Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Wychodząc w niedzielę do wyborców na spotkaniu w Leżajsku Jarosław Kaczyński zapewne znał wyniki najnowszego sondażu CBOS. Obecnie PiS może liczyć na poparcie na poziomie 22 procent. To o dwa punkty procentowe mniej niż w ostatnim badaniu i aż o siedem punktów straty do prowadzącej w sondażach Koalicji Obywatelskiej. Trzecia Droga rośnie zmniejszając dystans do PiS-u. Na to jednak - przynajmniej na razie - nowej odpowiedzi Jarosław Kaczyński nie ma. - Zdarzył się wypadek. My też się bijemy w piersi, bo popełniliśmy pewne błędy. Ale zdarzył się wypadek, ale po wypadku nie trzeba płakać. Trzeba, kto się zranił czy poranił, leczyć. A jednocześnie trzeba dalej iść do przodu - mówił w Leżajsku prezes PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Jarosław Kaczyński w swoim wstąpieniu dużo mówił o proteście rolników. Powtarzał stare hasła o niemieckiej partii Donalda Tuska i że tylko powrót do rządów PiS-u jest w stanie zagwarantować Polsce rozwój. W praktyce - to jedynie próba mobilizacji twardego elektoratu, który ma zminimalizować straty po utracie władzy.

Potem był czas na kilka pytań. Pierwsze dotyczyło katastrofy smoleńskiej. Jedna z osób zapytała prezesa PiS o to, gdzie jest wrak i zarzuciła mu tworzenie kłamstwa smoleńskiego. Na sali doszło do przepychanki słownej. Padła też odpowiedź prezesa PiS-u. - To jest klasyczny przykład tego, że nawet na tej sali są ludzie Putina, bo to jest wielka obrona Putina - ocenił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: Gdzie jest wrak? Oczywiście u Putina
Kaczyński: Gdzie jest wrak? Oczywiście u PutinaTVN24

Ważne głosowanie

Nadchodzące wybory samorządowe są wyjątkowo ważne. - Rząd to nie wszystko. Musi być jeszcze samorząd, który będzie współpracował z rządem - podkreśla Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL-u-Trzeciej Drogi.

Koalicja rządowa, a szczególnie Donald Tusk, swoją kampanie samorządową będzie budował na miliardach na KPO, które Polsce właśnie odblokowała Komisja Europejska. - Chodzi o to, żeby te pieniądze dobrze wydać, żeby te pieniądze nie były takim elementem jakiegoś szantażu, kupowania głosów, rozdawania stołków - podkreśla Agnieszka Pomaska z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaczyński o swojej przyszłości na czele PiS. "Nie jestem z natury dezerterem"

Wybory samorządowe to pierwsza dla Donalda Tuska i liderów Koalicji Obywatelskiej szansa na uzyskanie lepszego niż PiS wyniku. Pierwsza od prawie 10 lat.

Zwycięstwo da im paliwo na kolejne wybory, które odbędą się zaledwie dwa miesiące później. W podobnej sytuacji znajdują się liderzy Trzeciej Drogi, którzy - sięgając po rozczarowanych wyborców PiS-u -umacniają się na trzeciej pozycji w sondażach. - My nie ukrywamy, że wśród polityków, ale i wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego szczególne, są osoby o poglądach konserwatywnych - dodaje Piotr Zgorzelski.

Nadchodzące wybory samorządowe to test na skuteczność dotychczasowej polityki każdego z liderów, bo słaby wynik w wyborach 7 kwietnia może rozpocząć wewnętrzną dyskusje w partii i podważanie kierunku, w jakim liderzy prowadzą swoje ugrupowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS