Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty

09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty
09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debatyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W sobotę prezydent Andrzej Duda mówił o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia i "nieprzyzwoitych" warunkach na SOR-ach. W związku z tym, opozycja wzywa prezydenta do debaty na ten temat. Niech w kampanii opowie, co zrobił, by zmienić sytuację w polskich szpitalach - mówią politycy.

Kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi jeszcze oficjalnie nie ma, ale wizyty Andrzeja Dudy w różnych miejscowościach trudno nazwać inaczej. Na Podkarpaciu w poniedziałek prosił o wsparcie, ale nie mówił o ochronie zdrowia.

A ten temat ma spore szanse stać się ważnym, a może i głównym tematem tej kampanii wyborczej. Także za sprawą samego prezydenta.

- Obywatele bardzo często nam wskazują: służba zdrowia nie odpowiada standardom konstytucyjnym. Brakuje jej. Zbyt długie i zbyt nieprzyzwoite są warunki przy oczekiwaniu na SOR-ze. Zbyt trudne są warunki w niektórych szpitalach - powiedział w sobotę Andrzej Duda.

- Nie da się naprawić systemu ochrony zdrowia ot, tak. Próbowaliśmy, jak państwo wiecie, na przestrzeni ostatnich 30 lat już kilka razy. Tak naprawdę wiemy dobrze, że żadna z nich się nie udała - dodał prezydent.

Kilka lat rządów PiS

Tę miażdżącą ocenę polskiej służbie zdrowia wystawia prezydent po swojej pięcioletniej kadencji i czterech latach rządów partii, z której się wywodzi.

- Pan prezydent Andrzej Duda dostrzegł problemy służby zdrowia, systemu ochrony zdrowia, na pięć miesięcy przed wyborami, i to prezydenckimi. Ale to nikt inny jak prezydent Duda podpisywał ustawy, które demolowały właśnie ten system - komentuje Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO i były minister zdrowia.

- Pan prezydent, zanim przedstawi swoje dalekosiężne plany, powinien wyjaśnić swoją postawę w ciągu ostatnich 5 lat. Dlaczego pozwolił doprowadzić PiS-owi do tej zapaści - dodaje poseł PO Sławomir Nitras, były wiceminister zdrowia.

Wyborcy przypominają

O tym, że wyborcy pilnie chcą od polityków usłyszeć, co zamierzają zrobić z chorą służbą zdrowia, politycy przekonali się już przed wyborami do parlamentu. Wtedy właściwie w każdym sondażu stan systemu ochorny zdrowia respondenci wskazywali jako temat priorytetowy. Wtedy pierwsze zareagowało PSL.

To Władysław Kosiniak-Kamysz, jako kandydat na posła, zaproponował ponadpartyjny pakt dla zdrowia. Dziś proponuje go już jako kandydat na prezydenta. - Trzeba wezwać prezydenta Andrzeja Dudę do debaty i musi stanąć do tej debaty - przekonuje lider PSL.

Kandydaci opozycji nie mają w takiej debacie wiele do stracenia, są gotowi. W weekend okaże się już oficjalnie, kto w imieniu PO będzie w kampanii wyborczej dyskutował o ochronie zdrowia jako kandydat na prezydenta.

- Pan prezydent Duda nie wykorzystał szansy, bo rzeczywiście diagnozę, co złego dzieje się w służbie zdrowia, postawili już wszyscy i wiemy, że ten system nie działa - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska.

Długie kolejki

W tej sprawie nie da się zaczarować rzeczywistości. Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to aż 4 miesiące. W niektóre dane aż ciężko uwierzyć. Na przykład w to, że w jednym z wrocławskich szpitali na wizytę u endokrynologa trzeba czekać 9 lat.

W ramach akcji ratunkowej rząd zniósł limity na niektóre badania i zabiegi, ale średnio ponad 70 dni oczekiwania na rezonans magnetyczny to nie jest sukces.

Najgorsza informacja jest taka, że kolejki wydłużają się od lat, systematycznie. Zresztą, przyznał to urzędujący prezydent.

- Powinien jednak skłonić rząd do zajęcia się tymi sprawami. Czas względnego spokoju w służbie zdrowia jednak już minął - ocenia słowa prezydenta poseł PiS Bolesław Piecha.

Prezydent na razie nie odpowiedział na zaproszenie opozycji na debatę o systemie ochrony zdrowia.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS