"Szczepionka jest jedną z najpotężniejszych broni, która może zakończyć epidemię nowego koronawirusa"


Rok temu chińscy naukowcy napisali o koronawirusie i punkcie zapalnym, który może eksplodować. Nie udało się jednak temu zapobiec. Teraz trwa wyścig z czasem, bo zakażeń na świecie przybywa. Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 może być jeszcze w tym roku.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Trwa wyścig z czasem, a jego stawką może być życie i zdrowie milionów ludzi. Mimo że brzmi to jak opis filmu katastroficznego, to jest to nasza rzeczywistość, z którą mierzą się naukowcy.

- Pracujemy dosłownie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nasi badacze w wielu miejscach na świecie robią wszystko, żeby stworzyć szczepionkę przeciw koronawirusowi - zapewnia Joe Paune, prezes firmy Arcturus Therapeutics.

Od pierwszych doniesień o zakażonych nowym koronawirusem w Chinach do pierwszych testów na ludziach minęły zaledwie cztery miesiące. W poniedziałek Jennifer Haller, zdrowa ochotniczka, matka dwójki dzieci z Seattle, jako pierwsza osoba na świecie otrzymała dawkę preparatu. Jej stan jest dobry.

- To jedna z najszybciej wynalezionych i wyprodukowanych szczepionek na świecie - podkreśla prezydent USA Donald Trump.

Długa droga do szczepionki

Naukowcy jednak studzą emocje. Od pierwszych testów do masowej produkcji szczepionki muszą minąć długie miesiące.

- Może się okazać, że produkt, który został w tej chwili wypuszczony jako prototyp, będzie nieskuteczny, będzie nieefektywny, a może wręcz toksyczny - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Kraje i firmy, które ze sobą na co dzień rywalizują, dzielą się teraz wynikami badań i postępami prac.

- Żyjemy w globalnej wiosce. Szczepionka jest jedną z najpotężniejszych broni, która może zakończyć epidemię nowego koronawirusa - twierdzi Chen Wei z Chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to już ponad 220 tysięcy osób. Ponad 9 tysięcy zmarło, ale niemal 85 tysiącom osób udało się wyzdrowieć.

Są też przypadki reinfekcji, czyli ponownego zakażenia koronawirusem. Tak miało być w Chinach i Japonii. Jednak lekarze uspokajają - to pojedyncze przypadki i mogą być efektem błędnie wykonanych testów.

- Nasz układ odpornościowy jest w ten sposób skonstruowany, że wytwarza przeciwciała, które chronią nas przed ponowną infekcją - tłumaczy profesor Maria Gańczak, epidemiolog.

Naukowcy alarmowali

To, z czym mamy dzisiaj do czynienia, dokładnie rok temu opisali w czasopiśmie naukowym chińscy badacze.

"Powszechnie uważa się, że koronawirusy pochodzące od nietoperzy ponownie spowodują nowe ognisko chorobowe. Z tej perspektywy Chiny będą prawdopodobnie punktem zapalnym. Wyzwaniem jest przewidzenie miejsca i czasu, aby móc zapobiec wybuchowi" - brzmi fragment tekstu.

Chińscy naukowcy od dawna badali nietoperze. Robili to - jak przekonuje Dariusz Aksamit z Fundacji Marsz dla Nauki - bo zdawali sobie sprawę z zagrożenia pandemią. Bili na alarm.

- Jak przychodzi strażak i nudzi coś tam o tych przepisach, o BHP i tak dalej, nikt tego nie chce słuchać. Jak pożar wybuchnie, to wtedy jest pytanie, gdzie jest straż pożarna. Tak samo traktujemy naukowców. Jeśli oni sygnalizują, mówią, przypominają, sugerują, nie bardzo ktoś chce tego słuchać - komentuje Aksamit.

Teraz świat słucha i kibicuje naukowcom. Jeśli testy się powiodą, to szczepionka będzie dostępna jeszcze w tym roku.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Do sądu w Nowym Jorku trafił akt oskarżenia przeciwko pracownikom stacji RT, znanej wcześniej jako Russia Today. Przekazali oni miliony dolarów na szerzenie w USA prokremlowskiej propagandy. Na platformach internetowych ukazały się dziesiątki antyukraińskich tekstów. Okazuje się, że pisanych za rosyjskie pieniądze. Podobnie jak w Ameryce Rosja może działać na całym świecie.

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Źródło:
Fakty TVN

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ostatni weekend niemal 300 osób próbowało przedostać się przez granicę białorusko-polską. Co się z nimi dzieje, jak im się nie uda? Część błąka się jeszcze po lasach i próbuje znowu, część wraca tam, skąd tak bardzo chcieli uciec. Potem próbują jeszcze raz dostać się do UE, wiedząc, że to droga przez piekło.

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Źródło:
Fakty TVN

Czterodniowy tydzień pracy, kredyt mieszkaniowy zero procent, obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - każdy z rządowych koalicjantów obiecał w kampanii co innego, a teraz się spierają, co z tego można i co jest sens zrealizować.

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

David Gilmour ma 78 lat i od niemal dekady nie wydał nowej płyty. Aż do teraz. Jest nowy album i są pierwsze oceny, a także zapowiedź trasy koncertowej.

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Minister finansów musi rozważyć, czy chce przeznaczać środki na instytucje, co do których wiadomo, że ich działanie wygeneruje odszkodowania od naszego państwa - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Waldemar Żurek. Poinformował, że na spotkaniu z Donaldem Tuskiem padła propozycja wycofania się z finansowania z budżetu państwa na przykład neo-KRS. Przyznał, że reakcja premiera była taka, że "to jest kwestia do rozważenia". Prezes NRA mecenas Przemysław Rosati oznajmił zaś, że dla niego najważniejszym ustaleniem spotkania była zapowiedź "cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości" i "uproszczenia procedur".

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS