"To nie jest problem jednego kraju, to dotyczy wszystkich"


Jeśli nie zaczniemy działać tu i teraz, to za 20 lat ilość plastiku w oceanach może się potroić - alarmują eksperci i apelują o globalne działania. Według najnowszych badań co roku do oceanów trafia nawet 11 milionów ton plastiku.

Plastik rocznie zabija nawet 100 tysięcy morskich stworzeń, niszczy rafy koralowe, zaśmieca plaże. Dlatego eksperci coraz mocniej alarmują.

Emilia Jankowska jest współautorką badania dotyczącego zanieczyszczenia oceanów plastikiem przeprowadzonego przez 200 ekspertów z całego świata. Wyniki ich pracy opublikowane w magazynie "Science" są przerażające. Co roku do oceanów trafia nawet 11 milionów ton plastiku. Jeśli nic się nie zmieni, to za 20 lat ta liczba niemal się potroi.

W 2040 roku góra plastikowych śmieci w oceanach może ważyć już tyle, co trzy miliony płetwali - największych zwierząt na ziemi.

- Naszym celem było pokazanie, jak duży jest problem. I jak duży będzie, jeśli nic nie zmienimy - mówi dr Emilia Jankowska.

- To nie jest problem jednego kraju, to dotyczy wszystkich - dodaje Winnie Lau, współautorka badania.

Eksperci apelują

Ponad połowa plastikowych śmieci zalewa Azję i kraje południa. Jednak w Polsce też obserwujemy ten problem. Wystarczyła godzina nurkowania, by z Bałtyku wyłowić worki plastikowych śmieci.

- (Śmieci - przyp. red.) wpływają zdecydowanie niekorzystnie na ekosystem naszego polskiego morza. Wyjeżdżając nad morze musimy pamiętać o tym, by nie zaśmiecać polskich plaż - zwraca uwagę Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Eksperci apelują o globalne działania, czyli drastyczną zmianę całego systemu, a przede wszystkim o zmniejszenie produkcji plastiku, inwestycje w przyjazne środowisku materiały i zdecydowanie większy recykling.

Do tej pory przetworzono jedynie 10 procent wyprodukowanego na świecie plastiku.

- Jeśli zgodnie z przewidywaniami do 2050 roku produkcja plastiku zwiększy się czterokrotnie, to nasze rekomendacje nie będą miały znaczenia - ocenia Von Hernandez z Organizacji "Zerwać z plastikiem".

Koniec z jednorazowym plastikiem

Zakaz używania jednorazowych słomek, sztućców czy talerzy od przyszłego roku obowiązywać ma w Unii Europejskiej. Podobne rozwiązania wprowadzają też inne kraje na przykład Kanada.

- Podstawowym rozwiązaniem tego ekologicznego kryzysu jest całkowite skończenie z używaniem jednorazowego plastiku - zaznacza współautor raportu dotyczącego zanieczyszczenia oceanów plastikiem Martin Stuchtey.

Pandemia COVID-19 nie pomaga załagodzić problemu. W przeciągu ostatnich miesięcy używaliśmy więcej jednorazowych opakowań oraz lateksowych rękawiczek.

Dlatego eksperci apelują o sięganie po produkty wielorazowego użytku.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS