Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty

09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty
09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
09.12.2019 | Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debatyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W sobotę prezydent Andrzej Duda mówił o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia i "nieprzyzwoitych" warunkach na SOR-ach. W związku z tym, opozycja wzywa prezydenta do debaty na ten temat. Niech w kampanii opowie, co zrobił, by zmienić sytuację w polskich szpitalach - mówią politycy.

Kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi jeszcze oficjalnie nie ma, ale wizyty Andrzeja Dudy w różnych miejscowościach trudno nazwać inaczej. Na Podkarpaciu w poniedziałek prosił o wsparcie, ale nie mówił o ochronie zdrowia.

A ten temat ma spore szanse stać się ważnym, a może i głównym tematem tej kampanii wyborczej. Także za sprawą samego prezydenta.

- Obywatele bardzo często nam wskazują: służba zdrowia nie odpowiada standardom konstytucyjnym. Brakuje jej. Zbyt długie i zbyt nieprzyzwoite są warunki przy oczekiwaniu na SOR-ze. Zbyt trudne są warunki w niektórych szpitalach - powiedział w sobotę Andrzej Duda.

- Nie da się naprawić systemu ochrony zdrowia ot, tak. Próbowaliśmy, jak państwo wiecie, na przestrzeni ostatnich 30 lat już kilka razy. Tak naprawdę wiemy dobrze, że żadna z nich się nie udała - dodał prezydent.

Kilka lat rządów PiS

Tę miażdżącą ocenę polskiej służbie zdrowia wystawia prezydent po swojej pięcioletniej kadencji i czterech latach rządów partii, z której się wywodzi.

- Pan prezydent Andrzej Duda dostrzegł problemy służby zdrowia, systemu ochrony zdrowia, na pięć miesięcy przed wyborami, i to prezydenckimi. Ale to nikt inny jak prezydent Duda podpisywał ustawy, które demolowały właśnie ten system - komentuje Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO i były minister zdrowia.

- Pan prezydent, zanim przedstawi swoje dalekosiężne plany, powinien wyjaśnić swoją postawę w ciągu ostatnich 5 lat. Dlaczego pozwolił doprowadzić PiS-owi do tej zapaści - dodaje poseł PO Sławomir Nitras, były wiceminister zdrowia.

Wyborcy przypominają

O tym, że wyborcy pilnie chcą od polityków usłyszeć, co zamierzają zrobić z chorą służbą zdrowia, politycy przekonali się już przed wyborami do parlamentu. Wtedy właściwie w każdym sondażu stan systemu ochorny zdrowia respondenci wskazywali jako temat priorytetowy. Wtedy pierwsze zareagowało PSL.

To Władysław Kosiniak-Kamysz, jako kandydat na posła, zaproponował ponadpartyjny pakt dla zdrowia. Dziś proponuje go już jako kandydat na prezydenta. - Trzeba wezwać prezydenta Andrzeja Dudę do debaty i musi stanąć do tej debaty - przekonuje lider PSL.

Kandydaci opozycji nie mają w takiej debacie wiele do stracenia, są gotowi. W weekend okaże się już oficjalnie, kto w imieniu PO będzie w kampanii wyborczej dyskutował o ochronie zdrowia jako kandydat na prezydenta.

- Pan prezydent Duda nie wykorzystał szansy, bo rzeczywiście diagnozę, co złego dzieje się w służbie zdrowia, postawili już wszyscy i wiemy, że ten system nie działa - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska.

Długie kolejki

W tej sprawie nie da się zaczarować rzeczywistości. Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to aż 4 miesiące. W niektóre dane aż ciężko uwierzyć. Na przykład w to, że w jednym z wrocławskich szpitali na wizytę u endokrynologa trzeba czekać 9 lat.

W ramach akcji ratunkowej rząd zniósł limity na niektóre badania i zabiegi, ale średnio ponad 70 dni oczekiwania na rezonans magnetyczny to nie jest sukces.

Najgorsza informacja jest taka, że kolejki wydłużają się od lat, systematycznie. Zresztą, przyznał to urzędujący prezydent.

- Powinien jednak skłonić rząd do zajęcia się tymi sprawami. Czas względnego spokoju w służbie zdrowia jednak już minął - ocenia słowa prezydenta poseł PiS Bolesław Piecha.

Prezydent na razie nie odpowiedział na zaproszenie opozycji na debatę o systemie ochrony zdrowia.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez trzy godziny piątkowej debaty kandydaci często ostro się nawzajem atakowali. Padały mocne słowa, ale mieściło się to w pewnych normach. Było też jednak coś, co nie mieści się w tych ramach na pewno, i działo się to w drzwiach budynku, w którym odbywała się debata.

"Widzieliście tę agresję". O tym Karol Nawrocki nie chciał rozmawiać

"Widzieliście tę agresję". O tym Karol Nawrocki nie chciał rozmawiać

Źródło:
Fakty TVN

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Wybory na Węgrzech dopiero za rok, ale opozycja już się mobilizuje. W weekend przez Budapeszt przetoczyły się antyrządowe manifestacje. Opozycyjna partia Tisza przekonuje, że zawróci Węgry z antyunijnej ścieżki i Budapeszt znów stanie się wiarygodnym, europejskim partnerem.

Do wyborów rok, ale opozycja już się mobilizuje. Mają szansę odsunąć Orbana

Do wyborów rok, ale opozycja już się mobilizuje. Mają szansę odsunąć Orbana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Rosjanie celowo zabijają cywilów na Ukrainie po to, żeby psychicznie wykończyć ten naród - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pisarska, odnosząc się do niedzielnego ataku na Sumy. Zaznaczyła przy tym, według wielu członków Kongresu USA polityka Białego Dom w stosunku do Rosji "jest mylną".

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

Źródło:
TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS