Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"

28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"
28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"
Fakty TVN
28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"Fakty TVN

- Jak oglądamy płonące lasy w Australii, to wydaje nam się, że nam to nie grozi. Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska na przykład, i wtedy zobaczymy, że to nie jest tak daleko - przekonuje ekspert PAN profesor Szymon Malinowski. Z powodu zmian klimatycznych Polsce grozi susza. W filmie dokumentalnym "Można panikować" profesor Malinowski przekonuje, by wziąć problem zmian klimatycznych na poważnie. Polskie miasta wychodzą z inicjatywą powstrzymania odwadniania Polski.

Fizyk atmosfery profesor Szymon Malinowski od lat wzywa, by zatrzymać zmiany klimatu. - Boję się, że jestem przedstawicielem ostatniego pokolenia, które doświadczyło stabilnego klimatu. (...) Ludzie nie mają wiedzy, a poglądy. Nie wiedzą, ale myślą, że wiedzą lepiej. Ktoś to musi prostować - mówi w filmie "Można panikować".

Dziś profesor Szymon Malinowski, przewodniczący zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, prostuje myślenie tych, którzy pocieszają się deszczem. Kilka dni opadów suszy nie zapobiegnie.

- Wycinamy drzewa na potęgę (...) Boimy się tego, że może jakaś gałąź spadnie nam na głowę albo zniszczy, nie daj Boże, samochód, natomiast nie mówimy o tym, że wycinanie tego drzewa ze względów bezpieczeństwa wodnego jest większym zagrożeniem - przekonuje.

Wody już jest tak mało, że w Toruniu nie można wpłynąć sprzętem do budowy tymczasowej przeprawy na Wiśle. Miała powstać na czas remontu starego mostu. - Stan wody bardzo długo już utrzymuje się zdecydowanie poniżej 200 cm, mamy około 160-165 cm - informuje klimatolog Rafał Maszewski.

Miasta biorą sprawy w swoje ręce

Byśmy nie sięgnęli dna, samorządowcy z Unii Metropolii Polskich zdeklarowali, że zapobieganie skutkom suszy będą traktować priorytetowo. - Susza jest tak samo problemem każdego miasta, gminy, całego kraju - uważa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Miasta zobowiązały się "łapać wodę": sadzić rośliny, które ją zatrzymają. - Problemem Łodzi jest ucieczka tej wody. Jak wiemy, odkrywka w Bełchatowie spowodowała olbrzymi lej - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W Krakowie powstaje staw na siedem milionów litrów deszczówki, która dziś spływa z ponad hektarowego dachu hali sportowo-widowiskowej i marnuje się.

- Żeby gromadzić wodę na te trudne czasy. Coraz więcej drzew wymaga podlewania, coraz więcej rabat ozdobnych. Deszcze coraz skromniejsze i rzadsze - tłumaczy Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

"Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska"

Właśnie to uświadamia film Johnatana Ramseya, Amerykanina, który od dekady mieszka w Polsce. Dokument "Można panikować" będzie można oglądać od 1 czerwca w internecie, na razie przez tydzień. Najważniejsze w nim to, co radzi ekspert - profesor Malinowski.

- Jeżeli tego nie zrobimy, to nasze dzieci nie będą miały przyszłości, nie będzie wody, będzie susza, będzie chaos - wymienia Jonathan L. Ramsey, reżyser "Można panikować".

- Jak oglądamy płonące lasy w Australii, to wydaje nam się, że nam to nie grozi. Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska na przykład, i wtedy zobaczymy, że to nie jest tak daleko - komentuje prof. Malinowski.

Wciąż jeszcze mamy szansę, by bliskie i dalekie katastrofalne zmiany powstrzymać. Pytanie, czy z szansy skorzystamy.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fragm. filmu "Można panikować", reż. Jonathan L. Ramsey, prod. Ramsey United, 2020

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS