Mieszkań z programu Mieszkanie Plus jest jak na lekarstwo. "Wcale nie chcieli ich zbudować"

23.03.2022 | Mieszkań z programu Mieszkanie Plus jest jak na lekarstwo. "Wcale nie chcieli ich zbudować"
23.03.2022 | Mieszkań z programu Mieszkanie Plus jest jak na lekarstwo. "Wcale nie chcieli ich zbudować"
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.03.2022 | Mieszkań z programu Mieszkanie Plus jest jak na lekarstwo. "Wcale nie chcieli ich zbudować"Paweł Płuska | Fakty TVN

Według zapowiedzi premiera z 2018 roku w 2019 roku miało być w budowie 100 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Pod koniec 2021 roku według NIK wybudowanych zostało nieco ponad 15 tysięcy, a w budowie było 20 tysięcy. - Nie zbudowali, a mieli zbudować. W moim przekonaniu wcale nie chcieli zbudować. Chodziło tylko i wyłącznie o głosy i o poparcie - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Najwyższa Izba Kontroli w środę na posiedzeniu Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przedstawiła raport w sprawie realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus.

Prawie cztery lata temu na partyjnej konwencji PiS były plany i pewność sukcesu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wówczas, że w 2019 roku ma być w budowie sto tysięcy mieszkań.

Teraz przyszło rozliczenie i zgodnie z raportem NIK do końca, ale nie 2019 roku, a do końca października 2021 roku w ramach programu wybudowano nieco ponad piętnaście tysięcy mieszkań, a ponad 20 tysięcy było w budowie.

- Realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus nie przyniosła dotychczas oczekiwanych efektów - podsumował Marek Maj, kierownik Departamentu Infrastruktury Najwyższej Izby Kontroli.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński - zresztą już kolejny zajmujący się tą sprawą - radzi, by na sprawę patrzeć szerzej. - W ostatnich latach, za rządów Prawa i Sprawiedliwości, w Polsce wybudowanych zostało ponad milion mieszkań, grubo ponad milion, (...) dzięki dobrej polityce gospodarczej i społecznej rządu Prawa i Sprawiedliwości - mówi.

- Budują deweloperzy, budują firmy, przedsiębiorcy, oni to mają na wolnym rynku, oni to mają w sprzedaży, ale przeciętny obywatel nie ma szans, żeby kupić te mieszkania - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

"W moim przekonaniu wcale nie chcieli zbudować"

Początek programu, który zakładał budowę mieszkań dla tych, których na kredyt nie stać, ale mają zbyt wiele, by starać się o mieszkanie komunalne, był bardzo medialny - zainicjował go prezes PiS Jarosław Kaczyńskich na jednej z budów.

15 tysięcy mieszkań powstało w cztery lata, a nie 100 tysięcy w dwa lata.

- Nie zbudowali, a mieli zbudować. W moim przekonaniu wcale nie chcieli zbudować. Chodziło tylko i wyłącznie o głosy i o poparcie - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Choć sam program okazał się porażką, to dla wielu osób mieszkania wybudowane przez rząd były i są nadzieją na własne lokum. - Wynajmujemy 72 metry kwadratowe i koszty przy trzyosobowej rodzinie wychodzą u nas z mediami około 2600 złotych - mówi Mateusz, mieszkaniec Katowic.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość zabiega o głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na wiecu w Siedlcach Jarosław Kaczyński bronił Daniela Obajtka, który startuje z "jedynki" na Podkarpaciu. Tymczasem na jaw wychodzą kolejne informacje o ropie zakontraktowanej przez szwajcarską spółkę córkę Orlenu, która nigdy nie została dostarczona. Borys Budka mówi wprost: Kaczyński rżnie głupa.

Umowa z 25-letnim Chińczykiem, ropy za 1,6 miliarda złotych nikt nie widział, a Obajtek ubiega się o mandat

Umowa z 25-letnim Chińczykiem, ropy za 1,6 miliarda złotych nikt nie widział, a Obajtek ubiega się o mandat

Źródło:
Fakty TVN

Zawsze ktoś musi być pierwszy, żaden program od początku nie był powszechny - tak można sobie tłumaczyć małą liczbę aptek w pilotażowym programie dotyczącym antykoncepcji awaryjnej. W skali kraju to niespełna trzy procent. W ramach programu receptę na tabletkę "dzień po" wystawia nie lekarz, tylko farmaceuta, od ręki.

Niespełna trzy procent aptek chce wypisywać recepty na tabletki "dzień po". "Dajmy sobie jeszcze chwilę czasu"

Niespełna trzy procent aptek chce wypisywać recepty na tabletki "dzień po". "Dajmy sobie jeszcze chwilę czasu"

Źródło:
Fakty TVN

Kolejny wątek afery wizowej dotyczy szkół wyższych, bo polskie wizy mogło dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób pod pretekstem studiowania. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle skończyli szkołę średnią, czy znali angielski, czy naprawdę chcieli studiować w naszym kraju. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się rząd i komisja śledcza.

Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie

Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie

Źródło:
Fakty TVN

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów do monitorowania bólu, podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sprawdzą poziom bólu u noworodków na oddziałach intensywnej terapii, żeby później opracować zasady ich leczenia. Zbyt duże dawki leków uśmierzających ból w przyszłości mogą uszkodzić mózg małego dziecka. - Stresujące, jak te maszyny piszczą. Podnosi się ciśnienie czy saturacja spada. To jest stresujące dla rodzica - przyznaje matka z Krakowa.

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Skala pożarów jest zadziwiająca - oceniła w "Faktach po Faktach" ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, mówiąc o zdarzeniach, do których doszło ostatnio w Polsce. Według niej, "to może być oczywiście nowa forma straszenia ludzi w Polsce, siania strachu", ale zaznaczyła, że władze czekają na więcej informacji. - Robimy wszystko, żeby zapewniać ludziom bezpieczeństwo, ale też, żeby nie siać paniki, jeśli to nie jest potrzebne - powiedziała.

"To może być nowa forma straszenia ludzi w Polsce". Ministra o pożarach

"To może być nowa forma straszenia ludzi w Polsce". Ministra o pożarach

Źródło:
TVN24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Alternatywa dla Niemiec może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm - tak uznał niemiecki sąd, i to już w drugiej instancji. Wyrok pozwala kontrwywiadowi na dalsze działania wobec AfD. Według doniesień prasowych za strategią AfD stoi Kreml, a w szeregach partii i wokół niej mają działać rosyjscy i chińscy szpiedzy.

Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm

Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polscy naukowcy zorganizowali uroczystość pożegnania instrumentu naukowego, który już niedługo poleci w stronę Słońca - na urządzeniu wygrawerowano serce WOŚP, a także imię i nazwisko zwycięzcy aukcji, którą zorganizowano w ramach 32. Finału WOŚP.

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyrusza w misję kosmiczną

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyrusza w misję kosmiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS