Prezydent zabrał głos w sprawie skazanych polityków PiS. "Jestem głęboko wstrząśnięty"

Źródło:
Fakty TVN

Jestem głęboko wstrząśnięty, że do więzienia zamknięto ludzi, którzy są krystalicznie uczciwi - mówi prezydent Andrzej Duda po zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent w swoim oświadczeniu jednak nie powiedział, czy ułaskawi polityków PiS, choć może to zrobić.

W środę prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie w sprawie skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Mówił, że jest "głęboko wstrząśnięty tą sytuacją", a politycy są krystalicznie uczciwi. - Nie spocznę, dopóki pan minister Mariusz Kamiński i jego współpracownicy nie będą na powrót wolnymi ludźmi. Nie spocznę, zapewniam państwa o tym, nie przestraszę się - oświadczył prezydent.

Takie solenne zapewnienia nie są potrzebne. Wystarczy na nowo ułaskawić obu panów, a wyjdą na wolność - zwracają uwagę rządzący. - Niewątpliwie (ułaskawienie - red.) skutkowałoby to natychmiastowym zwolnieniem z odbywania kary - wskazuje Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

Czytaj więcej: Kalendarium wydarzeń w sprawie zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Zamiast tego prezydent najpierw przyjął poszukiwanych przez policję skazanych w Pałacu Prezydenckim, a teraz nie chce wydać nowego prawa laski, którego po prawomocnym wyroku nikt by nie podważał. Andrzej Duda uparcie twierdzi, że już ich skutecznie ułaskawił. - Widać prezydent nie jest tak bardzo przywiązany do panów Wąsika i Kamińskiego - komentuje Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej.

- Decyzję jeszcze zmieni i to za kilka dni - słyszymy w Sejmie. - Ja uważam, że za dwa, trzy, cztery, pięć dni Andrzej Duda wyjdzie i powie, że analizował, weryfikował, sprawdzał - przewiduje Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Andrzej Duda o "podręcznikowym" ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Andrzej Duda o "podręcznikowym" ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja WąsikaTVN24

PiS mówi o "działaniach reżimowych"

Mariusz Kamiński - jak czytamy w oświadczeniu - podjął głodówkę protestacyjną, a jego zwolennicy zawiązali Komitet Obrony Więźniów Politycznych. PiS dodaje, że to komitet obrony przed reżimem Tuska. - To są działania reżimowe - zaznacza Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

- To wszystko spektakl fałszu i dezinformacji - odpowiada z kolei nowa większość. - Odwraca się znaczenie pojęć, takim pojęciom jak wolność, jak demokracja - podkreśla senator Klich.

Jak słyszymy, PiS w ten sposób chce mobilizować swoich zwolenników do protestów. - Prezydent apeluje o spokój, ale to tylko gra polityczna - mówi władza i przypomina, że to Andrzej Duda ma w rękach ułaskawienie. - Prezydent ma do tego prawo - zwraca uwagę Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Trzeciej Drogi.

Czytaj również: Prawo łaski - czym jest? Jakie są jego konsekwencje?

Mariusz Kamiński domaga się zwolnienia siebie i innych członków byłego kierownictwa CBA. Pisze, że jest więźniem politycznym skazanym za walkę z korupcją i jest to zemsta polityczna. - Ma prawo nie jeść i nie pić, to jest decyzja indywidualna - komentuje podjętą przez Kamińskiego głodówkę Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że Kamiński będzie obserwowany i w razie czego trafi do szpitala. Jednocześnie dodaje, że skazany polityk nie jest więźniem politycznym. - To, że polityk jest w więzieniu, nie znaczy, że jest więźniem politycznym - podkreśla Ejchart.

Kamiński i Wąsik osadzeni. Co ich czeka? Relacja Bartłomieja Ślaka
Kamiński i Wąsik osadzeni. Co ich czeka? Relacja Bartłomieja Ślaka TVN24

Kulisy sprawy

Wyrok w sprawie Kamińskiego i Wąsika dotyczył bezprawnego podrabiania dokumentów administracyjnych - uchwał, pism, wniosków, pieczęci i podpisów aż sześciu osób i urzędników oraz bezprawnych podsłuchów. Wytworzono fikcyjną sytuację, by prowokować do korupcji przy odralnianiu gruntów na Mazurach. - W pierwszej instancji było czterysta stron uzasadnienia. To jest sprawa niezwykle starannie rozpatrzona przez sądy obydwu instancji - zapewnia Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

Cała operacja w 2007 roku miała na celu wyeliminowanie Andrzeja Leppera z polityki. Lepper łapówki nie wziął, ale rząd upadł i doszło do wcześniejszych wyborów.

Zobacz także: "Nie za niewinność, nie za walkę z korupcją". Za co zostali skazani Kamiński i Wąsik

PiS twierdzi jednak, że prawo łamane jest teraz. - Mamy do czynienia z zamachem stanu - mówi Ryszard Terlecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie partia Jarosława Kaczyńskiego sugeruje, że posiedzenia Sejmu bez obu polityków mogą być nielegalne. Politycy pojawiają się też przy areszcie, gdzie przebywają skazani. Są próby dyskusji z dyrekcją placówki.

Kamiński i Wąsik są w tak zwanych celach przejściowych. Skazany czeka w niej na decyzje, gdzie odbędzie karę. - Spotyka się z wychowawcą, może spotkać się z psychologiem, podlega koniecznym zabiegom sanitarnym - wyjaśnia Ejchart.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS