"Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń"

05.04.2023 | "Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń"
05.04.2023 | "Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń"
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.04 | "Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń"Paweł Płuska | Fakty TVN

Jest projekt, który dużą część władzy nad prokuraturą odbiera prokuratorowi generalnemu i przekazuje prokuratorowi krajowemu. Zdaniem polityków opozycji i środowisk prawniczych to wygląda na przygotowanie do oddania władzy po wyborczej porażce.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce przekazać część swoich kompetencji prokuratorowi krajowemu. Chodzi o sprawy dotyczące budżetu, awansów i decyzji merytorycznych - poinformowała w środę gazeta "Dziennik Gazeta Prawna".

"Projekt zmieniający m.in. prawo o prokuraturze, który w poniedziałek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przekazuje praktycznie wszystkie istotne uprawnienia prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w ręce jego pierwszego zastępcy - prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że chodzi tylko o "doprecyzowanie przepisów" oraz usankcjonowanie praktyki polegającej na tym, że prokurator krajowy realizuje zadania prokuratora generalnego na podstawie wydanego mu zarządzenia. W rzeczywistości jest to fundamentalne przeorganizowanie modelu nadzoru nad prokuraturą" - możemy przeczytać.

Jak słyszymy od prokurator Ewy Wrzosek, która w środę stawiła się na swoją kolejną rozprawę przed sądem dyscyplinarnym, nie wolno zapominać, kto jest kim w prokuraturze i jakie mogą być skutki przekazania wielu kompetencji prokuratora generalnego prokuratorowi krajowemu.

- Jest na przykład zapis, że prokurator krajowy może odmówić wykonania polecenia prokuratora generalnego w szczególnie uzasadnionych okolicznościach - wskazuje prokurator Ewa Wrzosek.

Opozycja sugeruje, że Ziobro boi się rozliczeń, a Ewa Wrzosek przypomina, że prokurator krajowy jest dobrym znajomym prokuratora generalnego.

- Ziobro jak diabeł święconej wody boi się rozliczeń, boi się tego, że odpowie za te osiem lat, że jego ludzie odpowiedzą, dlatego będzie robił wszystko, by w prokuraturze zacementować ten beton, który tam wsadził - uważa Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

O tym, że w zmianach, które opisali dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej", a do których niełatwo dotrzeć, bo zostały zapisane głęboko w starym projekcie nowelizacji ustawy, możemy przeczytać, że już nie prokurator generalny, a krajowy będzie miał wpływ na powoływanie i odwoływanie szefów prokuratur, rzeczników dyscyplinarnych, na delegowanie śledczych i będzie dysponentem budżetu. Nowelizacja przewiduje też, że prokurator krajowy bez zgody prezydenta jest nie do odwołania.

- Nie mam najmniejszych wątpliwości, że tego typu rozwiązanie jest niekonstytucyjne, dlatego, że nie może być tak, że przełożony prokuratora krajowego, którym jest prokurator generalny, ma mniejszą władzę od swojego zastępcy - mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski, adwokat, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Ziobryści bronią projektu

- Projekt ustawy czyni zadość temu co wy cały czas mówiliście: zwiększenie niezależności prokuratury, przeniesienie kompetencji z prokuratora generalnego na krajowego, który nie jest politykiem - odpiera zarzuty opozycji Jan Kanthak, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski.

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba choć projektu broni, to - jak przyznaje - nie widział go. Inni widzieli i pytają o intencje, a zwłaszcza o to, dlaczego przez lata zmieniając tak wiele, te zmiany Ziobro zostawił na koniec.

- To jest tak jakby złodziej wszedł do domu zadomowił się w nim i mówił: chrońmy mieszkańców domów - wskazuje prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Przekazuje wszystkie kompetencje władcze odnoszące się do zarządzania prokuraturą swojej grupie, która w moim przekonaniu stworzy taką silną, wewnętrzną kastę, która będzie dbać o określone interesy w prokuratorze - ocenia Jarosław Onyszczuk ze Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

Zabezpiecza do tego stopnia, że w projekcie ustawy zapisano nawet, gdzie konkretnie ma się mieścić Prokuratura Krajowa.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS