Nadajnik przesłał sygnał alarmowy. Wilk Miko został brutalnie zabity

17.09.2019 | Nadajnik przesłał sygnał alarmowy. Wilk Miko został brutalnie zabity
17.09.2019 | Nadajnik przesłał sygnał alarmowy. Wilk Miko został brutalnie zabity
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
17.09.2019 | Nadajnik przesłał sygnał alarmowy. Wilk Miko został brutalnie zabityMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Zginęły dwa piękne i chronione wilki. Zginęły brutalnie zabite. Jeden z nich osierocił szczenięta. Wilki są pod ścisłą ochroną. W ciągu ostatnich 17 lat odnotowano 29 przypadków zastrzelenia tego zwierzęcia, ale obrońcy praw zwierząt nie mają wątpliwości, że to tylko część prawdy.

Wydawało się, że Miko ma szczęście do ludzi. Po potrąceniu przez samochód znalazł się pod troskliwą opieką człowieka, stanął na nogi i wrócił do siebie, czyli do lasu, i dodatkowo z nadajnikiem, by można było śledzić jego los.

Gdy nadajnik Miko przesłał sygnał alarmowy, zaczęły się poszukiwania. Gdy znaleziono nadajnik zakopany w lesie, stało się jasne, że nie będzie w tej historii happy endu. Ciało Miko znaleziono na polu otoczonym trzema myśliwskimi ambonami.

- Żeby zdjąć obrożę, żeby ona wyglądała w ten sposób, jak ją znaleźliśmy zakopaną, trzeba było mu uciąć głowę - tłumaczy dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Kosy również miał nadajnik. Wraz z innymi wilkami uczestniczył w programie badawczym nad tym ściśle chronionym i zagrożonym wyginięciem gatunkiem. Ciało Kosego znaleziono na pograniczu Roztoczańskiego Parku Narodowego.

- Zabezpieczyliśmy dokumentację łowiecką. Wspólnie z kołami łowieckimi ustalamy, kto w tym czasie wychodził na łowiska - informuje aspirant Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

W ciągu ostatnich 17 lat odnotowano 29 przypadków zastrzelenia wilka, ale obrońcy praw zwierząt nie mają wątpliwości, że to tylko część prawdy.

"My nie mamy żadnej służby"

- Te zwierzęta miały obroże telemetryczne. Dzięki temu można było te przypadki w ogóle wykryć - tłumaczy dr hab. Krzysztof Schmidt z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży i dodaje, że pytanie brzmi, "ile wilków, które nie mają obroży, jest w ciągu roku zabijanych przez myśliwych?".

Partnerka Kosego, Debra została sama z czteromiesięcznymi szczeniętami. Nie wiadomo, czy uda się im przetrwać. Rozbita wilcza rodzina to mniejsze szanse na wyżywienie młodych.

- Powszechne w środowisku myśliwskim jest to, że się wilków nienawidzi. Sprzyja temu brak kontroli nad myśliwymi. My nie mamy żadnej służby, która by realnie kontrolowała to, co robią myśliwi w polskich lasach, na polskich łąkach - uważa Adam Wajrak, ekolog i dziennikarz.

Teoretycznie to, co robią myśliwi, powinna kontrolować Państwowa Straż Łowiecka. Teoretycznie, bo strażników jest około 80, a myśliwych ponad 120 tysięcy. Koła łowieckie, na terenie których znaleziono martwe wilki, zaoferowały policji pomoc w znalezieniu sprawców odstrzału.

- Koledzy z wykrywaczem metali poszukiwali pocisku, który ewentualnie by utkwił gdzieś w ziemi - tłumaczy Wojciech Adamczyk, łowczy okręgowy w Zamościu.

Pan Bartosz Adamczyk, prezes koła łowieckiego "Brzezina" w Opolu, nie wierzy, by wilka mógł zabić ktoś z jego koła łowieckiego lub któregoś z okolicznych kół. - Jestem przekonany, że dokonali tego kłusownicy - mówi.

Za zabicie chronionego zwierzęcia grożą dwa lata więzienia i dyscyplinarne wyrzucenie ze związku łowieckiego.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS