Bez wniosku o odwołanie kurator Nowak. "Natomiast będziemy bardzo piętnować tę wypowiedź"

11.01.2022 | Rząd podzielony w sprawie małopolskiej kurator oświaty
11.01.2022 | Rząd podzielony w sprawie małopolskiej kurator oświaty
Maciej Knapik | Fakty TVN
11.01.2022 | Rząd podzielony w sprawie małopolskiej kurator oświatyMaciej Knapik | Fakty TVN

Nie tylko opozycja, ale też lekarze, członkowie Rady Medycznej przy premierze czy minister zdrowia chcą dymisji małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która nazwała szczepienia "eksperymentem". Jeśli zostanie na stanowisku, to będzie to jasny sygnał dla antyszczepionkowców, że mogą iść na całość - uważają politycy opozycji.

Rady Medycznej przy premierze nikt nie słucha - alarmują naukowcy i lekarze.

- To, że to (Rada - przyp. red.) nie funkcjonuje od kilku miesięcy, to jest tajemnicą poliszynela - mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, członek Rady Medycznej przy premierze. - Ja bym się raczej zastanawiał nad tym, czy ten format współpracy po prostu się nie wyczerpał - dodaje.

Co na to premier? Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej bardzo chwali współpracę z Radą.

- Przez ostatni ponad rok usłyszałem bardzo wiele rad, wiele z nich zostało zastosowanych, zwłaszcza te wszystkie, które mogą być zastosowane ze względu na dynamikę polityczną, na dynamikę procesu politycznego - powiedział Morawiecki.

- Jeśli gdzieś w Sejmie jest klincz, to ja się nie dziwię, że jest głośny sprzeciw ze strony Rady Medycznej i ja się dołączam do tego sprzeciwu. (...) Też uważam, że powinna być ustawa, która w bardziej rygorystyczny sposób będzie pozwalała na egzekwowanie certyfikatów covidowych - do tego potrzebujemy większości w parlamencie. Będziemy o taką większość zabiegać, jestem przekonany, że szanse na to jeszcze są - kontynuował szef rządu.

W ten sposób Mateusz Morawiecki w zasadzie przyznał się do bezsilności, bo w czwartej fali, przy rekordach umieralności, nie może przeforsować planu bardziej zdecydowanej walki z epidemią.

Wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która w wywiadzie dla Radia ZET powiedziała o szczepionkach na COVID-19, że to eksperyment, przelała czarę goryczy w Radzie Medycznej.

"Negowanie wartości szczepień (...) jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych" - można przeczytać w oświadczeniu Rady.

Dymisji Barbary Nowak jednak nie będzie. - Wojewoda, uznając że pani kurator wycofała się z tej swojej wypowiedzi, wniosku o odwołanie nie złoży. Natomiast będziemy bardzo piętnować tę wypowiedź - przekazała Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.

W sukurs kurator Nowak spieszy posłanka Anna Maria Siarkowska z Prawa i Sprawiedliwości, która udzieliła wypowiedzi dla Radia Maryja. Parlamentarzystka również mówiła o "eksperymencie medycznym".

"Poglądy szkodliwe"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wielokrotnie mówił, że ma bardzo dobre zdanie o kurator Nowak, a jej dymisję już w poniedziałek wykluczał wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, co może oznaczać, że słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zwolnieniu kurator zupełnie zignorowano.

- Te poglądy szkodliwe, głupie i niebezpieczne kosztują życie Polaków. PiS zostawi za sobą pełne cmentarze - komentuje Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

- Ja się dowiaduję jako lekarz i dyrektor szpitala, że mam ileś łóżek przygotować, a jednocześnie się toleruje takie wypowiedzi. To jest schizofrenia - mówi Wojciech Konieczny, senator Lewicy.

- Pandemią najwyraźniej zarządza małe, ale hałaśliwe grono antyszczepionkowców - dodaje Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Głos lekarzy i nauki przegrywa z głosem skrajnej antyszczepionkowej prawicy - alarmuje opozycja, czego kolejnym przykładem może być projekt ustawy o szerszym stosowaniu certyfikatów covidowych i skrajnie prawicowa aktywistka Kaja Godek, która w Sejmie krytykowała projekt.

Szef sejmowej komisji zdrowia, członek PiS-u i lekarz, rozkłada ręce. - To, co do mnie należy, robię w sposób zdecydowany. Była ustawa, natychmiast się nią zajmowałem - podkreśla Tomasz Latos.

Jednak ustawa od tygodni nie może wyjść z Sejmu. - Według mojej wiedzy nawet ten nieśmiały projekt posła Hoca nie będzie przyjęty na tym posiedzeniu - mówi Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Sceptyczny wobec certyfikatów jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a przeciwna Konfederacja, z którą część obozu władzy ściga się na radykalizm.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS