Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Adrianna Otręba/Fakty TVNWyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"

Fotografka Magda Rdest-Nowak przemierza Polskę w ramach projektu "Zobacz więcej". Idea jest prosta: robi zdjęcia grupowe i później indywidualne kobietom, które zakładają białe koszule. To głównie kobiety, które chorowały lub chorują na raka. W projekcie wzięły też udział osoby, które mierzą się z depresją lub anoreksją.

Pani Mariola doskonale wie, co znaczy być silną. Jest po nowotworze piersi. Dzięki sesji zdjęciowej na Bulwarach Wiślanych chce dodać otuchy innym, w podobnej sytuacji. - Życie dalej trwa. Trzeba po prostu być szczęśliwym, że żyjemy, że jesteśmy - mówi Mariola, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Pani Edyta także przyszła na bulwary wiślane w Warszawie. - Chciałam pokazać wszystkim, że pomimo różnych chorób, pomimo takich naszych blokad, jednak powinniśmy wychodzić do tych ludzi - dodaje Edyta Biemer, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Białe koszule nie są przypadkowe. To znak rozpoznawczy projektu fotograficznego "Zobacz więcej", za którym stoi Magda Rdest-Nowak. - Wyszłam z założenia, że fajnie by było pokazać tych ludzi, którzy faktycznie są obciążeni. Którzy na co dzień wyglądają tak samo jak my. Bez tych białych koszul mijamy ich na ulicach - tłumaczy Magdalena Rdest-Nowak, autorka projektu "Zobacz więcej".

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

By dodać otuchy

Przed obiektywem stają nie tylko osoby chore onkologicznie. Także ci, którzy mierzą się z depresją czy anoreksją. W projekcie biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami. - Jestem osobą w spektrum autyzmu. Lubię śpiewać i bardzo cieszę się, że tutaj mogę wziąć udział w tym projekcie - zapewnia Tomasz Szal, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

Aleksander także jest w spektrum autyzmu. Chce być fotomodelem. Dziś, choć na jeden dzień, to marzenie się spełniło. - Tyle jakby zła dookoła nas. Tyle takiej nietolerancji. Takiego nieuzasadnionego hejtu. Ludzie mają bardzo taką skłonność - i bardzo łatwo nam to przychodzi - szufladkowania - mówi Magdalena Rdest-Nowak.

Mateusz, uczestnik sesji, otwarcie mówi o swoich zmaganiach z depresją. - Mówienie o tym może pomóc innym ludziom, którzy się czują naprawdę źle i dzięki temu oni mogą też pójść po pomoc - tłumaczy Mateusz Sobański, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

To już druga edycja projektu, w którym fotografka przemierza Polskę. Chce odwiedzić 12 miast i zrobić zdjęcia 365 osobom. Fotografie będą prezentowane w internecie i na lokalnych wystawach. - Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać i pomóc sobie nawzajem - mówi Justyna Uchrońska, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Oprócz pięknych zdjęć ważny dla nich jest też czas spędzony razem. - Akcja ma ogromny walor terapeutyczny. Trzeba jakby czasami przełamać swoje strachy, lęki - uważa doktor Adrianna Sobol, psychoonkolożka. My możemy w tym pomóc: nie oceniając, a wspierając.

Autor:Adrianna Otręba

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości