"Cały nasz kraj, szczególnie system ochrony zdrowia, woła o męża stanu"

11.01.2022 | "Cały nasz kraj, szczególnie system ochrony zdrowia, woła o męża stanu"
11.01.2022 | "Cały nasz kraj, szczególnie system ochrony zdrowia, woła o męża stanu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
11.01.2022 | "Cały nasz kraj, szczególnie system ochrony zdrowia, woła o męża stanu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Ponad sto tysięcy osób zmarło w Polsce z powodu COVID-19 od początku epidemii. Lekarze ostrzegają, że jesteśmy na granicy czwartej i piątej fali, a przed nami starcie z wariantem omikron. Dlatego nasilają się pytania o to, co zrobił rząd w sprawie szczepień przeciwko COVID-19.

Od początku epidemii COVID-19 w Polsce zmarło ponad sto tysięcy osób zakażonych koronawirusem. To tak, jakby w ciągu zaledwie dwóch lat z mapy Polski zniknął Kalisz, Grudziądz, opustoszał prawie cały Włocławek czy Tarnów.

Informacja o liczbie zgonów zbiega się z deklaracją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie szczepień. - Kierownictwo polityczne Prawa i Sprawiedliwości jest absolutnie zwolennikiem obowiązkowych szczepień - oświadczył w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef resortu zdrowia.

Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej powiedział, że rząd nie ma planów wprowadzenia "powszechnych obwiązkowych szczepień". Dodał, że rząd proponuje to "co najwyżej" pewnym najbardziej narażonym grupom zawodowym, między innymi medykom.

Do dziś nikt z kierownictwa PiS nie był w stanie przekonać własnych posłów do wprowadzenia rozwiązań, które skutecznie nakłoniłyby Polaków do szczepień, co zrobiły rządy w praktycznie wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Na oddziałach covidowych widać najlepiej, ile kosztuje brak szczepień przeciwko COVID-19 i brak decyzji w sprawie obowiązku szczepień.

- Dziwię się, że rządzący pomimo tego, że mamy tak dużą liczbę zgonów i tak złą sytuacje pandemiczną, wstrzymują się z jakimkolwiek decyzjami i obserwują sytuację, zamiast po prostu działać - uważa Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

- Cały nasz kraj, szczególnie system ochrony zdrowia, woła o męża stanu. O twarde i trudne decyzje polityczne, o których nikt nie mówi, że są łatwe, ale nikomu nie zabiorą życia, natomiast mogą uratować tysiące istnień - ocenia Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Jakie działania podjął rząd?

Projekt ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników w kontekście COVID-19 przez pracodawcę w Sejmie pojawił się trzy miesiące temu. Od tamtego dnia zmarło w Polsce ponad 20 tysięcy osób zakażonych koronawirusem.

Inny pomysł, zapowiadany przez ministra zdrowia miesiąc temu, dotyczący obowiązkowych szczepień między innymi dla nauczycieli - na razie w ogóle przepadł. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w poniedziałek w wywiadzie dla RMF FM przyznał, że "nie ma decyzji w tej sprawie".

Decydujący głos w obu sprawach miała grupka posłów przeciwnych takim rozwiązaniom, dzięki którym Jarosław Kaczyński ma w Sejmie większość.

- Jeśli jest tak, jak mówi minister Niedzielski, że jesteście zwolennikami powszechnych, obowiązkowych szczepień, to podejmijcie taką decyzję - apeluje Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Działania rządu w czasie epidemii mają bardzo konkretne konsekwencje. Polska jest na 18. miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów zakażonych koronawirusem na milion mieszkańców. Większą liczbę zgonów na milion mieszkańców mają między innymi Peru, Czechy, Brazylia. Mniejszą między innymi Włosi, Francuzi czy Niemcy.

Minister zdrowia ostrzega, że piąta fala pandemii może być jeszcze gorsza.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS