Telewizja Polska wraca w ręce obywateli. "Prezydent mówi: deklaruję, że będę współpracował"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Telewizja Polska wraca w ręce obywateli. "Prezydent mówi: deklaruję, że będę współpracował"
Telewizja Polska wraca w ręce obywateli. "Prezydent mówi: deklaruję, że będę współpracował"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Telewizja Polska wraca w ręce obywateli. "Prezydent mówi: deklaruję, że będę współpracował"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Nowa władza obrała kurs na zmianę. Tak by media publiczne były takimi nie tylko z nazwy. PiS wszelkimi sposobami zdaje się krzyczeć "cała wstecz". Siedziba TVP jest ogrodzona barierkami i policyjną taśmą. W budynku nadal czuwają posłowie PiS.

Barierki rozstawiane przed siedzibą TVP to efekt tego, co działo się na Woronicza 17 w poprzednich dniach. W siedzibie TVP dochodziło do kłótni i przepychanek z policją. Posłowie PiS, zamiast brać udział w pracach Sejmu, przyjeżdżali do budynku Telewizji Polskiej na "interwencje poselskie", a wraz z nimi do budynku dostawały się inne osoby. Do gmachu TVP wraz z posłem PiS Dariuszem Mateckim wszedł Robert Bąkiewicz w roli "asystenta" Mateckiego. Były lider narodowców nie widnieje w oficjalnym spisie współpracowników posła, a mimo to panowie nie tylko przeszli przez bramki, ale dotarli także do studia, gdzie trwały przygotowania do wieczornego programu. Dopiero potem zostali wyproszeni z budynku przez policję. Sami posłowie PiS, także obecni w TVP, nie umieli wytłumaczyć, co tam robił były lider narodowców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duże zmiany w mediach publicznych. "Wracamy do porządku prawnego"

Bronić wolności słowa razem z Robertem Bąkiewiczem, który zasłynął między innymi zagłuszaniem przemówienia uczestniczki Powstania Warszawskiego, przyszedł Dariusz Matecki, który odegrał ważną rolę w akcji rządowych mediów. Akcji, przez którą ucierpiała rodzina posłanki Magdaleny Filiks. - To, że przywracamy w Polsce prawo i praworządność i to, że media publiczne mają szansę stać się mediami publicznymi naprawdę, to w mojej ocenie jest za mało. Tam pracują osoby, które ponoszą odpowiedzialność naprawdę za różne przestępstwa. Dla mnie to była zorganizowana grupa przestępcza - podkreśla Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej.

W siedzibie TVP wciąż są posłowie PiS
W siedzibie TVP wciąż są posłowie PiSTVN24

Andrzej Duda deklaruje gotowość współpracy z rządem

Od ośmiu lat przekaz telewizji, wcześniej publicznej, a do środy propisowskiej, skupiał się na uderzaniu w Donalda Tuska, politycznym hejcie i kampanii nienawiści wobec swoich oponentów. Teraz szef klubu PiS i były minister obrony narodowej tak chce bronić TVP. - Zamierzamy walczyć o praworządność, sprzeciwiamy się łamaniu konstytucji. To, z czym mamy do czynienia, to dyktat. Pułkownik Sienkiewicz wprowadza obyczaje rodem z PRL-u - uważa Mariusz Błaszczak.

To jednak dopiero początek, bo kwestia mediów publicznych musi zostać rozwiązana ustawowo. Co do tego zgadzają się prezydent, premier i marszałek Sejmu. - Prezydent mówi: "deklaruję, że będę współpracował". To musi być załatwione ustawą. Pan premier pyta pana prezydenta: "kiedy możemy zacząć, jutro?". Prezydent odpowiada: "nie ma problemu, nawet jutro". Więc rozumiem, że jest gotowość, żeby ta rzecz została, i ta związana z KRS-em, załatwiona na gruncie ustawy, o której my zawczasu porozmawiamy z panem prezydentem, a nie będziemy uchwalać coś, co poczekamy, że on zawetuje - wyjaśnia Szymon Hołownia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protesty przed gmachem TVP przy Woronicza i siedzibami regionalnymi. W manifestacjach brali udział politycy PiS

Na razie prezydent otwarcie krytykuje przeprowadzone zmiany. - Została w sposób rażący przez pana ministra Sienkiewicza złamana konstytucja. Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i te uchwały, zdaniem ministra konstytucyjnego, zastępują ustawy - uważa Andrzej Duda. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz - odpowiadający za zmiany w TVP, Polskim Radiu i PAP-ie - nie chce komentować słów prezydenta i nie informuje o dalszych planach.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS