Żołnierz zastrzelony przez myśliwego. "Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie"

Źródło:
Fakty TVN
Żołnierz zastrzelony przez myśliwego. "Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie"
Żołnierz zastrzelony przez myśliwego. "Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Żołnierz zastrzelony przez myśliwego. "Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie"Renata Kijowska/Fakty TVN

Są prokuratorskie zarzuty dla dwóch myśliwych w sprawie śmierci żołnierza. W czwartek mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak podczas ćwiczeń na terenie wojskowym w Szczecinie od strzału w szyję zginął 21-letni żołnierz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 21-letni żołnierz śmiertelnie postrzelony. Wojsko informuje o udziale osoby trzeciej

Wiadomo, że dwaj mężczyźni odpowiedzą za śmierć 21-letniego żołnierza. Prokuratura postawiła im zarzuty. - Jednemu z nich zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, nieudzielenia pomocy, a nadto popełnienia przestępstwa narażenia innych osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz kłusownictwa - informuje Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Mężczyzna z cięższymi zarzutami miał postrzelić żołnierza w szyję. Mimo 40-minutowej reanimacji 21-latka nie udało się uratować. Wciąż tylko nieoficjalnie wiadomo, że obaj mężczyźni, także ten z łagodniejszymi zarzutami, to myśliwi. Mieli z wojskiem umowę. Zjawili się z powodu dzików. - Może ktoś kogoś wezwał na pomoc, bo na przykład żołnierze przestraszyli się dzika i wezwali firmę, która miała tego dzika przepłoszyć - przypuszcza Ryszard Czeraszkiewicz, łowczy miejski w Szczecinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Śmierć 21-letniego żołnierza. Zarzuty dla dwóch mężczyzn

Żeby zabić zwierzę, konieczna jest urzędowa zgoda. O taką nikt nie zabiegał. - Jeśli chodzi o decyzję wydaną dla wojska, to takiego wniosku nie było - informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta w Szczecinie. Polski Związek Łowiecki podaje, że nie mogło tu być mowy o polowaniu. PZŁ wszczął też postępowanie w tej sprawie. "Zatrzymani to pracownicy jednej z firm zajmującej się odłowem i uśmierceniem dzików na terenach miejskich" - brzmi fragment oświadczenia Polskiego Związku Łowieckiego.

Śmierć żołnierza na strzelnicy w Szczecinie
Śmierć żołnierza na strzelnicy w Szczecinietvn24.pl

Wiele pytań

Czy to kolejny tragiczny przypadek, gdy myśliwy pomylił człowieka z dzikiem? I to na wojskowym terenie? Marcin Kostrzyński, przyrodnik, miłośnik zwierząt, który wiele lat temu z myślistwem zerwał, nie jest zaskoczony. - W Toruniu nie wolno wejść grzybiarzom na poligon, ale wolno myśliwym. Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie - tłumaczy Marcin Kostrzyński, koalicja "Niech Żyją!".

Rośnie lista doniesień o pomyleniu z dzikiem żony, kolegi, żubra, konia, traktora. - Znam rodziny osób, które zginęły wskutek oddania strzału przez myśliwego. Takich wypadków śmiertelnych zawsze co roku jest kilka, zranień - od kilkunastu do kilkudziesięciu - przekonuje Tomasz Zdrojewski, koalicja "Niech Żyją!".

Strzelnica Garnizonowa Kompleks Nr 1915 KrzekowoMapy Google

Ustawa sprzed pięciu lat zakładała, że myśliwi, tak jak na przykład ochroniarze, będą musieli cyklicznie badać między innymi wzrok i wykonywać testy psychologiczne. - Sami myśliwi uważają, że czterech na 10 myśliwych nie jest tak naprawdę zdolnych do wykonywania polowania z przyczyn zdrowotnych - podkreśla Marcin Kostrzyński.

Sejm poprzedniej kadencji ukradkiem przepis o badaniach uchylił. 130 tysięcy polskich myśliwych, bez regularnych badań, może strzelać. - To się musi zmienić - mówi adwokatka Karolina Kuszlewicz i proponuje więcej zmian. - Wyłączenie tych terenów, które mają takie specjalne znaczenie społeczne, na przykład lasów podmiejskich, z polowań w ogóle. To powinny być tereny, które są jednoznacznie bezpieczne dla mieszkańców - zaznacza Karolina Kuszlewicz, adwokatka z kancelarii "Nad Wisłą". Prokuratura domaga się, by myśliwy oskarżony o śmierć żołnierza pozostał w areszcie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS