Wybory samorządowe sprawdzianem dla opozycji. Michał Wójcik: myślę, że będzie sukces

Źródło:
Fakty TVN
Wybory samorządowe sprawdzianem dla opozycji. Michał Wójcik: myślę, że będzie sukces
Wybory samorządowe sprawdzianem dla opozycji. Michał Wójcik: myślę, że będzie sukces
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Wybory samorządowe sprawdzianem dla opozycji. Michał Wójcik: myślę, że będzie sukcesKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Premier podał termin wyborów samorządowych. Mają się one odbyć 7 kwietnia. Wygląda na to, że już zaczęła się walka o głosy. Dla koalicji demokratycznej to będzie weryfikacja poparcia z października. Politycy Klubu Parlamentarnego PiS chcą wierzyć, że kolejne miesiące przysporzą im wyborców.

Wybory samorządowe odbędą się za trzy miesiące - 7 i 21 kwietnia. Dla koalicji rządowej i dla PiS-u to ważny sprawdzian - czy zwrot demokratyczny jest trwały, czy też PiS odbudowuje swoje poparcie. Z politycznego punktu widzenia kluczowe są sejmiki wojewódzkie.

Celem PiS-u jest co najmniej zachowanie stanu posiadania, albo nawet jego poszerzenie. PiS - gdy było przy władzy - przesunęło wybory samorządowe z jesieni na wiosnę, obawiając się, że wyniki w dużych miastach mogą niekorzystnie dla PiS-u wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych. PiS wybory wygrało, ale przegrało, bo nie było w stanie utworzyć rządu. Teraz jest w jeszcze trudniejszej sytuacji. - Kolejne miesiące, kiedy już obywatele zobaczą, jak w brutalny sposób rzeczywiście łamana jest praworządność w Polsce, to myślę, że będzie sukces w wyborach za kilka miesięcy - podkreśla Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk o terminie wyborów samorządowych w kwietniu 2024. "Trafiła pani w siódemkę"

Sprawdzianem poparcia ma być styczniowa demonstracja w obronie - jak mówi PiS - wolności słowa. Na razie PiS nie chce wiązać frekwencji podczas tej demonstracji z wyborami.

Dla koalicji rządowej wybory samorządowe mają być potwierdzeniem werdyktu wyborców z 15 października. Premier nie ukrywa, że jest zwolennikiem jednej listy obecnej koalicji rządzącej w wyborach do sejmików. Trzecia Droga chce jednak iść samodzielnie. - Trzeba powtarzać te scenariusze, które przyniosły zwycięstwo - zaznacza wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, poseł PSL-u-Trzeciej Drogi.

Donald Tusk o terminie wyborów samorządowych w kwietniu 2024
Donald Tusk o terminie wyborów samorządowych w kwietniu 2024

Sprawdzone formuły

Nie jest tajemnicą, że działacze PSL-u niechętnie dzielą się miejscami na listach z Polską 2050. Wspólna lista z KO byłaby nie do zaakceptowania. Chętna jest natomiast Lewica.

Koalicja Obywatelska będzie w niełatwej sytuacji po ogłoszeniu 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządzenia i wie, że PiS to bezwzględnie wykorzysta. Nawet jeśli Koalicja 15 października wystartuje do sejmików oddzielnie, to kandydaci na prezydentów dużych miast mogą liczyć na wspólne poparcie.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odwiedził w czwartek liderów wszystkich ugrupowań nowej koalicji rządzącej - w celu zdobycia szerokiego poparcia. Na takie może liczyć Rafał Trzaskowski, przeciwko któremu PiS ma wystawić Tobiasza Bocheńskiego, byłego wojewodę. W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz ma się zmierzyć z Natalią Nitek-Płażyńską z PiS. Bardziej skomplikowana jest sytuacja w Krakowie, gdzie może być trzech liczących się kandydatów, a start Małgorzaty Wasserman nie jest pewny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS