Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"

11.12.2020 | Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"
11.12.2020 | Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
11.12.2020 | Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Zbigniew Ziobro kompromis osiągnięty przez Polskę i Węgry w sprawie mechanizmu praworządności nazywa "błędem". O "miękiszonie" już po szczycie nie wspominał, za to Włodzimierz Czarzasty nazwał Zbigniewa Ziobrę "głupiszonem". - Pytanie, czy chcemy być w takim rządzie, ale niektórzy stawiają też pytanie, co jest alternatywą dla takiego rządu - tak nastroje w Solidarnej Polsce opisał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Zbigniew Ziobro w piątek nie zorganizował konferencji prasowej, na której mówiłby o "miękiszonie". Za to opozycja nawiązywała do tamtych jego słów i je rozwijała.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty lansuje hasło "głupiszon" po tym, jak minister sprawiedliwości wylansował swoje "nie można być miękiszonem". - Za chwilę Ziobro wejdzie i powie, że był źle zrozumiany. Przeprosi, poliże, pocałuje po rękach, pocałuje po stopach, i się temat zamknie - tak lider SLD widzi przyszłość Zbigniewa Ziobry w obozie władzy.

W piątek o żadnym publicznym pojednaniu Zbigniewa Ziobry z Mateuszem Morawieckim nie było mowy. Premier trzy razy w ciągu doby ogłosił sukces, a politycy Solidarnej Polski to podważali. - Powiódł się nasz plan uzyskania wyjątkowego budżetu - powiedział na lotnisku premier Mateusz Morawiecki.

- Ten ogłaszany sukces to nie jest żaden sukces, to jest po prostu błąd, bo zgodziliśmy się na świstek deklaracji politycznych - skomentował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Nawet zwolennicy Zjednoczonej Prawicy mogą być zdezorientowani, gdy od premiera słyszą zapewnienia o sukcesie albo wielkim sukcesie, a w tym samym czasie Zbigniew Ziobro w oświadczeniu nazywa błędem decyzję o przyjęciu rozporządzenia, które jego zdaniem stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności. Mocne oświadczenie - nawet, jeśli nie pada w nim słowo "miękiszon".

- Jeżeli (Zbigniew Ziobro - przyp. red.) teraz nie wyjdzie z rządu, nie pokaże swojego zdecydowanego weta wobec rządu własnego, to on będzie tym miękiszonem - skomentował były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Żaden z opozycyjnych polityków aż tak nie skrytykował brukselskich dokonań Mateusza Morawieckiego jak eurodeputowana Solidarnej Polski Beata Kempa - ona napisała, że "właśnie uroczyście oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw, z uśmiechem, oprawą PR-ową i ku radości tych, którzy nigdy Polski nie mieli w sercu".

Różne głosy w Solidarnej Polsce

Solidarna Polska zapowiedziała rozmowy o pozostaniu w rządzie i koalicji.

- Część głosów mówi za tym, że trzeba wyjść z rządu, pytanie, czy chcemy być w takim rządzie, ale po drugie niektórzy stawiają też pytanie, co jest alternatywą dla takiego rządu - tak nastroje w Solidarnej Polsce opisał Michał Woś.

- Przedterminowe wybory nie byłyby dobre dla Polski, ani dla Solidarnej Polski - ocenił wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin.

- Jest tak wiele spraw, które nas łączy, jest tak wiele tematów, które warto dalej zmieniać - tak premier Mateusz Morawiecki ocenił perspektywy swojej współpracy ze Zbigniewem Ziobrą.

- Kwestia bezkarności, kwestia spółek Skarbu Państwa, kwestia władzy, podziału łupów, to jest dzisiaj to, co spaja ten obóz - stwierdził poseł PO Cezary Tomczyk.

Drugim wielkim nieobecnym był w piątek Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych. Obok Zbigniewa Ziobry to ten polityk Solidarnej Polski najczęściej dyktował premierowi przed szczytem, że ma być "weto albo śmierć".

Janusz Kowalski napisał na Twitterze tylko "..." - trzy kropki - gdy już wiedział, że nie ma weta, że premier nie posłuchał jego i Zbigniewa Ziobry.

Nawet opozycja chwali premiera - choć w specyficzny sposób.

- Sukcesem Morawieckiego nie jest to, co uzyskał dla Polski, tylko to, że uzyskał zgodę Kaczyńskiego na niepopełnienie samobójstwa - uznał eurodeputowany PO Radosław Sikorski.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS