Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Wychodząc w niedzielę do wyborców na spotkaniu w Leżajsku Jarosław Kaczyński zapewne znał wyniki najnowszego sondażu CBOS. Obecnie PiS może liczyć na poparcie na poziomie 22 procent. To o dwa punkty procentowe mniej niż w ostatnim badaniu i aż o siedem punktów straty do prowadzącej w sondażach Koalicji Obywatelskiej. Trzecia Droga rośnie zmniejszając dystans do PiS-u. Na to jednak - przynajmniej na razie - nowej odpowiedzi Jarosław Kaczyński nie ma. - Zdarzył się wypadek. My też się bijemy w piersi, bo popełniliśmy pewne błędy. Ale zdarzył się wypadek, ale po wypadku nie trzeba płakać. Trzeba, kto się zranił czy poranił, leczyć. A jednocześnie trzeba dalej iść do przodu - mówił w Leżajsku prezes PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Jarosław Kaczyński w swoim wstąpieniu dużo mówił o proteście rolników. Powtarzał stare hasła o niemieckiej partii Donalda Tuska i że tylko powrót do rządów PiS-u jest w stanie zagwarantować Polsce rozwój. W praktyce - to jedynie próba mobilizacji twardego elektoratu, który ma zminimalizować straty po utracie władzy.

Potem był czas na kilka pytań. Pierwsze dotyczyło katastrofy smoleńskiej. Jedna z osób zapytała prezesa PiS o to, gdzie jest wrak i zarzuciła mu tworzenie kłamstwa smoleńskiego. Na sali doszło do przepychanki słownej. Padła też odpowiedź prezesa PiS-u. - To jest klasyczny przykład tego, że nawet na tej sali są ludzie Putina, bo to jest wielka obrona Putina - ocenił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: Gdzie jest wrak? Oczywiście u Putina
Kaczyński: Gdzie jest wrak? Oczywiście u PutinaTVN24

Ważne głosowanie

Nadchodzące wybory samorządowe są wyjątkowo ważne. - Rząd to nie wszystko. Musi być jeszcze samorząd, który będzie współpracował z rządem - podkreśla Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL-u-Trzeciej Drogi.

Koalicja rządowa, a szczególnie Donald Tusk, swoją kampanie samorządową będzie budował na miliardach na KPO, które Polsce właśnie odblokowała Komisja Europejska. - Chodzi o to, żeby te pieniądze dobrze wydać, żeby te pieniądze nie były takim elementem jakiegoś szantażu, kupowania głosów, rozdawania stołków - podkreśla Agnieszka Pomaska z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaczyński o swojej przyszłości na czele PiS. "Nie jestem z natury dezerterem"

Wybory samorządowe to pierwsza dla Donalda Tuska i liderów Koalicji Obywatelskiej szansa na uzyskanie lepszego niż PiS wyniku. Pierwsza od prawie 10 lat.

Zwycięstwo da im paliwo na kolejne wybory, które odbędą się zaledwie dwa miesiące później. W podobnej sytuacji znajdują się liderzy Trzeciej Drogi, którzy - sięgając po rozczarowanych wyborców PiS-u -umacniają się na trzeciej pozycji w sondażach. - My nie ukrywamy, że wśród polityków, ale i wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego szczególne, są osoby o poglądach konserwatywnych - dodaje Piotr Zgorzelski.

Nadchodzące wybory samorządowe to test na skuteczność dotychczasowej polityki każdego z liderów, bo słaby wynik w wyborach 7 kwietnia może rozpocząć wewnętrzną dyskusje w partii i podważanie kierunku, w jakim liderzy prowadzą swoje ugrupowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS