Ziobryści odcinają się od Funduszu Sprawiedliwości. "Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji"

Źródło:
Fakty TVN
Ziobryści odcinają się od Funduszu Sprawiedliwości. "Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji"
Ziobryści odcinają się od Funduszu Sprawiedliwości. "Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Ziobryści odcinają się od Funduszu Sprawiedliwości. "Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji"Maciej Knapik/Fakty TVN

Im więcej wiemy o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości, tym mniej polityków Suwerennej Polski przyznaje się, że miało z nim cokolwiek wspólnego. Przede wszystkim Sebastian Kaleta, były wiceminister sprawiedliwości, i Jan Kanthak, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie przeszkadza im to bronić kontrowersyjnego projektu Fundacji Profeto, która z Funduszu Sprawiedliwości otrzymała 66 milionów złotych.

Na konferencji prasowej Suwerennej Polski o Funduszu Sprawiedliwości były rzecznik ministerstwa i były wiceminister jednoznacznie zaprzeczyli, żeby mieli cokolwiek wspólnego z Funduszem Sprawiedliwości.

- Nie nadzorowałem departamentów obsługujących Fundusz Sprawiedliwości - stwierdził Sebastian Kaleta, były wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski. - Co, uważa pan, że rzecznik odpowiada za nadzór departamentów w ministerstwie? Traktuję pana pytanie jako próbę jakiejś prowokacji - odpowiedział Jan Kanthak, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto i jak oceniał ofertę księdza Michała O.? I kto za to dostał zarzuty?

"Mieliśmy do czynienia tak naprawdę z klasyczną ustawką"

To nie była prowokacja, ale pytanie. Skoro nie nadzorowali Funduszu, to skąd taka niezachwiana pewność, że w sprawie choćby Fundacji Profeto i budowanego obiektu wszystko było w porządku? - To jest realne dzieło, które ma pomagać osobom pokrzywdzonym - powiedział Kaleta. - Jedyne takie miejsce w Polsce - dodał Kanthak.

Konferencja prasowa odbyła się przed ośrodkiem przy ulicy Dobrodzieja w Warszawie, który jest projektem Fundacji Profeto. Fundusz Sprawiedliwości wypłacił ponad 66 milionów złotych na budowę tego ośrodka.

- Mieliśmy do czynienia tak naprawdę z klasyczną ustawką, z klasycznym ustawianiem konkursu pod konkretną organizację - skomentował Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej. Zarzuty usłyszeli urzędnicy ministerstwa i ksiądz prowadzący fundację. Trzy osoby trafiły do aresztu. Zdaniem polityków Suwerennej Polski jest to skandal, chociaż sami twierdzą, że nie mieli nic wspólnego z Funduszem Sprawiedliwości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS