"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"

"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"
"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Ja myślę, że Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się kolejnych 5 lat przesiedzieć i być może rozważa jakieś warianty - skomentowała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Hanna Liubakova, białoruska dziennikarka i stypendystka Atlantic Council. Goście programu rozmawiali na temat protestów opozycji na Białorusi, które trwają już od prawie dwóch miesięcy. Chociaż reżim Alaksandra Łukaszenki wciąż nie zamierza oddawać władzy, to zdaniem gości "Faktów o Świecie" TVN24 BiS jest to tylko kwestia czasu.

W niedzielę Białorusini znów wyszli na ulice. W samym Mińsku według opozycji demonstrowało około 100 tysięcy osób. Protestujący żądali uwolnienia więźniów politycznych.

- Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku - ocenił Sasza Reznikow, urodzony na Białorusi aktor, porównując obecne protesty do protestów opozycji w 2006 roku. Jego zdaniem naród białoruski "obudził się", a przyczyniła się do tego brutalność milicji w czasie ostatnich demonstracji.

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Wiktoria Bieliaszyn powiedziała, że Białorusini są też niezadowoleni z tego, jak reżim Łukaszenki zareagował na zagrożenie ze strony koronawirusa. - Nie było miejsc w szpitalach, a władza ten problem zupełnie bagatelizowała - wytłumaczyła Bieliaszyn.

Białorusini przed wyborami chcieli, żeby stosunki z Rosją były dobre, a niektórzy nawet krytykowali Łukaszenkę za to, że te stosunki popsuł, jak przekazała białoruska dziennikarka Hanna Liubakova. Dodała, że teraz jednak Białorusini "w naturalny sposób" zaczynają zwracać się ku Europie.

- Władimir Putin z pewnością tratuje Białoruś jako obszar swoich wpływów - ocenił dr hab. Artur Roland Kozłowski, autor książek o Białorusi. Wyjaśnił, że jednym z powodów jest bliskość Białorusi z obwodem kaliningradzkim. Drugim powodem według niego są ambicje Putina, który chciałby stworzyć coś w rodzaju nowego Związku Radzieckiego.

Mentalność Białorusinów ich siłą

W ocenie dra Kozłowskiego służby Łukaszenki tylko czekają na to, żeby siłowo odpowiedzieć na protesty Białorusinów, ale siłą opozycji jest to, że demonstracje są pokojowe, z udziałem kobiet i osób starszych.

Wiktoria Bieliaszyn oceniła, że mentalność Białorusinów jest inna niż Ukraińców i Rosjan. - Na Białorusi na pewno nie będzie majdanu. Białorusini są bardzo pokojowi - podkreśliła. Dodała, że po stronie opozycji są także Białorusini pracujący w sektorze IT, którzy dotychczas polityką się nie interesowali, a także kobiety, i to w stopniu, w jakim wcześniej nie miało to miejsca.

- Ja myślę, że Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się kolejnych 5 lat przesiedzieć i być może rozważa jakieś warianty - skomentowała Hanna Liubakova. - Myślę, że zdaje sobie sprawę z tego Putin - dodała. Podkreśliła, że Białorusini protestują już od prawie dwóch miesięcy, a w każdą niedzielę jest wielka demonstracja w Mińsku. Jej zdaniem kolejnym czynnikiem działającym na niekorzyść reżimu będzie kryzys gospodarczy.

- W sposób zupełnie pokojowy Łukaszenka nie odda władzy - ocenił Sasza Reznikow, podkreślając jednocześnie, że mimo to jest optymistą. - Putinowi powinno zależeć na tym, żeby Łukaszenkę ktoś inny zastąpił, kto byłby do Rosji przyjaźnie nastawiony. Z drugiej strony, patrząc na Zachód, w największym stopniu powinno nam Polakom zależeć, żeby sąsiadować z krajami nam przyjaznymi - zauważył dr Kozłowski.

Czy opozycja na Białorusi wygra? Cała rozmowa "Faktów o Świecie" TVN24 BiS
Czy opozycja na Białorusi wygra? Cała rozmowa "Faktów o Świecie" TVN24 BiSFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS