimy na sobie, co nas otacza, to, co jemy - wylicza dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog z Kliniki Bocian.

Niepłodność da się wyleczyć

Męskie problemy z płodnością to już problem cywilizacyjny. Szacuje się, że na przestrzeni zaledwie czterech dekad jakość męskiego nasienia spadła nawet o 60 procent. Standardy Światowej Organizacji Zdrowia w tym zakresie są systematycznie obniżane - wynik badań, który kiedyś byłby uznany za kiepski, dziś może być wynikiem znakomitym. - Te parametry, jak sobie tak obserwujemy historycznie, to o połowę się zmniejszyły. To dotyczy nie tylko liczby komórek męskich - plemników, ale i samego ruchu - wyjaśnia doktor Wojciech Sierka.

Lekarze pocieszają, że mimo wszystko największy wpływ na swoja płodność mężczyźni mają zazwyczaj sami - wystarczy odpowiednie odżywianie się, sport, dobrej jakości sen i seks oraz odpowiednie zarządzanie stresem. Warto się też od czasu do czasu zbadać. - Na pewno odpowiednia dieta, która zapewni nam należytą masę ciała, no i znalezienie sobie tylko i wyłącznie zdrowych nałogów. One są w stanie dać nam zdrowie i prawidłową płodność - przekonuje dr n. med. Bartosz Pietrzycki.

- W każdej klinice można podejść, oddać próbkę nasienia, dosłownie zdeponować ją w takim specjalnym pomieszczeniu w intymnych warunkach i przebadać podstawową jakość - czy tam w ogóle są plemniki, czy one mają dobrą żywotność i czy w ogóle się ruszają - przypomina doktor Wojciech Sierka.

Warto rozróżnić dwa pojęcia mylnie używane zamiennie. Bezpłodność to trwała i nieodwracalna niezdolność do posiadania potomstwa. Niepłodność da się wyleczyć - to choroba jak każda inna.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

  • Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?

    Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?

    Prezydent Turcji nie wyklucza wizyty Władimira Putina w jego kraju przy okazji inauguracji rosyjskiej inwestycji. To wywołało pytania, czy prezydent Rosji zostanie tam aresztowany. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa Międzynarodowy Trybunał Karny. Republika Południowej Afryki, która w sierpniu organizuje szczyt grupy w Durbanie, już dawno zaprosiła prezydenta Rosji. Moskwa jednak wyprzedza fakty i też się zabezpiecza. Zatrzymany w Rosji amerykański dziennikarz już jest określany mianem zakładnika Putina. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu

    Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu

    Wizyta króla Karola III w Niemczech jest bacznie obserwowana. To jego pierwsza zagraniczna podróż od objęcia tronu Wielkiej Brytanii. Monarcha wystąpił w czwartek przed Bundestagiem. Przemówienie rozpoczął po niemiecku, mówił o przyjaźni między narodami czy wspólnej odpowiedzialności za klimat. Nawiązał też do wojny w Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś

    Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś

    Mieszkania są, ale nie w miastach - mówi niemiecka minister budownictwa i zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś. Tam czeka blisko 1,5 miliona nieruchomości do zamieszkania od zaraz. Choć trudno będzie odwrócić powszechny od lat trend ucieczki młodych z prowincji do wielkich miast, to warto próbować i inwestować w przedmieścia tak, by pod względem infrastruktury mogły konkurować z zakorkowanymi centrami miast - uważają eksperci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem

    Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem

    Jest pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Gdyby projekt stał się prawem - Ministerstwo Zdrowia miałoby rocznie na refundację in vitro przeznaczać 500 mln zł. Obecnie Polski rząd zrzuca refundację metody in vitro na barki samorządów. Jak w innych krajach władze pomagają w walce z niepłodnością? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu

    Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu

    Co wspólnego mają syn pary Hindusów, syn obywatela Indii oraz syn Kenijki i Pakistańczyka? Wszyscy ci ludzie stoją na czele najważniejszych brytyjskich instytucji. Chodzi bowiem o brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, premiera Irlandii Leo Varadkara i człowieka, który właśnie został pierwszym ministrem Szkocji - Humzę Yousafa. Dla południowoazjatyckiej społeczności na Wyspach to powód to niebywałej dumy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

    Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

    Ofiarami zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę są nie tylko ludzie. To też zwierzęta. Niektóre po śmierci właścicieli zostają bezpańskie. Inne - porzucone. Jeszcze inne - ranne. Kolejne są przez rosyjskich katów maltretowane. Bez pomocy opiekunów byłyby skazane na śmierć. Na szczęście są oni - wspaniali, odważni, empatyczni ochotnicy z ZooPatrulu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy

    Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy

    Związki zawodowe chcą rozmawiać ale władza odmawia, twierdząc, że powiedziano już wszystko. Impas we Francji, dotyczący bardzo krytykowanej reformy emerytalnej, trwa. Sprawa jest niepokojąca nie tylko dlatego, że obie strony okopały się na swoich pozycjach, ale i dlatego, że w trakcie demonstracji jest coraz więcej przemocy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?

    Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?

    Polska Rada do spraw Cyfryzacji przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych w administracji państwowej. Sugeruje się zakazanie korzystania z tej aplikacji. Czy to oznacza, że taki zakaz wejdzie w życie też w Polsce? Takie rozwiązanie wprowadziły już m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Komisja Europejska, Parlament Europejski czy sekretariat Rady UE. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville

    USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville

    W USA w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee doszło do strzelaniny. Zginęło 6 osób - troje dzieci, każde w wieku 9 lat, i troje dorosłych. Napastniczka to osoba transpłciowa, która kiedyś uczyła się w tej samej szkole. Została zastrzelona przez policjantów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce

    Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce

    Problemy z niezawisłością sądownictwa, ograniczenia wolności wypowiedzi, bariery w dostępie do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego - to kluczowe i "istotne" problemy dotyczące praw człowieka w Polsce. Tak wynika z tegorocznego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu USA o prawach człowieka na świecie we fragmencie, który dotyczy Polski. Mowa jest też o działaniach polskich władz wobec mediów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
tvnpix