Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona

Źródło:
Fakty TVN
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzonaJan Błaszkowski/Fakty TVN

Stara cegielnia w Somoninie na Kaszubach zmieniła się w stertę gruzu. Mieszkańcy są oburzeni, a pomorski konserwator zabytków alarmuje, że działanie to było nielegalne i zawiadamia prokuraturę. Na miejscu cegielni ma powstać sortownia odpadów. 

Była zabytkowa cegielnia, a została tylko sterta starych cegieł. Mieszkańcy wioski Somonino na Kaszubach nie mogli uwierzyć, gdy o świcie zobaczyli koparki równające z ziemią stuletni piec do wypalania cegieł i ciężarówki wywożące z placu tony gruzu. - Absolutny skandal i kpina z państwa prawa, w którym żyjemy - komentuje Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

Właściciel terenu po starej cegielni zaczął rozbierać ją już dwa lata temu, ale wówczas konserwator zabytków uruchomił procedurę wpisu fabryki do rejestru zabytków. - Rozpoczęcie procedury wpisu wstrzymuje wszelkie, nawet legalne prace - zwraca uwagę Strzok. Jednak buldożery na plac cegielni wkroczyły w tym tygodniu ponownie i wystarczyło kilka godzin prac, by z zabytkowego pieca zostało tylko rumowisko.

Mieszkańcy wezwali policję, nadzór budowlany i konserwatora zabytków, którzy zakazali dalszego wyburzania. Jak się okazało, zakaz nie przetrwał wizyty służb, bo celem koparek stał się też budynek mieszkalno-biurowy - już wpisany do ewidencji zabytków.

Pani Dorota Stromska, dawna lokatorka zburzonego zabytku, złego słowa o wyburzającym nie powie, bo zgodził się, by zamieszkała w przyczepie na rumowisku, ale nawet ją poruszyła cała sytuacja.

Gmina Krasnystaw. Znaleźli w lesie sztylet sprzed 3,5 tysięcy lat. Konserwator mówi o sensacyjnym odkryciu (1.05.2023)
Gmina Krasnystaw. Znaleźli w lesie sztylet sprzed 3,5 tysięcy lat. Konserwator mówi o sensacyjnym odkryciuWUOZ w Lublinie

Na miejscu ma powstać sortownia śmieci

Mieszkańcy twierdzą, że zabytkowa cegielnia została zrównana z ziemią, bo firma śmieciowa, która ma niewielką bazę w sąsiedztwie, chce na miejscu cegielni zbudować gigantyczną sortownię odpadów. - Gmina odmówiła wydania decyzji środowiskowej dla powstania bazy przeładunkowej śmieci w tym miejscu - zaznacza Andrzej Peta, zastępca wójta gminy Somonino.

Zdaniem samorządu śmieciowa baza nie może powstać w centrum dużej wsi. - Smród i gryzonie tu będą - uważa Paweł Stromski, mieszkaniec Somonina.

Z właścicielem cegielni nie ma kontaktu. Telefonów od służb też nie odbiera, a zniszczenie zabytku jest niemal bezkarne. - Grzywna ta jest w wysokości 500 złotych - wskazuje Krzysztof Nowak z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Kartuzach. - Ma pieniądze, to ma władzę. Jego prawo nie obowiązuje - ocenia Andrzej Chajewski, mieszkaniec Somonina.

Konserwator zabytków o zniszczeniu cegielni zawiadomił prokuraturę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS