Żołnierz zastrzelony przez myśliwego. "Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Żołnierz zastrzelony przez myśliwego. "Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie"
Żołnierz zastrzelony przez myśliwego. "Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Renata Kijowska/Fakty TVNŻołnierz zastrzelony przez myśliwego. "Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie"

Są prokuratorskie zarzuty dla dwóch myśliwych w sprawie śmierci żołnierza. W czwartek mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak podczas ćwiczeń na terenie wojskowym w Szczecinie od strzału w szyję zginął 21-letni żołnierz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 21-letni żołnierz śmiertelnie postrzelony. Wojsko informuje o udziale osoby trzeciej

Wiadomo, że dwaj mężczyźni odpowiedzą za śmierć 21-letniego żołnierza. Prokuratura postawiła im zarzuty. - Jednemu z nich zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, nieudzielenia pomocy, a nadto popełnienia przestępstwa narażenia innych osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz kłusownictwa - informuje Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Mężczyzna z cięższymi zarzutami miał postrzelić żołnierza w szyję. Mimo 40-minutowej reanimacji 21-latka nie udało się uratować. Wciąż tylko nieoficjalnie wiadomo, że obaj mężczyźni, także ten z łagodniejszymi zarzutami, to myśliwi. Mieli z wojskiem umowę. Zjawili się z powodu dzików. - Może ktoś kogoś wezwał na pomoc, bo na przykład żołnierze przestraszyli się dzika i wezwali firmę, która miała tego dzika przepłoszyć - przypuszcza Ryszard Czeraszkiewicz, łowczy miejski w Szczecinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Śmierć 21-letniego żołnierza. Zarzuty dla dwóch mężczyzn

Żeby zabić zwierzę, konieczna jest urzędowa zgoda. O taką nikt nie zabiegał. - Jeśli chodzi o decyzję wydaną dla wojska, to takiego wniosku nie było - informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta w Szczecinie. Polski Związek Łowiecki podaje, że nie mogło tu być mowy o polowaniu. PZŁ wszczął też postępowanie w tej sprawie. "Zatrzymani to pracownicy jednej z firm zajmującej się odłowem i uśmierceniem dzików na terenach miejskich" - brzmi fragment oświadczenia Polskiego Związku Łowieckiego.

Śmierć żołnierza na strzelnicy w Szczecinie
Śmierć żołnierza na strzelnicy w Szczecinietvn24.pl

Wiele pytań

Czy to kolejny tragiczny przypadek, gdy myśliwy pomylił człowieka z dzikiem? I to na wojskowym terenie? Marcin Kostrzyński, przyrodnik, miłośnik zwierząt, który wiele lat temu z myślistwem zerwał, nie jest zaskoczony. - W Toruniu nie wolno wejść grzybiarzom na poligon, ale wolno myśliwym. Oni polują w pasach, gdzie prowadzone są ćwiczenia artyleryjskie - tłumaczy Marcin Kostrzyński, koalicja "Niech Żyją!".

Rośnie lista doniesień o pomyleniu z dzikiem żony, kolegi, żubra, konia, traktora. - Znam rodziny osób, które zginęły wskutek oddania strzału przez myśliwego. Takich wypadków śmiertelnych zawsze co roku jest kilka, zranień - od kilkunastu do kilkudziesięciu - przekonuje Tomasz Zdrojewski, koalicja "Niech Żyją!".

Strzelnica Garnizonowa Kompleks Nr 1915 KrzekowoMapy Google

Ustawa sprzed pięciu lat zakładała, że myśliwi, tak jak na przykład ochroniarze, będą musieli cyklicznie badać między innymi wzrok i wykonywać testy psychologiczne. - Sami myśliwi uważają, że czterech na 10 myśliwych nie jest tak naprawdę zdolnych do wykonywania polowania z przyczyn zdrowotnych - podkreśla Marcin Kostrzyński.

Sejm poprzedniej kadencji ukradkiem przepis o badaniach uchylił. 130 tysięcy polskich myśliwych, bez regularnych badań, może strzelać. - To się musi zmienić - mówi adwokatka Karolina Kuszlewicz i proponuje więcej zmian. - Wyłączenie tych terenów, które mają takie specjalne znaczenie społeczne, na przykład lasów podmiejskich, z polowań w ogóle. To powinny być tereny, które są jednoznacznie bezpieczne dla mieszkańców - zaznacza Karolina Kuszlewicz, adwokatka z kancelarii "Nad Wisłą". Prokuratura domaga się, by myśliwy oskarżony o śmierć żołnierza pozostał w areszcie.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Bielecki/PAP

Pozostałe wiadomości

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski Boeing 787 wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow do Nowego Jorku. Maszyna napędzana jest zużytym olejem i odpadami z produkcji kukurydzy. Linie lotnicze wróżą przełom, a ekolodzy kręcą nosem na emisję dwutlenku węgla.

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, a Izrael uwolnił z więzień 150 Palestyńczyków. Trwający rozejm w walkach jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. Jednak coraz głośniej płyną też apele o skupieniu się na dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"To rząd zombie", "widzimy akt farsy", "to administracja skazana na porażkę" - w ten sposób o powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego piszą zagraniczne media. Jak tłumaczą, ten rząd nie ma szans na uzyskanie większości, ale jego powołanie przez Andrzeja Dudę pozwala PiS-owi kupić trochę czasu przed utratą władzy.

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Autor:
Hubert
Kijek
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS