"To nie jest problem jednego kraju, to dotyczy wszystkich"


Jeśli nie zaczniemy działać tu i teraz, to za 20 lat ilość plastiku w oceanach może się potroić - alarmują eksperci i apelują o globalne działania. Według najnowszych badań co roku do oceanów trafia nawet 11 milionów ton plastiku.

Plastik rocznie zabija nawet 100 tysięcy morskich stworzeń, niszczy rafy koralowe, zaśmieca plaże. Dlatego eksperci coraz mocniej alarmują.

Emilia Jankowska jest współautorką badania dotyczącego zanieczyszczenia oceanów plastikiem przeprowadzonego przez 200 ekspertów z całego świata. Wyniki ich pracy opublikowane w magazynie "Science" są przerażające. Co roku do oceanów trafia nawet 11 milionów ton plastiku. Jeśli nic się nie zmieni, to za 20 lat ta liczba niemal się potroi.

W 2040 roku góra plastikowych śmieci w oceanach może ważyć już tyle, co trzy miliony płetwali - największych zwierząt na ziemi.

- Naszym celem było pokazanie, jak duży jest problem. I jak duży będzie, jeśli nic nie zmienimy - mówi dr Emilia Jankowska.

- To nie jest problem jednego kraju, to dotyczy wszystkich - dodaje Winnie Lau, współautorka badania.

Eksperci apelują

Ponad połowa plastikowych śmieci zalewa Azję i kraje południa. Jednak w Polsce też obserwujemy ten problem. Wystarczyła godzina nurkowania, by z Bałtyku wyłowić worki plastikowych śmieci.

- (Śmieci - przyp. red.) wpływają zdecydowanie niekorzystnie na ekosystem naszego polskiego morza. Wyjeżdżając nad morze musimy pamiętać o tym, by nie zaśmiecać polskich plaż - zwraca uwagę Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Eksperci apelują o globalne działania, czyli drastyczną zmianę całego systemu, a przede wszystkim o zmniejszenie produkcji plastiku, inwestycje w przyjazne środowisku materiały i zdecydowanie większy recykling.

Do tej pory przetworzono jedynie 10 procent wyprodukowanego na świecie plastiku.

- Jeśli zgodnie z przewidywaniami do 2050 roku produkcja plastiku zwiększy się czterokrotnie, to nasze rekomendacje nie będą miały znaczenia - ocenia Von Hernandez z Organizacji "Zerwać z plastikiem".

Koniec z jednorazowym plastikiem

Zakaz używania jednorazowych słomek, sztućców czy talerzy od przyszłego roku obowiązywać ma w Unii Europejskiej. Podobne rozwiązania wprowadzają też inne kraje na przykład Kanada.

- Podstawowym rozwiązaniem tego ekologicznego kryzysu jest całkowite skończenie z używaniem jednorazowego plastiku - zaznacza współautor raportu dotyczącego zanieczyszczenia oceanów plastikiem Martin Stuchtey.

Pandemia COVID-19 nie pomaga załagodzić problemu. W przeciągu ostatnich miesięcy używaliśmy więcej jednorazowych opakowań oraz lateksowych rękawiczek.

Dlatego eksperci apelują o sięganie po produkty wielorazowego użytku.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS