Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Tylko jednego dnia śląska policja zatrzymała ponad 40 kierowców

Źródło:
Fakty TVN
Nowe przepisy, stara rzeczywistość. "Wyścigi słoni" nie zniknęły z polskich dróg
Nowe przepisy, stara rzeczywistość. "Wyścigi słoni" nie zniknęły z polskich dróg
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Nowe przepisy, stara rzeczywistość. "Wyścigi słoni" nie zniknęły z polskich drógDariusz Łapiński/Fakty TVN

Od początku lipca obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Nowe regulacje miały poprawić płynność na drogach, tymczasem problem "wyścigów słoni" nie znika, co potwierdza specjalna kontrola śląskiej policji.

Miał być płynniejszy ruch na autostradach, miał być szybszy lewy pas tylko dla osobówek, ale w wielu miejscach jest, jak było. Mimo zmian w prawie wielu kierowców ciężarówek nie zauważyło, że od 1 lipca na dwupasmowych autostradach i drogach ekspresowych ciężarówki nie mogą się wyprzedzać.

- Skala tego wykroczenia, tych nieprawidłowych zachowań, na terenie całego kraju jest dość duża - mówi kom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Śląska policja tylko jednego dnia zatrzymała ponad 40 kierowców ciężarówek, którzy jeździli tak, jakby ich nowe przepisy nie dotyczyły. Dlaczego tak jest? Kierowcy ciężarówek mówią wprost: nowe przepisy im się nie podobają.

Zobacz tez: Koniec z "wyścigami słoni" na polskich drogach

- To jest dyskryminacja dla samochodów ciężarowych - uważa jeden z kierowców. - Każdego goni czas. Jeździmy na tachografach i każda minuta dla nas jest ważna, żeby dojechać na rozładunek. Jak się spóźnimy nawet pięć minut, to zostajemy do następnego dnia - tłumaczy kolejny kierowca.

Weszły w życie ograniczenia w wyprzedzaniu przez ciężarówki. Policja zapowiada, że będzie tego pilnować
Weszły w życie ograniczenia w wyprzedzaniu przez ciężarówki. Policja zapowiada, że będzie tego pilnowaćJan Błaszkowski/Fakty TVN

Więcej policyjnych kontroli

Wprowadzenie nowych przepisów miało zapobiec tak zwanym wyścigom słoni na autostradach i poprawić bezpieczeństwo. - Każda zmiana przepisów taka drastyczna u nas powoduje, że mija sporo czasu, zanim jest to egzekwowane i zanim ludzie się przyzwyczają do tego, że jest nowy przepis - wskazuje Magdalena Wit-Wesołowska, psycholożka transportu.

- Myślę, że to się będzie zmieniało, jeśli policja będzie prowadziła takie kontrole i będzie szeroko informowała o ich wynikach - uważa Łukasz Zboralski, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, redaktor naczelny portalu brd24.pl

Prawie wszyscy kierowcy przyłapani na łamaniu zakazu wyprzedzania zostali ukarani przez policję mandatami w wysokości 1000 złotych i ośmioma punktami karnymi. - Wychodzi tu rutyna, całe życie tak jeździli, całe życie tak wyprzedzali i teraz nagle muszą się przestawić na to, że tak nie można - ocenia Magdalena Wit-Wesołowska.

Kontrole policyjne mają być częstsze. I nie tylko na Śląsku, a w całej Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS