Zjednoczona Prawica ma tworzyć nowy rząd, ale jej politycy są zajęci szukaniem przyczyn porażki

Źródło:
Fakty TVN
Zjednoczona Prawica ma tworzyć nowy rząd, ale jej politycy są zajęci szukaniem przyczyn porażki
Zjednoczona Prawica ma tworzyć nowy rząd, ale jej politycy są zajęci szukaniem przyczyn porażki
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Zjednoczona Prawica ma tworzyć nowy rząd, ale jej politycy są zajęci szukaniem przyczyn porażkiJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Każda w Polsce wie, jaki jest wynik wyborów, ale PiS przekonuje, że on się nie przełoży na wybór nowego rządu, bo większość opozycji w Sejmie ma być tylko pozorna. Nic na to nie wskazuje. To Zjednoczona Prawica jest coraz mniej zjednoczona, kłóci się i szuka winnych porażki, której jednocześnie zaprzecza. 

To najbardziej zaskakujący głos z Pałacu Prezydenckiego. Paweł Sałek - doradca prezydenta - stwierdził, że o większości sejmowej słyszy się tylko w doniesieniach medialnych. Jednak faktem medialnym nie jest wyborczy wynik dający większość demokratycznej opozycji, tak jak faktem medialnym nie jest deklaracja Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy o budowaniu rządu - szczególnie, że to wszystko było także treścią konsultacji u prezydenta.

To konkrety, którym PiS próbuje przeciwstawić coś takiego. - Stany Zjednoczone są w pełni świadome, że jeżeli upadnie rząd Prawa i Sprawiedliwości, to będzie będzie zagrożenie, iż dojdzie do wojny światowej - powiedział Antoni Macierewicz. Naprawdę to powiedział, że światu grozi trzecia wojna światowa, jeśli PiS straci władzę. Wszystko wskazuje na to, że straci, co pośrednio przyznaje nawet Przemysław Czarnek. - To jest nasz problem, oczywiście. Nie zadbaliśmy o potencjalnego koalicjanta w ciągu ostatnich zwłaszcza dwóch lat - podkreśla minister edukacji.

Wątpliwe dotacje i pieniądze przyznawane ludziom powiązanym z PiS
Wątpliwe dotacje i pieniądze przyznawane ludziom powiązanym z PiSTVN24

Głosy krytyki

Dużą większą listę błędów tej kampanii PiS-u przedstawił Jarosław Zieliński. Kiedyś silny człowiek PiS-u, dzisiaj trochę na bocznym torze. Jarosław Zieliński krytykuje faworyzowanie członków rządu na listach PiS-u i tzw. piątkę dla zwierząt. Dalej lista błędów PiS-u jego autorstwa jest jeszcze bardziej zaskakująca. - Nie zdemolowaliśmy tego napływu zboża w sposób skuteczny, na początku. Potem dopiero to wszystko zostało jakoś uregulowane. No i prawdopodobnie też zaszkodziła nam sprawa wyroku Trybunału Konstytucyjnego, sprawa aborcyjna. Ja, nawiasem mówiąc, nie podpisałem się pod tym wnioskiem, bo wiedziałem, że tak czy inaczej będzie z tego awantura - zaznaczył 17 października Jarosław Zieliński.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Piotr Wawrzyk zabrał głos. Pisze o "oczyszczeniu nazwiska"

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk prowadził z rozmachem kampanię w internecie, ale na finiszu tę kampanię mocno zakłóciła afera wizowa. Teraz wiceminister wydał oświadczenie. Napisał, że jest pewien, że jego nazwisko zostanie oczyszczone.

Wiceminister Michał Woś mówił o odpowiedzialności premiera za wynik PiS-u. - Bardzo wiele osób wskazuje na chociażby małych przedsiębiorców i ten cały gigantyczny bałagan, który był wywołany przez ten nowy ład, który zaproponował pan premier Morawiecki - przekazał Michał Woś 24 października. Wiceminister Woś nie przypomina jednak o tym, że Polski Ład firmował nazwiskiem, obecnością i komplementami także Zbigniew Ziobro. Obok Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego - do którego należał pierwszy, ostatni i najważniejszy głos w tej kampanii PiS.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS