Zmiany w Kodeksie karnym uderzą w lekarzy? "Sorry, Winnetou. Płacisz albo siedzisz"

30.05.2019 | Zmiany w Kodeksie karnym uderzą w lekarzy? "Sorry, Winnetou. Płacisz albo siedzisz"
30.05.2019 | Zmiany w Kodeksie karnym uderzą w lekarzy? "Sorry, Winnetou. Płacisz albo siedzisz"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
30.05.2019 | Zmiany w Kodeksie karnym uderzą w lekarzy? "Sorry, Winnetou. Płacisz albo siedzisz"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Czy znowelizowany Kodeks karny będzie batem na lekarzy? Miał być na pedofilów, ale artykuł 155. mówi o karach bez zawieszenia - do 10 lat - za nieumyślne spowodowanie śmierci, czyli - jak dodają lekarze - na przykład za lekarski błąd.

W środowisku medycznym powiało grozą.

Lekarz ze śmiercią mierzy się najczęściej. Powikłania mogą zdarzyć się zawsze. Nieoczekiwanie. Lekarze - planowane przez resort ministra Zbigniewa Ziobry zwiększenie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci i to bez możliwości warunkowego zawieszenia przy karze powyżej jednego roku więzienia - odebrali bardzo osobiście.

- Sorry, Winnetou. Płacisz albo siedzisz - tak ten pomysł skwitował dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki "Bocian" w Białymstoku. - Presja tak restrykcyjnych przepisów na pewno wpłynie na postępowanie medyczne, ponieważ każdy będzie uciekał od wiszącej nad nim kary - dodaje.

Dziś zakres kary to od 3 miesięcy do 5 lat. Po zmianach ma być od roku do 10 lat więzienia, a za spowodowanie śmierci więcej niż jednej osoby, czyli na przykład rodzącej matki i noworodka - to już 15 lat.

Protest lekarzy

Naczelna Izba Lekarska oczekuje od ministerstwa wyjaśnień i zamierza pomysł zaostrzenia przepisów oprotestować z obawy przez medycyną asekuracyjną.

- Można ją sprowadzić do tego, że interes osoby, która udziela pomocy jest większy niż osoby, która oczekuje tej pomocy - tłumaczy Krzysztof Madej, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Skutki strachu lekarza przed podjęciem decyzji nad stołem operacyjnym trudno sobie nawet wyobrazić.

- My uważamy, że zamiast karać lekarzy i wysyłać ich do więzienia, dużo lepsze byłoby wprowadzenie takiego systemu, w którym cały czas dbalibyśmy o jakość - mówi Damian Petecki, rezydent anestezjologii i intensywnej terapii oraz członek Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

NIK: system niedomaga

W świetle nowych zagrożeń karnych trudno oczekiwać poprawy jakości w systemie, którego organizację najnowszy raport NIK ocenia fatalnie.

- Wykonywać mogą operacje bardzo skomplikowane, często nowatorskie, często po raz pierwszy wykonywane. Jak oni będą mieli za sobą oddech Ziobry, to oni nie będą chcieli tego robić i ja ich rozumiem - mówi Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia z ramienia Platformy Obywatelskiej.

- Primum non nocere - po pierwsze nie szkodzić. Pytanie, czy pan Ziobro pomógł pacjentom, czy czasem nie zaszkodził - Jakub Stefaniak, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pytanie zasadnicze. 12 lat temu minister zachwiał polską transplantologią, "wydając" wyrok na kardiochirurga Mirosława G., którego pacjent nie doczekał przeszczepu.

Lekarza Sąd Najwyższy uniewinnił, ale zaufanie do transplantologii, a co za tym idzie - liczba przeszczepów - drastycznie spadły.

Prawnicy alarmują

- Nie jesteśmy bogami wbrew dowcipom, które się o chirurgach opowiada. Nam też zdarzają się błędy. Jeżeli ja teraz próbując podjąć właściwą decyzję mam jeszcze czuć na plecach oddech prokuratora i perspektywę na przykład roku więzienia, to mi zdecydowanie nie ułatwia pracy - mówi prof. Jerzy Sieńko transplantolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Minister Ziobro sprawy nie komentuje. Jego zastępca przekonuje, że zmieniany przepis dotyczy tylko zwykłych bandytów.

- Do tej pory kara za brutalne pobicia ze skutkiem śmiertelnym była taka sama jak za malowanie graffiti, za wandalizm na przykład, czy też za fałszowanie legitymacji szkolnej - tłumaczy Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Prawnicy ten przepis interpretują jednak inaczej. - Wśród osób, których to szczególnie dotyczy na pewno możemy wymienić personel medyczny, lekarzy, pielęgniarki, na pewno może dotyczyć kierowców - mówi Krzysztof Mitoraj, adwokat.

Nowa ustawa po poprawkach Senatu wróciła już do Sejmu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS