Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"

28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"
28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"
Fakty TVN
28.05.2020 | Zmiany klimatyczne dotykają również Polskę. "Można panikować"Fakty TVN

- Jak oglądamy płonące lasy w Australii, to wydaje nam się, że nam to nie grozi. Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska na przykład, i wtedy zobaczymy, że to nie jest tak daleko - przekonuje ekspert PAN profesor Szymon Malinowski. Z powodu zmian klimatycznych Polsce grozi susza. W filmie dokumentalnym "Można panikować" profesor Malinowski przekonuje, by wziąć problem zmian klimatycznych na poważnie. Polskie miasta wychodzą z inicjatywą powstrzymania odwadniania Polski.

Fizyk atmosfery profesor Szymon Malinowski od lat wzywa, by zatrzymać zmiany klimatu. - Boję się, że jestem przedstawicielem ostatniego pokolenia, które doświadczyło stabilnego klimatu. (...) Ludzie nie mają wiedzy, a poglądy. Nie wiedzą, ale myślą, że wiedzą lepiej. Ktoś to musi prostować - mówi w filmie "Można panikować".

Dziś profesor Szymon Malinowski, przewodniczący zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, prostuje myślenie tych, którzy pocieszają się deszczem. Kilka dni opadów suszy nie zapobiegnie.

- Wycinamy drzewa na potęgę (...) Boimy się tego, że może jakaś gałąź spadnie nam na głowę albo zniszczy, nie daj Boże, samochód, natomiast nie mówimy o tym, że wycinanie tego drzewa ze względów bezpieczeństwa wodnego jest większym zagrożeniem - przekonuje.

Wody już jest tak mało, że w Toruniu nie można wpłynąć sprzętem do budowy tymczasowej przeprawy na Wiśle. Miała powstać na czas remontu starego mostu. - Stan wody bardzo długo już utrzymuje się zdecydowanie poniżej 200 cm, mamy około 160-165 cm - informuje klimatolog Rafał Maszewski.

Miasta biorą sprawy w swoje ręce

Byśmy nie sięgnęli dna, samorządowcy z Unii Metropolii Polskich zdeklarowali, że zapobieganie skutkom suszy będą traktować priorytetowo. - Susza jest tak samo problemem każdego miasta, gminy, całego kraju - uważa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Miasta zobowiązały się "łapać wodę": sadzić rośliny, które ją zatrzymają. - Problemem Łodzi jest ucieczka tej wody. Jak wiemy, odkrywka w Bełchatowie spowodowała olbrzymi lej - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W Krakowie powstaje staw na siedem milionów litrów deszczówki, która dziś spływa z ponad hektarowego dachu hali sportowo-widowiskowej i marnuje się.

- Żeby gromadzić wodę na te trudne czasy. Coraz więcej drzew wymaga podlewania, coraz więcej rabat ozdobnych. Deszcze coraz skromniejsze i rzadsze - tłumaczy Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

"Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska"

Właśnie to uświadamia film Johnatana Ramseya, Amerykanina, który od dekady mieszka w Polsce. Dokument "Można panikować" będzie można oglądać od 1 czerwca w internecie, na razie przez tydzień. Najważniejsze w nim to, co radzi ekspert - profesor Malinowski.

- Jeżeli tego nie zrobimy, to nasze dzieci nie będą miały przyszłości, nie będzie wody, będzie susza, będzie chaos - wymienia Jonathan L. Ramsey, reżyser "Można panikować".

- Jak oglądamy płonące lasy w Australii, to wydaje nam się, że nam to nie grozi. Przyjdzie fala upałów i zapłonie Puszcza Kampinoska na przykład, i wtedy zobaczymy, że to nie jest tak daleko - komentuje prof. Malinowski.

Wciąż jeszcze mamy szansę, by bliskie i dalekie katastrofalne zmiany powstrzymać. Pytanie, czy z szansy skorzystamy.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fragm. filmu "Można panikować", reż. Jonathan L. Ramsey, prod. Ramsey United, 2020

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS