Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"

28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"
28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"
Fakty TVN
28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"Fakty TVN

- Jak oglądamy płonące lasy w Australii, to wydaje nam się, że nam to nie grozi. Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska na przykład, i wtedy zobaczymy, że to nie jest tak daleko - przekonuje ekspert PAN profesor Szymon Malinowski. Z powodu zmian klimatycznych Polsce grozi susza. W filmie dokumentalnym "Można panikować" profesor Malinowski przekonuje, by wziąć problem zmian klimatycznych na poważnie. Polskie miasta wychodzą z inicjatywą powstrzymania odwadniania Polski.

Fizyk atmosfery profesor Szymon Malinowski od lat wzywa, by zatrzymać zmiany klimatu. - Boję się, że jestem przedstawicielem ostatniego pokolenia, które doświadczyło stabilnego klimatu. (...) Ludzie nie mają wiedzy, a poglądy. Nie wiedzą, ale myślą, że wiedzą lepiej. Ktoś to musi prostować - mówi w filmie "Można panikować".

Dziś profesor Szymon Malinowski, przewodniczący zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, prostuje myślenie tych, którzy pocieszają się deszczem. Kilka dni opadów suszy nie zapobiegnie.

- Wycinamy drzewa na potęgę (...) Boimy się tego, że może jakaś gałąź spadnie nam na głowę albo zniszczy, nie daj Boże, samochód, natomiast nie mówimy o tym, że wycinanie tego drzewa ze względów bezpieczeństwa wodnego jest większym zagrożeniem - przekonuje.

Wody już jest tak mało, że w Toruniu nie można wpłynąć sprzętem do budowy tymczasowej przeprawy na Wiśle. Miała powstać na czas remontu starego mostu. - Stan wody bardzo długo już utrzymuje się zdecydowanie poniżej 200 cm, mamy około 160-165 cm - informuje klimatolog Rafał Maszewski.

Miasta biorą sprawy w swoje ręce

Byśmy nie sięgnęli dna, samorządowcy z Unii Metropolii Polskich zdeklarowali, że zapobieganie skutkom suszy będą traktować priorytetowo. - Susza jest tak samo problemem każdego miasta, gminy, całego kraju - uważa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Miasta zobowiązały się "łapać wodę": sadzić rośliny, które ją zatrzymają. - Problemem Łodzi jest ucieczka tej wody. Jak wiemy, odkrywka w Bełchatowie spowodowała olbrzymi lej - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W Krakowie powstaje staw na siedem milionów litrów deszczówki, która dziś spływa z ponad hektarowego dachu hali sportowo-widowiskowej i marnuje się.

- Żeby gromadzić wodę na te trudne czasy. Coraz więcej drzew wymaga podlewania, coraz więcej rabat ozdobnych. Deszcze coraz skromniejsze i rzadsze - tłumaczy Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

"Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska"

Właśnie to uświadamia film Johnatana Ramseya, Amerykanina, który od dekady mieszka w Polsce. Dokument "Można panikować" będzie można oglądać od 1 czerwca w internecie, na razie przez tydzień. Najważniejsze w nim to, co radzi ekspert - profesor Malinowski.

- Jeżeli tego nie zrobimy, to nasze dzieci nie będą miały przyszłości, nie będzie wody, będzie susza, będzie chaos - wymienia Jonathan L. Ramsey, reżyser "Można panikować".

- Jak oglądamy płonące lasy w Australii, to wydaje nam się, że nam to nie grozi. Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska na przykład, i wtedy zobaczymy, że to nie jest tak daleko - komentuje prof. Malinowski.

Wciąż jeszcze mamy szansę, by bliskie i dalekie katastrofalne zmiany powstrzymać. Pytanie, czy z szansy skorzystamy.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fragm. filmu "Można panikować", reż. Jonathan L. Ramsey, prod. Ramsey United, 2020

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN