"Koalicji potrzebny jest przywódca. Nawet nieoficjalny. A Tusk się do tego nadaje"

19.05.2019 | "Koalicji potrzebny jest przywódca. Nawet nieoficjalny. A Tusk się do tego nadaje"
19.05.2019 | "Koalicji potrzebny jest przywódca. Nawet nieoficjalny. A Tusk się do tego nadaje"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.05.2019 | "Koalicji potrzebny jest przywódca. Nawet nieoficjalny. A Tusk się do tego nadaje"Arleta Zalewska | Fakty TVN

- Jesteśmy razem i tak samo spoglądamy na zagrożenia i szanse - mówi Grzegorz Schetyna po sobotnim marszu "Polska w Europie", na którym Donald Tusk apelował do Polaków, by nie ryzykowali przyszłości swych dzieci i oddali głos na tych, którzy gwarantują obecność Polski w Unii. W sobotę w Warszawie, a w niedzielę na konwencji w Krakowie - demonstracja koalicyjnej jedności.

- Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy całą zjednoczoną opozycją - mówi Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna to polityk, któremu szczególnie zależało na aktywnej, politycznej i jednoznacznej obecność byłego szefa Platformy w kampanii. Przybicie "piątki" to obraz, który wyborcy Koalicji Europejskiej mają z tego weekendu zapamiętać. Czyli Tusk obok Schetyny, a nie na czele innego nowego ruchu.

- Co można zrobić więcej, żeby pokazać, że jesteśmy tutaj razem i że tak samo spoglądamy na zagrożenie i szanse - tłumaczy Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej.

- To bardzo ważny sygnał dla tych wszystkich, którzy mieli jakiekolwiek wątpliwości po czyjej stronie stoi Donald Tusk - ocenia liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Wyczekane poparcie

Nie jest tajemnicą, że dla liderów Koalicji Europejskiej antyrządowe wystąpienie szefa Rady Europejskiej nie było problemem. Wręcz przeciwnie - było czymś długo wyczekiwanym.

- Nie możecie zostawić losu naszych dzieci i naszych wnuków w ich rękach. Nasze dzieci i nasze wnuki nigdy nam tego nie wybaczą - grzmiał w sobotę Donald Tusk.

- To są politycy, którzy przyjeżdżają, mają prawo świństwo nazwać świństwem, a dobro nazwać dobrem - ocenia Włodzimierz Czarzasty, lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zarzuty o wykorzystanie funkcji

- Ja pamiętam taką pierwszą debatę w Parlamencie Europejskim przed laty, kiedy Barroso się zaangażował jako szef Komisji w sprawę wyborów portugalskich - opowiada Bogusław Sonik, kandydat Koalicji Europejskiej do europarlamentu. Dodaje, że zostało to podniesione w Parlamencie Europejskim, ale potem stało się czymś, co nie wzbudzało już żadnych większych emocji.

Zadanie jakie Koalicja postawiła przed Donaldem Tuskiem to pomoc w mobilizacji ich wyborców.

- Koalicji potrzebny jest przywódca. Nawet nieoficjalny. A Tusk się do tego nadaje - ocenia Marek Belka, kandydat KE do PE.

- Wielu Polaków czeka na powrót Tuska z Brukseli, czeka na jego wsparcie, na to, żeby stanął znowu na czele opozycji - mówi Magdalena Adamowicz, kandydatka KE do PE.

Tematy krajowe

Pełna ilustracja ostatniej wyborczej niedzieli to obok zachęcania do głosowania, przywoływany przez szefa Platformy temat walki z pedofilią w kościele i sprawa unijnych pieniędzy na służbę zdrowia.

- Wystarczy, że podziękujemy temu towarzystwu za tydzień w wyborach, a potem poprawimy jesienią - mówi Grzegorz Schetyna.

Na listach Koalicji - co było widać również w Krakowie - znalazło się wiele znanych nazwisk. Bój o głosy i w konsekwencji o mandat w tych dniach będzie toczył się przede wszystkim między kolegami z jednej listy.

- Jest to rywalizacja. No to widać również i po stronie konkurencji - mówi Bogusław Sonik, eurodeputowany KE do PE.

Po konwencji liderzy Koalicji rozjechali się po kraju, by wspierać swoich kandydatów.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS