Ziobryści odcinają się od Funduszu Sprawiedliwości. "Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji"

Źródło:
Fakty TVN
Ziobryści odcinają się od Funduszu Sprawiedliwości. "Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji"
Ziobryści odcinają się od Funduszu Sprawiedliwości. "Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Ziobryści odcinają się od Funduszu Sprawiedliwości. "Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji"Maciej Knapik/Fakty TVN

Im więcej wiemy o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości, tym mniej polityków Suwerennej Polski przyznaje się, że miało z nim cokolwiek wspólnego. Przede wszystkim Sebastian Kaleta, były wiceminister sprawiedliwości, i Jan Kanthak, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie przeszkadza im to bronić kontrowersyjnego projektu Fundacji Profeto, która z Funduszu Sprawiedliwości otrzymała 66 milionów złotych.

Na konferencji prasowej Suwerennej Polski o Funduszu Sprawiedliwości były rzecznik ministerstwa i były wiceminister jednoznacznie zaprzeczyli, żeby mieli cokolwiek wspólnego z Funduszem Sprawiedliwości.

- Nie nadzorowałem departamentów obsługujących Fundusz Sprawiedliwości - stwierdził Sebastian Kaleta, były wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski. - Co, uważa pan, że rzecznik odpowiada za nadzór departamentów w ministerstwie? Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji - odpowiedział Jan Kanthak, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto i jak oceniał ofertę księdza Michała O.? I kto za to dostał zarzuty?

"Mieliśmy do czynienia tak naprawdę z klasyczną ustawką"

To nie była prowokacja, ale pytanie. Skoro nie nadzorowali Funduszu, to skąd taka niezachwiana pewność, że w sprawie choćby Fundacji Profeto i budowanego obiektu wszystko było w porządku? - To jest realne dzieło, które ma pomagać osobom pokrzywdzonym - powiedział Kaleta. - Jedyne takie miejsce w Polsce - dodał Kanthak.

Konferencja prasowa odbyła się przed ośrodkiem przy ulicy Dobrodzieja w Warszawie, który jest projektem Fundacji Profeto. Fundusz Sprawiedliwości wypłacił ponad 66 milionów złotych na budowę tego ośrodka.

- Mieliśmy do czynienia tak naprawdę z klasyczną ustawką, z klasycznym ustawianiem konkursu pod konkretną organizację - skomentował Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej. Zarzuty usłyszeli urzędnicy ministerstwa i ksiądz prowadzący fundację. Trzy osoby trafiły do aresztu. Zdaniem polityków Suwerennej Polski jest to skandal, chociaż sami twierdzą, że nie mieli nic wspólnego z Funduszem Sprawiedliwości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS