Zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Światowe media piszą o akcji w Pałacu Prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN
Zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Światowe media piszą o aresztowaniu w Pałacu Prezydenckim
Zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Światowe media piszą o aresztowaniu w Pałacu Prezydenckim
Anna Czerwińska/Fakty TVN
"Polska pogrążona w politycznym chaosie". Światowe media piszą o aresztowaniu w Pałacu PrezydenckimAnna Czerwińska/Fakty TVN

Skazani politycy goszczący przez wiele godzin w Pałacu Prezydenckim, by uniknąć zatrzymania, szybka akcja policji i osadzenie ich w więzieniu wywołało falę komentarzy w najważniejszych mediach na świecie. Czytamy w nich między innymi o "niebywałej sytuacji" i "dramatycznej eskalacji konfliktu".

"Polska pogrążona w politycznym chaosie po aresztowaniu dwóch parlamentarzystów", "Aresztowanie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w dniu bezprecedensowego politycznego teatru" - piszą zagraniczne media o wtorkowym zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Większość relacji z Warszawy media poświęcają na wytłumaczenie zawiłej sytuacji. - Dosłownie dwie trzecie takich materiałów są poświęcane wyjaśnieniu wstępnemu, o co w ogóle chodzi, jakie jest tło, na czym polega konflikt, kim są osoby dramatu - wyjaśnia Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji.

Czytelnicy brytyjskiego "Guardiana" mogli na bieżąco śledzić kolejne doniesienia w tej sprawie. Z kolei Politico pisze, że "w obliczu dramatycznej eskalacji walki Polski o przywrócenie praworządności policja wkroczyła do Pałacu Prezydenckiego i zatrzymała dwóch parlamentarzystów, ukrywających się pod ochroną prezydenta Andrzeja Dudy". Portal dodaje, że obaj zostali skazani na kary więzienia za nadużycie władzy.

"Aresztowania stanowią sedno walki między Dudą a nowym premierem Donaldem Tuskiem, który dąży do rozliczenia ośmiu lat rządów nacjonalistycznej, konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, wykorzeniając lojalistów poprzedniej administracji z kluczowych instytucji, takich jak media, sądy i spółki skarbu państwa" - można przeczytać w artykule.

Czytaj także: Kalendarium wydarzeń w sprawie zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

- W Polsce istnieje ogromny polityczny podział, są też problemy z systemem sądowniczym - jeden sąd mówi jedno, drugi sąd mówi drugie, jedna partia mówi, że ten sąd jest stronniczy, druga partia - że tamten. To wszystko jest nieprawdopodobnie skomplikowane - ocenia Matthew Day, korespondent "The Daily Telegraph" w Polsce.

Wjazd kolumny na teren Pałacu Prezydenckiego
Wjazd kolumny na teren Pałacu PrezydenckiegoTVN24

Zagraniczne media o postawie prezydenta

"The Washington Post" wyjaśnia, że aresztowanie nastąpiło po tym, jak Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik godzinami ukrywali się w Pałacu. Reuters dodaje, że po tym, jak dwaj skazani pojawili się w Pałacu Prezydenckim, Donald Tusk oskarżył Andrzeja Dudę o utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości, co skłoniło policję do poszukiwania ich w samochodach wyjeżdżających z budynku.

O skomplikowanej sytuacji w Polsce informują też niemieckie media. - Agencja DPA konkluduje, że to, co wydaje się farsą, jest w rzeczywistości eskalacją konfliktu pomiędzy nowym a starym obozem rządzącym w Polsce, który może przerodzić się w kryzys państwowy w państwie członkowskim Unii Europejskiej i NATO - wskazuje Bartosz Dudek, redaktor naczelny sekcji polskiej Deutsche Welle.

Podobne wnioski ma agencja AP, która przypomina, że Andrzej Duda - blisko związany z Prawem i Sprawiedliwością - daje jasno do zrozumienia, że ​​będzie przeciwny programowi Donalda Tuska. Bloomberg zauważa, że polski prezydent potępił nocne aresztowania w obliczu narastającego chaosu politycznego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta, Jakub Szymczuk/X

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS