Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty

09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty
09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debatyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W sobotę prezydent Andrzej Duda mówił o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia i "nieprzyzwoitych" warunkach na SOR-ach. W związku z tym, opozycja wzywa prezydenta do debaty na ten temat. Niech w kampanii opowie, co zrobił, by zmienić sytuację w polskich szpitalach - mówią politycy.

Kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi jeszcze oficjalnie nie ma, ale wizyty Andrzeja Dudy w różnych miejscowościach trudno nazwać inaczej. Na Podkarpaciu w poniedziałek prosił o wsparcie, ale nie mówił o ochronie zdrowia.

A ten temat ma spore szanse stać się ważnym, a może i głównym tematem tej kampanii wyborczej. Także za sprawą samego prezydenta.

- Obywatele bardzo często nam wskazują: służba zdrowia nie odpowiada standardom konstytucyjnym. Brakuje jej. Zbyt długie i zbyt nieprzyzwoite są warunki przy oczekiwaniu na SOR-ze. Zbyt trudne są warunki w niektórych szpitalach - powiedział w sobotę Andrzej Duda.

- Nie da się naprawić systemu ochrony zdrowia ot, tak. Próbowaliśmy, jak państwo wiecie, na przestrzeni ostatnich 30 lat już kilka razy. Tak naprawdę wiemy dobrze, że żadna z nich się nie udała - dodał prezydent.

Kilka lat rządów PiS

Tę miażdżącą ocenę polskiej służbie zdrowia wystawia prezydent po swojej pięcioletniej kadencji i czterech latach rządów partii, z której się wywodzi.

- Pan prezydent Andrzej Duda dostrzegł problemy służby zdrowia, systemu ochrony zdrowia, na pięć miesięcy przed wyborami, i to prezydenckimi. Ale to nikt inny jak prezydent Duda podpisywał ustawy, które demolowały właśnie ten system - komentuje Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO i były minister zdrowia.

- Pan prezydent, zanim przedstawi swoje dalekosiężne plany, powinien wyjaśnić swoją postawę w ciągu ostatnich 5 lat. Dlaczego pozwolił doprowadzić PiS-owi do tej zapaści - dodaje poseł PO Sławomir Nitras, były wiceminister zdrowia.

Wyborcy przypominają

O tym, że wyborcy pilnie chcą od polityków usłyszeć, co zamierzają zrobić z chorą służbą zdrowia, politycy przekonali się już przed wyborami do parlamentu. Wtedy właściwie w każdym sondażu stan systemu ochorny zdrowia respondenci wskazywali jako temat priorytetowy. Wtedy pierwsze zareagowało PSL.

To Władysław Kosiniak-Kamysz, jako kandydat na posła, zaproponował ponadpartyjny pakt dla zdrowia. Dziś proponuje go już jako kandydat na prezydenta. - Trzeba wezwać prezydenta Andrzeja Dudę do debaty i musi stanąć do tej debaty - przekonuje lider PSL.

Kandydaci opozycji nie mają w takiej debacie wiele do stracenia, są gotowi. W weekend okaże się już oficjalnie, kto w imieniu PO będzie w kampanii wyborczej dyskutował o ochronie zdrowia jako kandydat na prezydenta.

- Pan prezydent Duda nie wykorzystał szansy, bo rzeczywiście diagnozę, co złego dzieje się w służbie zdrowia, postawili już wszyscy i wiemy, że ten system nie działa - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska.

Długie kolejki

W tej sprawie nie da się zaczarować rzeczywistości. Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to aż 4 miesiące. W niektóre dane aż ciężko uwierzyć. Na przykład w to, że w jednym z wrocławskich szpitali na wizytę u endokrynologa trzeba czekać 9 lat.

W ramach akcji ratunkowej rząd zniósł limity na niektóre badania i zabiegi, ale średnio ponad 70 dni oczekiwania na rezonans magnetyczny to nie jest sukces.

Najgorsza informacja jest taka, że kolejki wydłużają się od lat, systematycznie. Zresztą, przyznał to urzędujący prezydent.

- Powinien jednak skłonić rząd do zajęcia się tymi sprawami. Czas względnego spokoju w służbie zdrowia jednak już minął - ocenia słowa prezydenta poseł PiS Bolesław Piecha.

Prezydent na razie nie odpowiedział na zaproszenie opozycji na debatę o systemie ochrony zdrowia.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS