Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?

14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?
14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.11.2018 | Zamieszanie w KNF. Czy nasze oszczędności są w dobrych rękach?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nagrana rozmowa byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego z właścicielem prywatnego banku to nie tylko biznes i polityka. To pytanie o wiarygodność instytucji, która ma chronić i kontrolować banki i pytanie o bezpieczeństwo pieniędzy, które w bankach trzymamy. Na czele Komisji Nadzoru Finansowego musi stanąć człowiek o nieposzlakowanej opinii i ponad politycznymi podziałami.

PiS i premier raczej nie będą zwlekać. Według informacji "Faktów" TVN trwa już poszukiwanie nowego szefa KNF, która jest najważniejszą instytucją dla całego finansowego rynku.

- Najbardziej rozsądne byłoby powołanie kogoś, kto ma nieposzlakowaną opinię we wszystkich opcjach politycznych - uważa ekonomista Piotr Kuczyński.

Znalezienie tu porozumienia ponad podziałami, po wymuszonej nagraniami dymisji, mogłoby pomóc w odbudowaniu zaufania do instytucji, do której zaufanie powinno być na najwyższym poziomie. W teorii próba porozumienia jest możliwa, tak samo jak jest możliwe wskazanie kandydata, którego zaakceptuje nie tylko rząd.

- Takich ludzi nie ma wielu, ale są. Ja miałem okazję współpracować jako prezes NBP i szef Komisji Nadzoru Bankowego ze wspaniałymi ludźmi - stwierdza Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów.

- Zawsze rynek finansowy i szczególnie takie stanowiska były poza politycznym łupem- zapewnia Sławomir Neumann z PO.

- Niezależnie od tego jaka będzie ocena prawna działań i zachowań poprzedniego szefa KNF, powołując go na to stanowisko popełniliśmy błąd - twierdzi Jarosław Gowin, wicepremier.

Gwarancja naszego bezpieczeństwa

To obywatele muszą być najbardziej pewni, że kiedy wpłacają pieniądze i zakładają lokaty, to ich każdy grosz jest bezpieczny. Każdy z obywateli chce być pewny, że afera wokół Komisji, którą wiele osób dostrzegło być może po raz pierwszy, nie zachwieje fundamentem tej instytucji.

- Wielu z nas pewnie w ogóle nie wie co to jest KNF, ale to jest jak anioł stróż, którego nie widzimy - twierdzi ekonomista profesor Witold Orłowski.

Siadając przy bankowym okienku żaden Kowalski nie musi wiedzieć, że KNF istnieje, ale musi mieć pewność, że wpłaca oszczędności życia ludziom, którzy nie zawiodą. Nad tym właśnie ma czuwać KNF. To ona i specjalny fundusz bankowy pilnują, by pieniądze były lokowane bezpiecznie.

Dodatkowo w Polsce nie można otworzyć banku bez zgody KNF. Komisja akceptuje kandydata na prezesa każdego banku, a gdy zechce, wysyła do banku kontrole, które bywają postrachem każdej finansowej instytucji w Polsce. KNF nie uchroni przed wszystkim. Dowodem na to jest historia, którą znają klienci GetBacku, ale co do zasady się sprawdzała. Tyle, że jeszcze nigdy w historii Komisja nie była w takim kryzysie, w jakim znalazła się we wtorek.

"Nasz system bankowy jest silny"

- Reputację jest trudno zdobyć, a stracić ją można w ciągu kilku chwil. Niestety trzeba budować (zaufanie - przyp.red.), bo to jest instytucja zaufania publicznego i tutaj nie można sobie pozwolić na granie na czas. Czas jest tutaj niezwykle ważny - uważa profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

KNF, która chwilowo działa bez szefa, wydała uspokajający komunikat. Napisany ciężkim, urzędowym językiem, ale sprowadzający się do zapewnienia, że wszystko działa jak należy.

"Polski sektor bankowy jest stabilny, wiarygodny, wypłacalny, rentowny i płynny. Urząd KNF na bieżąco monitoruje ryzyko w systemie bankowym jako całości i poszczególnych jego podmiotach i w razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe" - brzmi fragment oświadczenia KNF.

- Ostatni kryzys w finansach w Europie czy w świecie dowiódł tego, że nasza Komisja i nasz sektor bankowy jest zdecydowanie zorganizowany racjonalnie - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Na razie obowiązki byłego już prezesa KNF będzie pełnił jeden z jego zastępców.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS