Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"

20.04.2021 | Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"
20.04.2021 | Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.04.2021 | Priorytet ministra Czarnka. "To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci"Renata Kijowska | Fakty TVN

Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "wychowanie do życia w rodzinie" ma być priorytetem w następnym roku szkolnym. Nauczyciele zwracają jednak uwagę, że po powrocie uczniów do placówek priorytety powinny być zupełnie inne.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyznacza popandemiczne kierunki w polityce oświatowej państwa.

- Wychowanie do życia w rodzinie będzie kierunkiem priorytetowym w roku szkolnym 2021/2022 - zapowiedział Czarnek.

Szef MEiN ogłosił to na XI Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie zorganizowanym w Częstochowie. Wyjaśnił także skąd takie cele.

"Dzisiaj w dobie kryzysu rodziny pogłębionego rozmaitymi postulatami rewolucji kulturalnej, seksualnej, rewolucji można powiedzieć wprost komunistycznej, którą widzimy niekiedy na polskich ulicach, kształcenie dzieci (...) na temat tego, czym jest rodzina (...) jest po prostu przejawem naszej solidarności z przyszłymi pokoleniami" - powiedział na kongresie Czarnek.

- Nie wiem, gdzie pan minister spaceruje, bo my jako nauczyciele i uczniowie jesteśmy przed komputerami i zmagamy się ze zdalnym kształceniem - odpowiada Magdalena Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. To komentarz do "komunistycznej rewolucji na ulicach", ale minister zaskoczył nie tylko językiem. Kaszulanis podkreśla, że nie spodziewała się, że priorytetem nowego roku szkolnego będzie wychowanie do życia w rodzinie.

- To jest policzek w twarz dla wszystkich polskich rodziców, nauczycieli i dzieci, które zmagają się z tym, co od roku się dzieje - komentuje Marcin Zaród, nauczyciel roku 2013, prowadzący podcast "Edugadki".

Nauczyciele, z którymi rozmawialiśmy mieli nadzieję, że gdy pandemia minie, to szkoła skupi się na poprawie zdrowia uczniów i nauczycieli, na zachęceniu młodzieży, by chciała się uczyć lub postawi na zajęcia praktyczne, eksperymenty, których podczas zdalnej nauki zabrakło.

- W Wielkiej Brytanii jako priorytet przyszłego roku wybrano zdrowie psychiczne uczniów, ustalono wyraźnie, że słowo "nadrabianie" nie powinno się nawet pojawiać. W Polsce wymyślamy sobie jakiś zupełnie inny temat - zaznacza Zaród.

Rodzice rezygnują z WDŻ

Minister Przemysław Czarnek zapowiada powstanie 10 ośrodków do kształcenia nauczycieli WDŻ. Od zwiększenia rangi tych nauczycieli ma zależeć przyszłość państwa.

- Ja bym się ucieszyła, gdybym nie wiedziała jak wygląda wychowanie do życia w rodzinie w polskich szkołach. Ma niestety określony, ideologiczny charakter, a poza tym bardzo dużo rodziców z wychowania do życia w rodzinie rezygnuje - mówi Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Nauki.

Dzieje się tak zwykle po rozmowach z dziećmi.

- W WDŻ-ecie jest dużo tematów o przyjaźni, rodzinie o relacjach i tak dalej, ale dzieciaki w którymś momencie zaczynają być zainteresowane seksem i zadają o to pytania - zwraca uwagę Tosia z grupy "WdŻ dla zaawansowanych"

Pani Tosia nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w liceum i w internecie na te pytania odpowiada. Psycholożka wychowuje młodzież do życia w rodzinach takich, jakimi one są, a są różne. - Brakuje w polskiej edukacji kogoś, kto byłby wizjonerem, ale nie wizjonerem na miarę pana Czarnka, który teraz będzie cofał nas do XIX wieku - ocenia Aleksandra Dulas.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS