Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV
 • "Ciężko pracujemy, by wygrać". Peter Marki-Zay o tym, jak chce pokonać Orbana
 • "Zaczynamy wierzyć, że dziewczynka została uprowadzona z namiotu"

"Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"

Szokujący raport o warunkach pracy w australijskim parlamencie. Chodzi o molestowanie seksualne i zastraszanie, którego doświadczają parlamentarzyści i szeregowi pracownicy. Nawet co druga osoba padła ofiarą tego typu praktyk. Raport powstawał po tym, jak jedna z asystentek wyznała, że została zgwałcona w biurze ministra. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Z opublikowanego właśnie raportu o kulturze pracy w budynku parlamentu Australii wyłania się obraz zamkniętego, napędzanego alkoholem środowiska, w którym mężczyźni bezkarnie naruszają granice dobrego smaku i nierzadko prawa.

Najdobitniej świadczą o tym anonimowe wypowiedzi pracowników australijskiego parlamentu, które znalazły się w raporcie.

"Poseł siedzący obok mnie pochylił się. Myśląc, że chce mi coś powiedzieć, również się pochyliłam. Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali. To było odrażające i upokarzające" - opisuje anonimowo jedna z osób cytowanych w raporcie. "To męski świat i jest ci to przypominane każdego dnia, gdy inni wgapiają się w ciebie, patrzą z góry na dół, gdy politycy faworyzują dziennikarzy płci męskiej na konferencjach prasowych" - dodaje inny pracownik.

- Ponad połowa, czyli 51 procent wszystkich osób obecnie pracujących w parlamencie, doświadczyło przynajmniej jednego przypadku zastraszania, molestowania seksualnego, usiłowania napaści seksualnej lub faktycznej napaści seksualnej - mówi Kate Jenkins z australijskiej Komisji do spraw Dyskryminacji Płci.

Zgłosiła molestowanie przez księdza, teraz żałuje. "To postępowanie skupia się na niej"

Żal mi samej siebie - mówi Marianna, ofiara księdza pedofila. Nastolatka wciąż czeka na efekty...

Powstanie raportu poprzedziła głośna sprawa domniemanego gwałtu w biurze ministra obrony kraju. Ofiarą miała być Brittany Higgins - była już pracownica personelu Partii Liberalnej. Po jej wyznaniu na ulice wyszły tysiące kobiet.

- Zostałam zgwałcona w budynku parlamentu przez kolegę z pracy i przez długi czas czułam, że ludzie którzy mnie otaczali, troszczyli się o mnie tylko z obawy o swoje własne stanowisko lub ewentualne konsekwencje - mówiła w marcu 2021 roku Brittany Higgins.

Szefowa komisji, która stała na czele prac nad raportem, mówi, że nadużycia w postaci molestowania seksualnego dotyczą głównie kobiet, ale nie tylko. Molestowania seksualnego doświadczyło 40 procent ankietowanych pracownic i 26 procent ankietowanych pracowników. Największy problem to zgłaszanie takich przypadków - zrobiło to tylko 11 procent ofiar. W większości górę bierze strach przed konsekwencjami.

- Nadużycia są często traktowane jako problem polityczny, a nie jako kwestia ludzka. W rezultacie ludzie są często karani za zgłaszanie przypadków nadużyć, podczas gdy sprawcy są chronieni, nagradzani, a nawet bywa, że promowani - wyjaśnia Kate Jenkins.

"Parlament powinien świecić przykładem"

"Wybierali sobie nas jak na targu"

To było niemal jak handel żywym towarem - to jedno z oskarżeń opisujących system wysyłania...

Mieszkańcy Sydney nie są zaskoczeni, choć jednocześnie przyznają, że od parlamentu wymagaliby więcej. - Te statystyki dowodzą, że dzieje się to wszędzie. To niesprawiedliwe i niebezpieczne. Należy coś z tym zrobić - mówi mieszkająca w Sydney Isabella.

- Molestowanie jest nadal powszechne i skrzętnie ukrywane. Tak naprawdę nie zaszliśmy z tym zbyt daleko. Takie miejsce pracy jak parlament powinno świecić przykładem - uważa Diana, mieszkanka Sydney.

Problem jest na tyle powszechny, że może go rozwiązać tylko systemowa zmiana u podstaw. To stawia pod presją premiera Scotta Morrisona. Notowania dla rządu - po ujawnieniu możliwego przypadku gwałtu - znacznie spadły, a za kilka miesięcy w kraju mają odbyć się wybory.

- Jak każdy, kto pracuje w tym budynku, uważam, że te statystyki są oczywiście przerażające i niepokojące. Praca w takim miejscu jest oczywiście bardzo stresująca, ale to nie jest powód, by normalizować tego typu niewłaściwe, niezdrowe i nieprofesjonalne zachowanie - mówi premier Australii Scott Morrison.

Morrison obiecuje działania. Być może dostosuje się do niektórych z 28 zaleceń zawartych w dokumencie. Wśród nich jest między innymi zapewnienie równowagi płci wśród zatrudnionych na wszystkich stanowiskach, stworzenie nowej polityki alkoholowej oraz utworzenie osobnego biura kadr, które mogłoby w sposób obiektywny rozpatrywać wszelkie skargi.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Sekretarz stanu USA: jesteśmy gotowi na zjednoczoną, szybką i surową odpowiedź

  Sekretarz stanu USA: jesteśmy gotowi na zjednoczoną, szybką i surową odpowiedź

  W piątek odbyło się spotkanie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Rozmowy zakończyły się bez przełomu, ale Blinken zapowiedział, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainę spotka się ze zdecydowaną reakcją Zachodu, reakcją bardzo bolesną dla Rosji. Ławrow zapewnił jednak, że Kreml ataku na Ukrainę nie przeprowadzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"

  "W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"

  Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapewnił w Genewie, że Kreml żadnej inwazji na Ukrainę nie planuje, ale ci, którzy mieszkają w pobliżu granicy, nie wierzą w te zapewnienia. Najbardziej boją się dzieci z obwodu donieckiego, które przez ostatnie lata słyszą wybuchy i wystrzały z karabinów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do rodaków o spokój, ale jednocześnie wojsko przygotowuje się do odparcia ewentualnego ataku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Joseph Ratzinger, gdy był arcybiskupem, miał zaniedbać sprawę molestowania nieletnich przez księży

  Joseph Ratzinger, gdy był arcybiskupem, miał zaniedbać sprawę molestowania nieletnich przez księży

  Joseph Ratzinger, gdy był arcybiskupem Monachium, miał zaniedbać sprawę molestowania nieletnich przez księży w podległej mu archidiecezji - wynika z opublikowanego w czwartek raportu niemieckich prawników. Benedykt XVI, którego rezygnacja z funkcji papieża zaskoczyła świat, wielokrotnie zaprzeczał, że ​​świadomie ukrywał przypadki pedofilii w Kościele. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 19-letnia Zara Rutherford samotnie obleciała świat

  19-letnia Zara Rutherford samotnie obleciała świat

  19-letnia Belgijka Zara Rutherford została najmłodszą kobietą, która samotnie obleciała świat. Po pięciu miesiącach w podróży szczęśliwie wylądowała w czwartek w zachodniej Belgii i tym samym pobiła rekord świata. Poprzedni rekord należał do 30-letniej Amerykanki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Antony Blinken w piątek ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem

  Antony Blinken w piątek ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem

  Koszty wejścia na Ukrainę będą dla Rosji ogromne - ostrzegł Władimira Putina Joe Biden. W czwartek w Berlinie amerykański sekretarz stanu rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Z kolei w piątek Antony Blinken ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem, ministrem spraw zagranicznych Rosji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Na Wyspy Tonga dotarły pierwsze samoloty z pomocą humanitarną

  Na Wyspy Tonga dotarły pierwsze samoloty z pomocą humanitarną

  Pierwsze samoloty z pomocą humanitarną wylądowały na Wyspach Tonga. Wkrótce na miejsce dotrą też nowozelandzkie i australijskie okręty wojskowe. Mieszkańcy mówią, że w tej chwili najważniejsza jest dla nich woda pitna. Jej zasoby zostały zanieczyszczone przez popiół, który przykrył wszystkie wyspy archipelagu. W Tonga znów działają telefony, ale pełnego dostępu do internetu nie będzie najprawdopodobniej przez kilka tygodni. Ludzie dotknięci kataklizmem powoli próbują wrócić do normalności.

  czytaj więcej »
 • Kto zadenuncjował Anne Frank? Historycy przekonują, że znaleźli winnego

  Kto zadenuncjował Anne Frank? Historycy przekonują, że znaleźli winnego

  Wszystko wskazuje na to, że właśnie dowiedzieliśmy się, kto w czasie II wojny światowej zdradził kryjówkę Anne Frank i jej rodziny. Grupa 20 historyków i kryminologów przez sześć lat próbowała rozwikłać tę zagadkę. Ich zdaniem o kryjówce Franków nazistów powiadomił Arnold van den Bergh, żydowski notariusz, który w ten sposób chciał ocalić własne życie. Historię Anne zna cały świat za sprawą jej słynnego dziennika. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ukraina ostrzega przed rosyjską agresją

  Ukraina ostrzega przed rosyjską agresją

  Ukraina ostrzega: Rosja jest już prawie gotowa do inwazji na nasz kraj. W rejonie przygranicznym zgromadziła blisko 130 tysięcy żołnierzy. Zdaniem ukraińskich władz Kreml gra na podział i osłabienie Unii Europejskiej oraz NATO. W Kijowie z ukraińskim prezydentem spotkał się amerykański sekretarz stanu. Antony Blinken zaapelował do Ukraińców, by trzymali się razem, bo największym sukcesem Rosji będzie podział i destabilizacja kraju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Liczba pozytywnych przypadków, w tym dzieci, wciąż rośnie"

  "Liczba pozytywnych przypadków, w tym dzieci, wciąż rośnie"

  Ponad 30 i pół tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w środę w Polsce. 377 osób zmarło. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi, że sytuacja staje się bardzo niebezpieczna. Ale znów praktycznie żadnych nowych obostrzeń nie będzie. Inne europejskie kraje także notują bardzo wysokie liczby zakażeń - tam jednak liczba zgonów, w przeliczeniu na milion mieszkańców, jest znacznie niższa. Wszystko dzięki wysokiej liczbie zaszczepionych. Z kolei w Izraelu, który jest światowym liderem w dziedzinie szczepień, coraz więcej zachorowań notuje się wśród najmłodszych. Niestetytylko 15 procent dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat przyjęło szczepionkę. Materiał telewizji CNN.

  czytaj więcej »
 • Władze Hongkongu w obawie przed koronawirusem chcą zabić około dwóch tysięcy chomików

  Władze Hongkongu w obawie przed koronawirusem chcą zabić około dwóch tysięcy chomików

  Około 2000 chomików zostanie zabitych w Hongkongu, bo władze obawiają się, że mogą roznosić koronawirusa. W poniedziałek zakażenie wykryto u pracownika sklepu zoologicznego. Tego samego dnia koronawirusa potwierdzono u 11 chomików. Wszystkie osoby, które kupiły zwierzęta po 22 grudnia, muszą je oddać i poddać się testom. Decyzja wywołała oburzenie wśród właścicieli i obrońców praw zwierząt. Choć naukowcy z całego świata przypominają, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta mogą przenosić wirusa na ludzi, to władze Hongkongu bronią swojej decyzji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Operatorzy sieci telefonicznych wstrzymali uruchomienie masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk

  Operatorzy sieci telefonicznych wstrzymali uruchomienie masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk

  Główni amerykańscy operatorzy sieci telefonicznych podjęli decyzję o opóźnieniu zaplanowanego na 19 stycznia uruchomienia masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk. Wcześniej 10 największych amerykańskich linii lotniczych zwróciło się z prośbą o interwencję w tej sprawie do Białego Domu. Wszystko przez to, że maszty mogą mieć negatywny wpływ na działanie i prawidłowy odczyt systemów lotniczych i doprowadzić do uziemienia nawet tysiąca samolotów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Potężne śnieżyce w Kanadzie

  Potężne śnieżyce w Kanadzie

  Potężne śnieżyce nawiedziły Kanadę. Tak ogromne opady śniegu zaskoczyły nawet mieszkańców, którzy do srogich zim są przyzwyczajeni. Opadom towarzyszy silny wiatr i temperatury, które spadają poniżej -40 stopni Celsjusza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix