Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?

14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?
14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nagrana rozmowa byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego z właścicielem prywatnego banku to nie tylko biznes i polityka. To pytanie o wiarygodność instytucji, która ma chronić i kontrolować banki i pytanie o bezpieczeństwo pieniędzy, które w bankach trzymamy. Na czele Komisji Nadzoru Finansowego musi stanąć człowiek o nieposzlakowanej opinii i ponad politycznymi podziałami.

PiS i premier raczej nie będą zwlekać. Według informacji "Faktów" TVN trwa już poszukiwanie nowego szefa KNF, która jest najważniejszą instytucją dla całego finansowego rynku.

- Najbardziej rozsądne byłoby powołanie kogoś, kto ma nieposzlakowaną opinię we wszystkich opcjach politycznych - uważa ekonomista Piotr Kuczyński.

Znalezienie tu porozumienia ponad podziałami, po wymuszonej nagraniami dymisji, mogłoby pomóc w odbudowaniu zaufania do instytucji, do której zaufanie powinno być na najwyższym poziomie. W teorii próba porozumienia jest możliwa, tak samo jak jest możliwe wskazanie kandydata, którego zaakceptuje nie tylko rząd.

- Takich ludzi nie ma wielu, ale są. Ja miałem okazję współpracować jako prezes NBP i szef Komisji Nadzoru Bankowego ze wspaniałymi ludźmi - stwierdza Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów.

- Zawsze rynek finansowy i szczególnie takie stanowiska były poza politycznym łupem- zapewnia Sławomir Neumann z PO.

- Niezależnie od tego jaka będzie ocena prawna działań i zachowań poprzedniego szefa KNF, powołując go na to stanowisko popełniliśmy błąd - twierdzi Jarosław Gowin, wicepremier.

Gwarancja naszego bezpieczeństwa

To obywatele muszą być najbardziej pewni, że kiedy wpłacają pieniądze i zakładają lokaty, to ich każdy grosz jest bezpieczny. Każdy z obywateli chce być pewny, że afera wokół Komisji, którą wiele osób dostrzegło być może po raz pierwszy, nie zachwieje fundamentem tej instytucji.

- Wielu z nas pewnie w ogóle nie wie co to jest KNF, ale to jest jak anioł stróż, którego nie widzimy - twierdzi ekonomista profesor Witold Orłowski.

Siadając przy bankowym okienku żaden Kowalski nie musi wiedzieć, że KNF istnieje, ale musi mieć pewność, że wpłaca oszczędności życia ludziom, którzy nie zawiodą. Nad tym właśnie ma czuwać KNF. To ona i specjalny fundusz bankowy pilnują, by pieniądze były lokowane bezpiecznie.

Dodatkowo w Polsce nie można otworzyć banku bez zgody KNF. Komisja akceptuje kandydata na prezesa każdego banku, a gdy zechce, wysyła do banku kontrole, które bywają postrachem każdej finansowej instytucji w Polsce. KNF nie uchroni przed wszystkim. Dowodem na to jest historia, którą znają klienci GetBacku, ale co do zasady się sprawdzała. Tyle, że jeszcze nigdy w historii Komisja nie była w takim kryzysie, w jakim znalazła się we wtorek.

"Nasz system bankowy jest silny"

- Reputację jest trudno zdobyć, a stracić ją można w ciągu kilku chwil. Niestety trzeba budować (zaufanie - przyp.red.), bo to jest instytucja zaufania publicznego i tutaj nie można sobie pozwolić na granie na czas. Czas jest tutaj niezwykle ważny - uważa profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

KNF, która chwilowo działa bez szefa, wydała uspokajający komunikat. Napisany ciężkim, urzędowym językiem, ale sprowadzający się do zapewnienia, że wszystko działa jak należy.

"Polski sektor bankowy jest stabilny, wiarygodny, wypłacalny, rentowny i płynny. Urząd KNF na bieżąco monitoruje ryzyko w systemie bankowym jako całości i poszczególnych jego podmiotach i w razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe" - brzmi fragment oświadczenia KNF.

- Ostatni kryzys w finansach w Europie czy w świecie dowiódł tego, że nasza Komisja i nasz sektor bankowy jest zdecydowanie zorganizowany racjonalnie - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Na razie obowiązki byłego już prezesa KNF będzie pełnił jeden z jego zastępców.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN