Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona

Źródło:
Fakty TVN
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzonaJan Błaszkowski/Fakty TVN

Stara cegielnia w Somoninie na Kaszubach zmieniła się w stertę gruzu. Mieszkańcy są oburzeni, a pomorski konserwator zabytków alarmuje, że działanie to było nielegalne i zawiadamia prokuraturę. Na miejscu cegielni ma powstać sortownia odpadów. 

Była zabytkowa cegielnia, a została tylko sterta starych cegieł. Mieszkańcy wioski Somonino na Kaszubach nie mogli uwierzyć, gdy o świcie zobaczyli koparki równające z ziemią stuletni piec do wypalania cegieł i ciężarówki wywożące z placu tony gruzu. - Absolutny skandal i kpina z państwa prawa, w którym żyjemy - komentuje Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

Właściciel terenu po starej cegielni zaczął rozbierać ją już dwa lata temu, ale wówczas konserwator zabytków uruchomił procedurę wpisu fabryki do rejestru zabytków. - Rozpoczęcie procedury wpisu wstrzymuje wszelkie, nawet legalne prace - zwraca uwagę Strzok. Jednak buldożery na plac cegielni wkroczyły w tym tygodniu ponownie i wystarczyło kilka godzin prac, by z zabytkowego pieca zostało tylko rumowisko.

Mieszkańcy wezwali policję, nadzór budowlany i konserwatora zabytków, którzy zakazali dalszego wyburzania. Jak się okazało, zakaz nie przetrwał wizyty służb, bo celem koparek stał się też budynek mieszkalno-biurowy - już wpisany do ewidencji zabytków.

Pani Dorota Stromska, dawna lokatorka zburzonego zabytku, złego słowa o wyburzającym nie powie, bo zgodził się, by zamieszkała w przyczepie na rumowisku, ale nawet ją poruszyła cała sytuacja.

Gmina Krasnystaw. Znaleźli w lesie sztylet sprzed 3,5 tysięcy lat. Konserwator mówi o sensacyjnym odkryciu (1.05.2023)
Gmina Krasnystaw. Znaleźli w lesie sztylet sprzed 3,5 tysięcy lat. Konserwator mówi o sensacyjnym odkryciuWUOZ w Lublinie

Na miejscu ma powstać sortownia śmieci

Mieszkańcy twierdzą, że zabytkowa cegielnia została zrównana z ziemią, bo firma śmieciowa, która ma niewielką bazę w sąsiedztwie, chce na miejscu cegielni zbudować gigantyczną sortownię odpadów. - Gmina odmówiła wydania decyzji środowiskowej dla powstania bazy przeładunkowej śmieci w tym miejscu - zaznacza Andrzej Peta, zastępca wójta gminy Somonino.

Zdaniem samorządu śmieciowa baza nie może powstać w centrum dużej wsi. - Smród i gryzonie tu będą - uważa Paweł Stromski, mieszkaniec Somonina.

Z właścicielem cegielni nie ma kontaktu. Telefonów od służb też nie odbiera, a zniszczenie zabytku jest niemal bezkarne. - Grzywna ta jest w wysokości 500 złotych - wskazuje Krzysztof Nowak z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Kartuzach. - Ma pieniądze, to ma władzę. Jego prawo nie obowiązuje - ocenia Andrzej Chajewski, mieszkaniec Somonina.

Konserwator zabytków o zniszczeniu cegielni zawiadomił prokuraturę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS