Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona

Źródło:
Fakty TVN
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzona
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Zamiast zabytkowej cegielni jest gruzowisko. Została ona nielegalnie wyburzonaJan Błaszkowski/Fakty TVN

Stara cegielnia w Somoninie na Kaszubach zmieniła się w stertę gruzu. Mieszkańcy są oburzeni, a pomorski konserwator zabytków alarmuje, że działanie to było nielegalne i zawiadamia prokuraturę. Na miejscu cegielni ma powstać sortownia odpadów. 

Była zabytkowa cegielnia, a została tylko sterta starych cegieł. Mieszkańcy wioski Somonino na Kaszubach nie mogli uwierzyć, gdy o świcie zobaczyli koparki równające z ziemią stuletni piec do wypalania cegieł i ciężarówki wywożące z placu tony gruzu. - Absolutny skandal i kpina z państwa prawa, w którym żyjemy - komentuje Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

Właściciel terenu po starej cegielni zaczął rozbierać ją już dwa lata temu, ale wówczas konserwator zabytków uruchomił procedurę wpisu fabryki do rejestru zabytków. - Rozpoczęcie procedury wpisu wstrzymuje wszelkie, nawet legalne prace - zwraca uwagę Strzok. Jednak buldożery na plac cegielni wkroczyły w tym tygodniu ponownie i wystarczyło kilka godzin prac, by z zabytkowego pieca zostało tylko rumowisko.

Mieszkańcy wezwali policję, nadzór budowlany i konserwatora zabytków, którzy zakazali dalszego wyburzania. Jak się okazało, zakaz nie przetrwał wizyty służb, bo celem koparek stał się też budynek mieszkalno-biurowy - już wpisany do ewidencji zabytków.

Pani Dorota Stromska, dawna lokatorka zburzonego zabytku, złego słowa o wyburzającym nie powie, bo zgodził się, by zamieszkała w przyczepie na rumowisku, ale nawet ją poruszyła cała sytuacja.

Gmina Krasnystaw. Znaleźli w lesie sztylet sprzed 3,5 tysięcy lat. Konserwator mówi o sensacyjnym odkryciu (1.05.2023)
Gmina Krasnystaw. Znaleźli w lesie sztylet sprzed 3,5 tysięcy lat. Konserwator mówi o sensacyjnym odkryciuWUOZ w Lublinie

Na miejscu ma powstać sortownia śmieci

Mieszkańcy twierdzą, że zabytkowa cegielnia została zrównana z ziemią, bo firma śmieciowa, która ma niewielką bazę w sąsiedztwie, chce na miejscu cegielni zbudować gigantyczną sortownię odpadów. - Gmina odmówiła wydania decyzji środowiskowej dla powstania bazy przeładunkowej śmieci w tym miejscu - zaznacza Andrzej Peta, zastępca wójta gminy Somonino.

Zdaniem samorządu śmieciowa baza nie może powstać w centrum dużej wsi. - Smród i gryzonie tu będą - uważa Paweł Stromski, mieszkaniec Somonina.

Z właścicielem cegielni nie ma kontaktu. Telefonów od służb też nie odbiera, a zniszczenie zabytku jest niemal bezkarne. - Grzywna ta jest w wysokości 500 złotych - wskazuje Krzysztof Nowak z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Kartuzach. - Ma pieniądze, to ma władzę. Jego prawo nie obowiązuje - ocenia Andrzej Chajewski, mieszkaniec Somonina.

Konserwator zabytków o zniszczeniu cegielni zawiadomił prokuraturę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS