"Warto. Na te wybory warto". Długie kolejki i długie podróże do lokali wyborczych

13.07.2020 | "Warto. Na te wybory warto". Długie kolejki i długie podróże do lokali wyborczych
13.07.2020 | "Warto. Na te wybory warto". Długie kolejki i długie podróże do lokali wyborczych
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
13.07.2020 | "Warto. Na te wybory warto". Długie kolejki i długie podróże do lokali wyborczychKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Kolejki nad morzem, kolejki za granicą, kolejki długo po godzinach. Kto przyszedł na wybory przed 21, miał prawo zagłosować i byli tacy, którzy czekali na to kolejne kilka godzin. Frekwencja wynosząca ponad 68 procent to powód do dumy. Wszyscy, którzy głosowali, mogą sobie pogratulować.

Z telefonem albo z psem, na hulajnodze lub na rowerze, po służbie lub przed wyjściem w góry. Ilu wyborców, tyle doświadczeń z głosowaniem w niedzielę. Frekwencja, według danych z niemal wszystkich obwodów, wyniosła ponad 68 procent.

- Jest to rekord, można powiedzieć, wyborów prezydenckich w XXI wieku i prawie sięga rekordowego wyniku z drugiej tury wyborów prezydenckich w 1995 roku - zauważył przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Polakom nie przeszkodziła epidemia COVID-19 i nie przeszkodziły wakacje. Kolejki do urn stały w miastach, wsiach i za granicą. W miejscowościach turystycznych bywały imponujące.

Najwięcej obywateli zagłosowało w województwie mazowieckim, najwięcej tych z dużych miast - w Warszawie, a najwięcej mieszkańców wsi - w gminie Klwów, gdzie zagłosowało blisko 95 procent uprawnionych.

Kilometry do urny

Polacy za granicą pokonywali kilometry, by zagłosować. Łukasz Supergan do lokalu wyborczego pojechał rowerem - 120 kilometrów w jedną stronę. Niektórzy Polacy za granicą woleli osobiście odwieźć do placówek dyplomatycznych swoje pakiety wyborcze, bo poczta dostarczyłaby je za późno.

W chorwackim Splicie Chorwaci wezwali policję, gdy przed polskim konsulatem honorowym pojawiły się tłumy. Gdy okazało się, że to głosujący Polacy, to pod budynek konsulatu zjechały się chętne do wywiadów media. Godzinami płynęli promami z całej Chorwacji, a potem godzinami czekali w upale na swoją kolej.

- To było tak budujące, to było tak wspaniałe, to było tak cudowne. Nigdy nie byłem złączony w takim objęciu obywatelskiego obowiązku jak właśnie dzisiaj - skomentował wybory Robert Makłowicz, który też głosował w Splicie.

Jak przystało na dobre święto, święto demokracji w chorwackim Splicie trwało do nocy. Ostatni głos oddano po godzinie pierwszej.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS