Długa lista nieobecności Zbigniewa Ziobry na posiedzeniach rządu. Resort tłumaczy to "pilnymi obowiązkami"

07.11.2019 | Długa lista nieobecności Zbigniewa Ziobry na posiedzeniach rządu. Resort tłumaczy to "pilnymi obowiązkami"
07.11.2019 | Długa lista nieobecności Zbigniewa Ziobry na posiedzeniach rządu. Resort tłumaczy to "pilnymi obowiązkami"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
07.11.2019 | Długa lista nieobecności Zbigniewa Ziobry na posiedzeniach rządu. Resort tłumaczy to "pilnymi obowiązkami"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Na ostatnim posiedzeniu rządu tej kadencji Sejmu nie było ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Nie było go też na poprzednim i wcześniej też nie. Ostatnio widziano Zbigniewa Ziobrę na posiedzeniu rządu na początku września. Wygląda na to, że jego konflikt z premierem Mateuszem Morawieckim nie gaśnie. Resort twierdzi, że Zbigniew Ziobro był nieobecny, bo zatrzymały go "pilne obowiązki" prokuratora generalnego.

W środę 6 listopada odbyło się ostatnie posiedzenie rządu upływającej kadencji Sejmu. Premier Mateusz Morawiecki podziękował ministrom za "ogromny wysiłek, ogromny trud".

Tych podziękowań premiera nie wysłuchał Zbigniew Ziobro. Nie było go.

29 października na posiedzeniu rządu też nie było Zbigniewa Ziobry. 22 października też był nieobecny. Tak samo nie było go: 15 października, 1 października, 24 września i 17 września.

Przez dwa miesiące Zbigniew Ziobro nie był obecny na posiedzeniach Rady Ministrów.

- Typowe dla polityków Zjednoczonej Prawicy, że oni zajmują się na początku tym, co mogą dla siebie zabrać, a nie tym, co mogą zrobić dla obywateli - komentuje poseł PO Marcin Kierwiński. - Nieprzychodzenie na posiedzenie Rady Ministrów tylko pokazuje, że on (Ziobro - przyp. red.), niestety, chyba do tej roli nie dorósł - uznaje poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka.

- To jest najważniejszy punkt w kalendarzu każdego ministra i dziwię się bardzo, że do takiej sytuacji mogło dojść, bo to oznacza, że minister uchyla się od swojego podstawowego obowiązku - ocenia poseł PO i były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

"Pragnę uspokoić widzów TVN-u"

Ostatni raz Zbigniew Ziobro na posiedzeniu rządu zjawił się dwa miesiące temu, 10 września.

- Wiceministrowie są od tego również, aby zastępować na posiedzeniach Rady Ministrów swoich szefów - informuje Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

- Minister sprawiedliwości jest o wszystkim poinformowany i jest w bieżącym kontakcie z premierem, jak i innymi ministrami, więc pragnę uspokoić widzów TVN-u, że na pewno pan minister Ziobro jest cały czas na posterunku - twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Nieobecność rzeczywiście zdarza się każdemu ministrowi, ale za każdym razem to sprawa poważna. Każdy minister wyznaczał zastępstwo, ale w przypadku Zbigniewa Ziobry to były dwa miesiące nieobecności, i to nie z powodu choroby.

Pilniejsze obowiązki

Gdy Zbigniew Ziobro nie pracował na posiedzeniach rządu, to prowadził kampanię wyborczą. Swoją i swoich wiceministrów. Bywał też w siedzibie PiS-u.

- Jest to w oczywisty sposób ostentacja związana z tym, że Zbigniew Ziobro trafnie definiuje, kto jest rzeczywistym szefem rządu. Nie jest nim Mateusz Morawiecki - komentuje poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński.

Nieoficjalnie politycy PiS-u mnożą anegdoty o wzajemnej niechęci Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry w związku z walką o wpływy w spółkach Skarbu Państwa. - Nie ma takiego konfliktu - zapewnił 29 października w "Kropce nad i" TVN24 wiceminister Sebastian Kaleta.

- Być może w ramach protestu w tej sytuacji Zbigniew Ziobro postanowił nie brać udziału w obradach rządu, bo nie będzie przebywał w jednym pomieszczeniu z premierem Morawieckim - spekuluje szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Próbowaliśmy uzyskać w Ministerstwie Sprawiedliwości informację o tym, dlaczego ministra Zbigniewa Ziobry nie ma na posiedzeniach rządu. Resort odpowiedział, że powodem nieobecności ministra Zbigniewa Ziobry były w zdecydowanej większości "pilne obowiązki" prokuratora generalnego.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS